30 øre Bølgelinie (2) 4,10 kr. Europa udg., 4,10 kr. Dansk-fransk Kulturår (3) og 25 kr. Rigsvåben (3) på for- og bagside af adressekort for værdipakke fra Viborg til København. Frimærker annulleret med ankomsten i København d. 25.10.1988

1988 - Danmark1000 - Brev - 741, 402, 918, 912

Lot: 326269

5 cents provisorisk helsags-aerogram med 30 c. Penang Elizabeth fra Penang d. 5.1.1956 til Gentofte, Danmark.

1956 - Malaysia2820 - Brev

Lot: 326263

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet kompasstempel Kiøbenhavn d. 10.12.1856 og antiqua Kjøbenhavn d. 11.12.1856 til Asmind Kloster ved Viborg.

1856 - Danmark1000 - Brev - 4

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet kompasstempel Kiøbenhavn d. 10.12.1856 og antiqua Kjøbenhavn d. 11.12.1856 til Asmind Kloster ved Viborg.
Lot: 326168

15 øre Løve på brevkort (Dale i Sunnfjord) fra Bergen d. 14.8.1940 til Ordrup, Danmark - provat eftersendt til Brønshøj med liniestempel Kassebrev. Tidlig tysk censur Geprüft / Deutsche Zensur fra Oslo og dansk censur.

1940 - Norge2920 - Brev

15 øre Løve på brevkort (Dale i Sunnfjord) fra Bergen d. 14.8.1940 til Ordrup, Danmark - provat eftersendt til Brønshøj med liniestempel "Kassebrev". Tidlig tysk censur "Geprüft / Deutsche Zensur" fra Oslo og dansk censur.
Lot: 326187

5 øre Våben på brevkort (Hilsen fra Svendborg) annulleret med lapidar bureaustempel Odense - Svendborg d. 30.6.1905 til København.

1905 - Danmark5700 - Brev - 34C

Lot: 324999

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel 30 og sidestemplet antiqua Horsens d. 17.7.186x til Mariesgave, Dreiens pr. Kolding. Nusset.

Danmark8700 - Brev - 13

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel "30" og sidestemplet antiqua Horsens d. 17.7.186x til Mariesgave, Dreiens pr. Kolding. Nusset.
Lot: 326291

4 øre Bølgelinie på lokal tryksag i Holte d. 28.1.1936. Violet tryksagskontrol stempel Kronet Posthorn.

1936 - Danmark2840 - Brev - 198

4 øre Bølgelinie på lokal tryksag i Holte d. 28.1.1936. Violet tryksagskontrol stempel "Kronet Posthorn".
Lot: 324974

15 øre Chr. X på brevkort annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Helsingør T.427 d. 18.10.1921 til Kristiania, Norge.

1921 - Danmark1000 - Brev - 70

Lot: 326009

10 øre Chr. X på brevkort dateret i Faksinge annulleret med bureaustempel Næstved - Mern T.5 d. 31.12.1919 til København.

1919 - Danmark4720 - Brev - 69

Lot: 326038

15 øre Løve (defekt) og Nasjonalhjelpen mærket på brevkort annulleret med sejlende bureaustempel Bandaks Posteksp. C d. 8.5.1946 til Charlottenlund, Danmark.

1946 - Norge2920 - Brev

Lot: 326190

10 aur To Konger på filatelistisk brev annulleret med nr.stempel 105 (= Sveinsstadir) til Reykjavik.

IslandBrev

10 aur To Konger på filatelistisk brev annulleret med nr.stempel "105" (= Sveinsstadir) til Reykjavik.
Lot: 326207

10 øre Løve og 40 øre Posthorn på anbefalet brev annulleret med særligt TMS NORGE R/Kristiania d. 17.12.1924 til København, Danmark. Fold.

1924 - Norge1000 - Brev

10 øre Løve og 40 øre Posthorn på anbefalet brev annulleret med særligt TMS "NORGE R"/Kristiania d. 17.12.1924 til København, Danmark. Fold.
Lot: 326189

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med særstempel Aarhus Landsudstill. d. 15.6.1909 til Hjørring.

1909 - Danmark8000 - Brev - 45

Lot: 324951

Carlsberg nisse med øl og sodavand. Pynte-nisse til flaske.

DanmarkDiverse

Lot: 326184

50 øre Søofficersskolen single på fortrykt U.S.A. 5 gram kuvert fra København d. 6.5.1952 til Long Island, USA.

1952 - Danmark1000 - Brev - 329

50 øre Søofficersskolen single på fortrykt "U.S.A. 5 gram" kuvert fra København d. 6.5.1952 til Long Island, USA.
Lot: 326294

Islandsk 17 kr. på filatelistisk skibsbrev annulleret med rammestempel Úr Islandi og sidestemplet Tórshavn d. 14.6.1977 til Hyde, England. Privat sidestempel: To Faroes / Smyril.

1977 - Færøerne3800 - Brev

Islandsk 17 kr. på filatelistisk skibsbrev annulleret med rammestempel "Úr Islandi" og sidestemplet Tórshavn d. 14.6.1977 til Hyde, England. Privat sidestempel: To Faroes / Smyril.
Lot: 326272

Cunard White Star - manila-mærke til bagage - formular G84/127. Ubrugt.

EnglandDiverse

Lot: 326176

Ufrankeret fortrykt kuvert fra Svenska Röda Korsets Hjälpkommitté för Krigsfångar i Stockholm d. 17.1.1918 til Besancon, Frankrig. Rødt 2-sproget stempel: Krigsfångesändning / Kriegsgefangenen-Sendung. Passér stemplet af den franske censur i Dieppe no. 12.

1918 - SverigeBrev

Lot: 326087

90 c. på brevkort fra Paris d. 27.5.1937 til Odense, Danmark - privat omadresseret og eftersendt til Svendborg med liniestempel Kassebrev.

1937 - Danmark5000 - Brev

90 c. på brevkort fra Paris d. 27.5.1937 til Odense, Danmark - privat omadresseret og eftersendt til Svendborg med liniestempel "Kassebrev".
Lot: 324992

10 öre svardel af dobbelt helsagsbrevkort opfrankeret med 10 öre Gustaf og tysk 6 pfg. Hitler Ostland provisorium fra Vilnius d. 25.3.1943 til Sverige. Tysk censur fra Berlin.

1943 - SverigeBrev

10 öre svardel af dobbelt helsagsbrevkort opfrankeret med 10 öre Gustaf og tysk 6 pfg. Hitler "Ostland" provisorium fra Vilnius d. 25.3.1943 til Sverige. Tysk censur fra Berlin.
Lot: 326075

10 øre Bølgelinie i parstykke på brev fra Løgumkloster d. 17.8.1942 til Legationsraad Worsaae, Udenrigsministeriet, København. Carl Gustav Worsaae, Ridder af Dannebrog (1931) og Dannebrogsmand (1942), tidl. tjenestegørende i både Kaunas og Warszawa, var i 1942 tjenestegørende i Udenrigsministeriet i København, men blev ved befrielsen i 1945 fritaget fortjeneste og efter kendelse i den særlige tjenestemandsdomstol afskediget med ½ pension for under den tyske besættelse at have udvist en national uværdig holdining.

1942 - Danmark6240 - Brev - 248

Lot: 326093