10 h. helsags-adressekort international pakke opfrankeret med 300 h. Hradschin utakket stemplet Neutitschein d. 30.11.1919 via Dresden og Berlin til København, Danmark.

1919 - Tjekkoslovakiet1000 - Brev

Lot: 326636

15 øre Chr. X på brevkort (Gaardbogaard) fra Aalbæk d. 29.12.1922 til Helsingborg, Sverige. Retur med 2-sproget returetiket: Flyttat.

1922 - Danmark9982 - Brev - 70

15 øre Chr. X på brevkort (Gaardbogaard) fra Aalbæk d. 29.12.1922 til Helsingborg, Sverige. Retur med 2-sproget returetiket: "Flyttat".
Lot: 326344

½d George VI og 1d Channel Islands på filatelistisk skibsbrev annulleret London Paquebot d. 14.8.1951 og sidestemplet Himalaya til Freshford, England.

1951 - EnglandBrev

½d George VI og 1d Channel Islands på filatelistisk skibsbrev annulleret London Paquebot d. 14.8.1951 og sidestemplet "Himalaya" til Freshford, England.
Lot: 326278

5 øre Våben på brevkort fra Grenaa annulleret med bureaustempel Aarhus - Grenaa T.1084 d. 17-7-1904 til Skagen. Ank.stemplet d. 18.7.1904.

1904 - Danmark8500 - Brev - 34C

Lot: 326586

5 øre Fr. VIII på brevkort (Kilen ved Struer) annulleret med bureaustempel Langaa - Struer T.1021 d. 15.7.1912 til København.

1912 - Danmark7600 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII på brevkort ("Kilen" ved Struer) annulleret med bureaustempel Langaa - Struer T.1021 d. 15.7.1912 til København.
Lot: 326592

5 øre Chr. X på brevkort (Horsens, Claus Cortsens Gaard) annulleret med bureaustempel Fredericia - Aalborg T.932 d. 8.7.1915 til Odense.

1915 - Danmark8700 - Brev - 68

Lot: 326597

5 øre Chr. X på brevkort annulleret med bureaustempel Skanderborg - Skjern T.996 d. 21.1.1918 til Ryde pr. Vinderup.

1918 - Danmark8660 - Brev - 68

Lot: 326599

1 kr. “Zeppelin 1931” provisorium på luftpost brevkort stemplet Reykjavik d. 30.6.1931 via Friedrichshafen d. 3.7.1931 til København. Grønt flyvningsstempel: Luftschiff Graf Zeppelin Islandfahrt 1931.

1931 - Island1000 - Brev - 148

Lot: 326512

Rejsepas med foto udstedt i Silkeborg 1938. Indeholder visering fra Schweiz med stempelmærke. Olaf O. Barfod.

1938 - Danmark8600 - Diverse

Lot: 326519

Håndskrevet takkekort fra kong Frederik IX dateret d. 13.3.1966. Uden kuvert.

1966 - Danmark1000 - Brev

Lot: 326379

10+5 øre, 25+5 øre (2) Kræftmærke og 15 øre Karavel på brev annulleret med ovalt særstempel København - Frederikshavn Kugleposten 31/8-12/9 1935 til Odense.

1935 - Danmark5000 - Brev - 178, 180, 203

Lot: 326422

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel GJØRSLEV og sidestemplet Borup d. 9.6.1909 til Haslev.

1909 - Danmark4100 - Brev - SK 0397

Lot: 326432

20 øre helsagsafklip som frankering på brev fra København d. 1.10.1924 til Duborg-skolen, Flensborg via Dansk Lærerforenings Brevkasse i Padborg. På bagsiden ank.stemplet Padborg d. 2.10.1924. Interessant samleadresse for post til Flensborg, hvorved der kunne spares udlandsporto. Fold.

1924 - Danmark1000 - Brev

Lot: 326377

20 öre Gustaf på underfrankeret brevkort fra Örtofta d. 9.12.192? til Reykjavik, Island via Danmark. Sort T stempel og udtakseret i 25 aur islandsk porto.

SverigeBrev

20 öre Gustaf på underfrankeret brevkort fra Örtofta d. 9.12.192? til Reykjavik, Island via Danmark. Sort "T" stempel og udtakseret i "25" aur islandsk porto.
Lot: 326234

5 pfg. Ciffer på lokalt brevkort dateret Kolsnap annulleret med enringsstempel Woyens d. 6.12.1888 til Vojens.

1888 - Slesvig6500 - Brev - DAKA 199.01

Lot: 326022

30 øre Fr. IX på brev annulleret med pr.-stempel Vemmetofte pr. Fakse d. 12.6.1961 til Hillerød.

1961 - Danmark4640 - Brev - 337

Lot: 326096

20 öre Gustaf på brevkort fra Stockholm d. 11.10.1922 til poste restante i Rom, Italien. Påsat italiensk 30 c. portomærke som poste restante gebyr.

1922 - SverigeBrev

Lot: 326383

10 øre Bølgelinie på brevkort (Højbro Plads, København) fra København d. 30.12.1922 annulleret med islandsk stempel i Reykjavik d. 16.1.1923 og sidestemplet Skipsbrjef til Reykjavik, Island.

1922 - Danmark1000 - Brev - 124

10 øre Bølgelinie på brevkort (Højbro Plads, København) fra København d. 30.12.1922 annulleret med islandsk stempel i Reykjavik d. 16.1.1923 og sidestemplet "Skipsbrjef" til Reykjavik, Island.
Lot: 326241

5 øre Våben på brevkort (Aarhus set fra Riis Skov) annulleret med stjernestempel RIIS SKOV til Varde. Ank.stemplet i Varde d. 5.8.1904.

1904 - Danmark8240 - Brev - SK 1056

Lot: 326359

10 øre Bølgelinie (2) på brev fra København d. 19.3.1942 til Kaptajnløjtnant N. Lunn, 3. Feltartilleriregiment i Aarhus - eftersendt til Hellerup. Beskadiget i overkanten med stempel Beskadiget i Stempelmaskinen / Aarhus Postkontor. Bagklap mgl.

1942 - Danmark1000 - Brev - 248

10 øre Bølgelinie (2) på brev fra København d. 19.3.1942 til Kaptajnløjtnant N. Lunn, 3. Feltartilleriregiment i Aarhus - eftersendt til Hellerup. Beskadiget i overkanten med stempel "Beskadiget i Stempelmaskinen / Aarhus Postkontor. Bagklap mgl.
Lot: 324975

60/40 øre og 60 øre/1 kr. Provisorium i fireblok på illustreret FDC fra Sdr. Strømfjord d. 8.3.1956 til Viby J., Danmark.

1956 - Grønland3910 - Brev - 37, 38

Lot: 326384