1927 - Danmark1000 - Brev - 70
15 øre Chr. X (3) på 45 øre frankeret brev med postopkrævning fra København d. 9.1.1927 til Bølling. Et mærke med rundt hj.
Lot: 328921
Lot: 328921
5 øre Bølgerlinie på brevkort fra Viborg annulleret med bureaustempel Fredericia - Struer T.1032 d. 22.2.1913 til Lillehammer, Norge.
Lot: 329093
20 øre og 35 øre (par) Chr. X, samt "Syltetøjs"-mærke - provisorisk gebyrmærke, på adressebrev for pakke fra Kjøbenhavn d. 23.12.1915 til Faarevejle.
Lot: 329319
5 øre Fr. VIII i vandret 4-stribe på adressebrev for pakke fra Kjøbenhavn *5.* d. 2.2.1909 til Ærøskøbing.
Lot: 328933
5 øre Chr. X og 10 øre Genforening, samt Julemærke 1920, på julekort fra Birkerød d. 22.12.1920 til Ulbølle - eftersendt til Horne pr. Faaborg med brotype IIIb Ulbølle d. 23.12.1920 og ank.stemplet med stjernestempel HORNE.
Lot: 329103
10 öre helsagsbrevkort fra Malmö annulleret med skibsstempel "Fra Sverige" og sidestemplet i København d. 9.8.1884 til Posen, Tyskland.
Lot: 329059
5 h. Franz Joseph på billedpostkort fra Mieders d. 20.8.1916 til Berlin, Tyskland. Returneret p.ga. forbud mod at sende billedpostkort med rødt stempel "Unzulässig. Zurück.".
Lot: 329328
3 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 1 øre (par) og 5 øre Våben fra Kjøbenhavn *VII.* d. 6.12.1904 til Silberhütte, Tyskland.
Lot: 329101
50 c. på brev fra Guatemala d. 31.8.1916 til Rotterdam, Holland. Åbnet af fransk censur i Dieppe. Liniestempel "via New Orleans".
Lot: 329323
7 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 51-I) opfrankeret med 3 øre Bølgelinie annulleret med stjernestempel ULSTRUP og sidestemplet Kallundborg d. 13.1.1920 til Struer.
Lot: 329108
5 øre Chr. X på brevkort fra København d. 12.3.1915 til Strö, Sverige. Frimærke annulleret med blåkridt kryds og sidestemplet Strö d. 13.3.1915.
Lot: 329095
2 øre og 3 øre Bølgelinie og Julemærke 1917 på nytårskort dateret d. 31.12.1917 og annulleret Kjøbenhavn d. 3.1.1918 til forpagter Seifert på Sprogø pr. Korsør. Interessant destination.
Lot: 329096
½d George V i parstykke på brevkort annulleret med skibsstempel Plymouth Devon / "Paquebot" d. 16.7.1931 til London.
Lot: 329068
25 pfg. Hindenburg på brev fra Hamburg annulleret med TMS Hamburg/ Am 10. April dem Führer Dein "Ja" d. 5.4.1938 til København.
Lot: 329042
Russisk 30 kop. Pilot og 1 Rub. på anbefalet brev fra annekteret Letland annulleret med 2-sproget stempel i Riga d. 15.2.1941 til København, Danmark. Åbnet af tysk censur i Königsberg (banderole fjernet) og passér stemplet ved censuren i København.
Lot: 329299
5 øre Fr. VIII på nytårskort stemplet Slagelse - JB.P.E. d. 31.12.1909 til Sprogø pr. Korsør. Interessant destination.
Lot: 326876
5 pfg. firmafranko på reklame postkort for Grippe "Neuramag" tabeletter fra Berlin Tempelhof d. 9.12.1941 til Hobro, Danmark - eftersendt til Havdrup og siden haslev. Tysk censur fra Berlin.
Lot: 329295
1d George V på brev annulleret med stumt rist-stempel til Ilford. Sikkerhedsstempel benyttet på flådepost under 1. verdenskrig.
Lot: 329073
1 cent og 2 cents (2) Washington på brev fra Federal Telegraph Company i Palo Alto d. 6.2.1913 til Dr. Valdemar Poulsen, København. Valdemar Poulsen (1869-1942) dansk ingeniør og opfinder af buegeneratoren og telegrafon. Han fik igennem sine opfindelser og kreative eksperimenter umådelig betydning for radioens udbredelse, båndoptagerens udvikling og Danmarks ledende position indenfor elektronik.
Lot: 329041
5 øre Fr. VIII på brevkort fra Ølstykke d. 1.12.1908 til Glostrup - forsøgt i Valby med stempel "Ubekendt efter Adresse / Valby Distrikt No." og påsat forespørgsel etiket O.Pm.Form Nr. 19.
Lot: 329085
5 øre Våben på tryksags-kort (Esbjerg Jernbanestation) stemplet Esbjerg JB.P.E. d. 12.3.1905 til Odense. Rammestempel "Utilstrækkelig frankeret" og udtakseret i 10 øre porto.
Lot: 329036