15 øre Chr. X (3) på 45 øre frankeret brev med postopkrævning fra København d. 9.1.1927 til Bølling. Et mærke med rundt hj.

1927 - Danmark1000 - Brev - 70

Lot: 328921

5 øre Bølgerlinie på brevkort fra Viborg annulleret med bureaustempel Fredericia - Struer T.1032 d. 22.2.1913 til Lillehammer, Norge.

1913 - Danmark8800 - Brev - 64

Lot: 329093

20 øre og 35 øre (par) Chr. X, samt Syltetøjs-mærke - provisorisk gebyrmærke, på adressebrev for pakke fra Kjøbenhavn d. 23.12.1915 til Faarevejle.

1915 - Danmark1000 - Brev - 71, 73

20 øre og 35 øre (par) Chr. X, samt "Syltetøjs"-mærke - provisorisk gebyrmærke, på adressebrev for pakke fra Kjøbenhavn d. 23.12.1915 til Faarevejle.
Lot: 329319

5 øre Fr. VIII i vandret 4-stribe på adressebrev for pakke fra Kjøbenhavn *5.* d. 2.2.1909 til Ærøskøbing.

1909 - Danmark1000 - Brev - 54

Lot: 328933

5 øre Chr. X og 10 øre Genforening, samt Julemærke 1920, på julekort fra Birkerød d. 22.12.1920 til Ulbølle - eftersendt til Horne pr. Faaborg med brotype IIIb Ulbølle d. 23.12.1920 og ank.stemplet med stjernestempel HORNE.

1920 - Danmark5641 - Brev - SK 0564

Lot: 329103

10 öre helsagsbrevkort fra Malmö annulleret med skibsstempel Fra Sverige og sidestemplet i København d. 9.8.1884 til Posen, Tyskland.

1884 - Sverige1000 - Brev

10 öre helsagsbrevkort fra Malmö annulleret med skibsstempel "Fra Sverige" og sidestemplet i København d. 9.8.1884 til Posen, Tyskland.
Lot: 329059

5 h. Franz Joseph på billedpostkort fra Mieders d. 20.8.1916 til Berlin, Tyskland. Returneret p.ga. forbud mod at sende billedpostkort med rødt stempel Unzulässig. Zurück..

1916 - ØstrigBrev

5 h. Franz Joseph på billedpostkort fra Mieders d. 20.8.1916 til Berlin, Tyskland. Returneret p.ga. forbud mod at sende billedpostkort med rødt stempel "Unzulässig. Zurück.".
Lot: 329328

3 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 1 øre (par) og 5 øre Våben fra Kjøbenhavn *VII.* d. 6.12.1904 til Silberhütte, Tyskland.

1904 - Danmark1000 - Brev - EB 16, 34C, 37

Lot: 329101

50 c. på brev fra Guatemala d. 31.8.1916 til Rotterdam, Holland. Åbnet af fransk censur i Dieppe. Liniestempel via New Orleans.

1916 - GuatemalaBrev

50 c. på brev fra Guatemala d. 31.8.1916 til Rotterdam, Holland. Åbnet af fransk censur i Dieppe. Liniestempel "via New Orleans".
Lot: 329323

7 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 51-I) opfrankeret med 3 øre Bølgelinie annulleret med stjernestempel ULSTRUP og sidestemplet Kallundborg d. 13.1.1920 til Struer.

1920 - Danmark4400 - Brev - SK 1446

Lot: 329108

5 øre Chr. X på brevkort fra København d. 12.3.1915 til Strö, Sverige. Frimærke annulleret med blåkridt kryds og sidestemplet Strö d. 13.3.1915.

1915 - Danmark1000 - Brev - 68

Lot: 329095

2 øre og 3 øre Bølgelinie og Julemærke 1917 på nytårskort dateret d. 31.12.1917 og annulleret Kjøbenhavn d. 3.1.1918 til forpagter Seifert på Sprogø pr. Korsør. Interessant destination.

1917 - Danmark4220 - Brev - 78, 79

Lot: 329096

½d George V i parstykke på brevkort annulleret med skibsstempel Plymouth Devon / Paquebot d. 16.7.1931 til London.

1931 - EnglandBrev

½d George V i parstykke på brevkort annulleret med skibsstempel Plymouth Devon / "Paquebot" d. 16.7.1931 til London.
Lot: 329068

25 pfg. Hindenburg på brev fra Hamburg annulleret med TMS Hamburg/ Am 10. April dem Führer Dein Ja d. 5.4.1938 til København.

1938 - Tyskland1000 - Brev

25 pfg. Hindenburg på brev fra Hamburg annulleret med TMS Hamburg/ Am 10. April dem Führer Dein "Ja" d. 5.4.1938 til København.
Lot: 329042

Russisk 30 kop. Pilot og 1 Rub. på anbefalet brev fra annekteret Letland annulleret med 2-sproget stempel i Riga d. 15.2.1941 til København, Danmark. Åbnet af tysk censur i Königsberg (banderole fjernet) og passér stemplet ved censuren i København.

1941 - Letland1000 - Brev

Lot: 329299

5 øre Fr. VIII på nytårskort stemplet Slagelse - JB.P.E. d. 31.12.1909 til Sprogø pr. Korsør. Interessant destination.

1909 - Danmark4220 - Brev - 54

Lot: 326876

5 pfg. firmafranko på reklame postkort for Grippe Neuramag tabeletter fra Berlin Tempelhof d. 9.12.1941 til Hobro, Danmark - eftersendt til Havdrup og siden haslev. Tysk censur fra Berlin.

1941 - Tyskland9500 - Brev

5 pfg. firmafranko på reklame postkort for Grippe "Neuramag" tabeletter fra Berlin Tempelhof d. 9.12.1941 til Hobro, Danmark - eftersendt til Havdrup og siden haslev. Tysk censur fra Berlin.
Lot: 329295

1d George V på brev annulleret med stumt rist-stempel til Ilford. Sikkerhedsstempel benyttet på flådepost under 1. verdenskrig.

EnglandBrev

Lot: 329073

1 cent og 2 cents (2) Washington på brev fra Federal Telegraph Company i Palo Alto d. 6.2.1913 til Dr. Valdemar Poulsen, København. Valdemar Poulsen (1869-1942) dansk ingeniør og opfinder af buegeneratoren og telegrafon. Han fik igennem sine opfindelser og kreative eksperimenter umådelig betydning for radioens udbredelse, båndoptagerens udvikling og Danmarks ledende position indenfor elektronik.

1913 - USA1000 - Brev

Lot: 329041

5 øre Fr. VIII på brevkort fra Ølstykke d. 1.12.1908 til Glostrup - forsøgt i Valby med stempel Ubekendt efter Adresse / Valby Distrikt No. og påsat forespørgsel etiket O.Pm.Form Nr. 19.

1908 - Danmark3650 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII på brevkort fra Ølstykke d. 1.12.1908 til Glostrup - forsøgt i Valby med stempel "Ubekendt efter Adresse / Valby Distrikt No." og påsat forespørgsel etiket O.Pm.Form Nr. 19.
Lot: 329085

5 øre Våben på tryksags-kort (Esbjerg Jernbanestation) stemplet Esbjerg JB.P.E. d. 12.3.1905 til Odense. Rammestempel Utilstrækkelig frankeret og udtakseret i 10 øre porto.

1905 - Danmark6700 - Brev - 34C

5 øre Våben på tryksags-kort (Esbjerg Jernbanestation) stemplet Esbjerg JB.P.E. d. 12.3.1905 til Odense. Rammestempel "Utilstrækkelig frankeret" og udtakseret i 10 øre porto.
Lot: 329036