1975 - Færøerne3800 - Brev - 5
70 øre Landskab og Barnahjalpar grunnurin mærkat på brevkort fra Tórshavn d. 20.12.1975 til Brønshøj, Danmark.
Lot: 326374
Lot: 326374
60 g. frankeret brevkort annulleret Mittelberg/Kleinwalsertal / Sondertarif d. 28.12.1951 til København, Danmark. Udtakseret i porto med "T"-stempel og dansk 24 øre grønt porto-maskinstempel fra Købmagergades Postkontor. Interessant forsendelse fra den østrigske eksklave Kleinwalsertal frankeret efter særtakst til Tyskland og derfor underfrankeret.
Lot: 326378
10 øre Chr. X (3) på brev fra Skørping d. 6.5.1945 (søndag) til Aalborg. Stemplet: "Meddelelse fra Aalborg Postkontor. Forsendelsen er ikke udbragt Søndag, fordi Brevet er afsendt for sent til at naa Udbringningen Søndag. Sendt umiddelbart efter Danmarks befrielse.
Lot: 324976
5 øre Chr. IX på brevkort fra Fakse Ladeplads annulleret med bureaustempel Kjøge - Faxe Lp. T.3 d. 20.7.1905 til København.
Lot: 324952
15 øre Chr. X (kort hj.tak) på fotokort (landejendom) annulleret med stjernestempel LUMBSAAS og sidestemplet Nykjøbing Sjælland d. 1.4.1921 til Nykøbing Sjæll.
Lot: 326442
7 øre helsagsbrevkort (fabr. 136) med fortrykt meddelelse: Mødebefaling for deltagelse i øvelse og uddannelse i Civilbeskyttelsestjeneste sendt lokalt i Lyngby d. 2.9.1942. Liniestempel "Distriktskommando 41". 2 arkivhuller.
Lot: 326452
20 öre Gustaf 85 år på fortrykt kuvert til NKI-skolen annulleret Postanstalten 1193* (= Fjällbacka) d. 9.9.1943 til Stockholm. Sendt fra soldat ved Marinpost 1309 (= Västkustens marindistrikt Kustsignalstationer).
Lot: 326082
5 øre Våben store hjørnetal helsagskorsbånd i parstykke fra Kjøbenhavn annulleret med lapidar bureaustempel Sjæll. JB. PKT. d. 5.9. ca. 1890 til Stabsartz ved 3. Thür. Infanterie Regiment i Sondershausen, Tyskland.
Lot: 326509
10 øre Fr. VIII på brevkort (Troense, Grønnegade) annulleret med bureaustempel Nyborg - Svendborg T.25 d. 8.8.1907 til Capt. A. P. Nielsen, 3-mastet skonnert "Triton" i Havre, Frankrig.
Lot: 326031
Kvittering for Frankostempling af 161 stk. á 7 øre ved København Ø postkontor d. 20.11.1926. Tidlig formular. Opklæbet på papir.
Lot: 326633
Husmødrenes Messe, Griffenfeldtsgade 28, København. Værdimærkebog med 100 stk 5 øre rabatmærker.
Lot: 326179
5 øre Bølgelinie på nytårskort annulleret med stjernestempel VENGE og sidestemplet Skanderborg d. 31,12,1912 til Aarup.
Lot: 326443
5 øre Våben på brevkort ( "Hilsen fra Kjøbenhavn": Rådhuset med sporvogn af Paul Fischer) annulleret med svensk bureaustempel PLK 156 (= Ängelholm - Helsingborg) d. 30.6.1901 og påskrevet "Fr. Dmark" (håndskrevet "Från Danmark") til Engelholm, Sverige.
Lot: 324998
2 cents Washington på brevkort fra Los Angeles d. 10.1.1917 til Wien, Østrig. Passér stemplet ved den franske censur i Dieppe no. "17" og østrigske censur i Wien.
Lot: 326670
60 øre Fr. IX på brev fra Århus C d. 20.2.1970 til Nakskov. Lukket af postvæsenet med tape og stemplet: "Beskadiget i stemplingsmaskinen / Århus postkontor" og "Kassebrev / Århus postkontor".
Lot: 326613
15 øre helsagsbrevkort fra Bergen d. 17.5.1940 til Middelfart. Tysk censur fra Hamburg (?). Lodret fold.
Lot: 326185
15 öre Gustaf på brev fra Malmö annulleret "Fra Sverige" og sidestemplet København d. 27.9.1926 til København, Danmark.
Lot: 326283
5 øre Chr. IX på brevkort fra Harboøre annulleret med bureaustempel Vemb - Thyborøn T.7 d. 31.11.1906 til København.
Lot: 326590
15 øre Chr. X på brevkort dateret Nibe annulleret med bureaustempel Aalborg - Hvalpsund T.40 d. 16.4.1921 til Aalborg.
Lot: 326041
2½d George VI på brev fra Hatfield d. 30.12.1941 til tandlæge Capt. Frost ved 38th General Hospital, A.P.O. 1575 (Transit adresse i forbindelse med troppetransport). 38th General Hospital blev forlagt fra England til Basra, Irak med H.M.T. "Lancashire" og siden overført til Indien. Violet rammestempel: "Damaged by immersion in sea water" på for- og bagside.
Lot: 326092
5 øre Fr. VIII på billedside af brevkort (Havnen i Faxe Ladeplads) annulleret med bureaustempel Kjøge - Faxe Lp. T.3 d. 14.6.1907 til København.
Lot: 326034