3 øre Bølgelinie og 5 øre Chr. X med perfin N.L. på illustreret reklamekort fra Nordisk Livsforsikrings-Aktieselskab af 1897 i Kjøbenhavn d. 2.12.1920 til København.

1920 - Danmark1000 - Brev - Perf. N33

3 øre Bølgelinie og 5 øre Chr. X med perfin "N.L." på illustreret reklamekort fra Nordisk Livsforsikrings-Aktieselskab af 1897 i Kjøbenhavn d. 2.12.1920 til København.
Lot: 326067

20 øre Chr. X i parstykke på søndagsbrev fra Hellerup d. 29.3.1947 til Hasseriis, Aalborg. Stemplet: Meddelelse fra Aalborg Postkontor. Forsendelsen er ikke udbragt Søndag fordi Brevet er afsendt for sent til at naa Udbringningen Søndag.

1947 - Danmark2900 - Brev - 276

20 øre Chr. X i parstykke på søndagsbrev fra Hellerup d. 29.3.1947 til Hasseriis, Aalborg. Stemplet: Meddelelse fra Aalborg Postkontor. Forsendelsen er ikke udbragt Søndag fordi Brevet er afsendt for sent til at naa Udbringningen Søndag".
Lot: 326003

10 øre Bølgelinie og Julemærke 1931 på julekort annulleret med brotype IVc Bredebro sn1 d. 22.12.1931 til Vaast.

1931 - Danmark6261 - Brev - 185

Lot: 326268

10 øre Fr. VIII helsagsbrevkort fra Kjøbenhavn annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Fredericia T.45 d. 29.10.1912 til Hannover, Tyskland.

1912 - Danmark1000 - Brev - EB 28

Lot: 324962

10 øre Chr. IX på brevkort fra Helsingør d. 24.8.1905 til sømand ombord på S/S Ulrich Holm i Vliessingen, Holland - eftersendt til Kronstadt, Rusland.

1905 - Danmark3000 - Brev - 47

10 øre Chr. IX på brevkort fra Helsingør d. 24.8.1905 til sømand ombord på S/S "Ulrich Holm" i Vliessingen, Holland - eftersendt til Kronstadt, Rusland.
Lot: 326030

60 øre Fr. IX på brev annulleret med TMS SØNDAGs breve 55 øre i TILLÆGs porto/København OMK. 27 d. 22.7.1963 i Paris, Frankrig.

1963 - Danmark1000 - Brev - TMS 312.17

60 øre Fr. IX på brev annulleret med TMS "SØNDAGs breve 55 øre i TILLÆGs porto"/København OMK. 27 d. 22.7.1963 i Paris, Frankrig.
Lot: 326271

35 øre Fr. IX på brev fra soldat annulleret med pr.stempel Sjælsmark Kaserne pr. Hørsholm d. 8.7.1964 til København.

1964 - Danmark2970 - Brev - 415

Lot: 324981

15 øre Chr. X med perfin WS&Co på lokalbrev fra firma Sonesson i København d. 5.9.1947.

1947 - Danmark1000 - Brev - Perf. W20

15 øre Chr. X med perfin "WS&Co" på lokalbrev fra firma Sonesson i København d. 5.9.1947.
Lot: 326295

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet Kiøbenhavn d. 15.11.1862 til Nakskov. Indeholder regning for gods sendt med skipper Sörensen til Nakskov.

1862 - Danmark1000 - Brev - 7

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet Kiøbenhavn d. 15.11.1862 til Nakskov. Indeholder regning for gods sendt med skipper Sörensen til Nakskov.
Lot: 326170

5 pfg. Germania på adviskort fra Kleinbahnen des Kreises Hadersleben vedr. ankommen gods sendt lokalt i Woyens d. 8.12.1906.

1906 - Slesvig6500 - Brev - DAKA 199.02

Lot: 326023

20 aur Luftpost single på brev fra Reykjavik d. 20.1.1935 til Vestmannaeyjrum.

1935 - IslandBrev

Lot: 326210

10 øre Chr. IX på brevkort dateret i Gedser annulleret med tysk bureaustempel Berlin - Warnemünde Bahnpost Zug 12 d. 13.10.1905 til Burg på Fehmarn, Tyskland.

1905 - Danmark4874 - Brev - 47

Lot: 326029

25 øre Fr. IX på brevkort (Dampskibet Hjejlen) fra Ry d. 9.7.1964 til Hvidovre. Violet stempel: Afh. Hvi. (Afhentes Hvidovre).

1964 - Danmark8680 - Brev - 414

25 øre Fr. IX på brevkort (Dampskibet "Hjejlen") fra Ry d. 9.7.1964 til Hvidovre. Violet stempel: "Afh. Hvi." (Afhentes Hvidovre).
Lot: 324977

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel KORNERUP og sidestemplet Roskilde d. 18.11.1909 til København.

1909 - Danmark4000 - Brev - SK 0739

Lot: 323759

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel VRIDSTED og sidestemplet Skive d. 30.12.1910 til Rønbjerg.

1910 - Danmark7800 - Brev - SK 1579

Lot: 323768

2½d Elizabeth helsagsbrevkort sendt fra RMS Canton annulleret med skibsstempel Brixham Devon / Paquebot posted at sea d. 16.5.1959 til Hatfield, England.

1959 - EnglandBrev

2½d Elizabeth helsagsbrevkort sendt fra RMS "Canton" annulleret med skibsstempel Brixham Devon / "Paquebot posted at sea" d. 16.5.1959 til Hatfield, England.
Lot: 326277

5 øre Våben illustreret helsagsbrevkort annulleret med særstempel Velgjørenhedsbazaren i Kjøbenhavn d. 9.4.1901 til Bjerreby på Taasinge.

1901 - Danmark1000 - Brev - EB 17

Lot: 326051

5 pfg. Germania på brevkort (Hilsen fra Kekenis med fyrtårn) annulleret med bureaustempel Sonderburg - Norburg Bahnpost Zug 5 d. 2.10.1900 til Wien, Østrig.

1900 - Slesvig6475 - Brev - DAKA 272.01

5 pfg. Germania på brevkort ("Hilsen fra Kekenis" med fyrtårn) annulleret med bureaustempel Sonderburg - Norburg Bahnpost Zug 5 d. 2.10.1900 til Wien, Østrig.
Lot: 326053

5 øre Fr. VIII på brevkort fra Kjøbenhavn d. 26.3.1909 til Reykjavik, Island. Påskrevet: pr. S/S Morsø. DFDS dampskibet Morsø afgik d. 26.3.1909 med post til Færøerne, Reykjavik og Vest-Island. Vedl. meddelelse fra Københavns Overpostmester.

1909 - Danmark1000 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII på brevkort fra Kjøbenhavn d. 26.3.1909 til Reykjavik, Island. Påskrevet: pr. S/S "Morsø". DFDS dampskibet "Morsø" afgik d. 26.3.1909 med post til Færøerne, Reykjavik og Vest-Island. Vedl. meddelelse fra Københavns Overpostmester.
Lot: 326239

15 pfg. og 35 pfg. (3) på skibsbrev annulleret med dansk stempel i Fakse Ladeplads d. 15.3.1985 og sidestemplet Paquebot til Aschaffenburg, Tyskland. Privat skibsstempel: MV Sunnanhav.

1985 - Danmark4654 - Brev

15 pfg. og 35 pfg. (3) på skibsbrev annulleret med dansk stempel i Fakse Ladeplads d. 15.3.1985 og sidestemplet "Paquebot" til Aschaffenburg, Tyskland. Privat skibsstempel: MV "Sunnanhav".
Lot: 326286

Ufrankeret feltpostkort (Gatchino) stemplet Gatchina d. 12.8.1914 til Valk, Lifland. Afdelingsstempel fra 1. Artilleripark / 23. Let. Artilleri Brigade.

1914 - RuslandBrev

Lot: 324919