15 pfg. Fælles udg. helsagsbrevkort opfrankeret med 5 pfg. Fælles udg. fra Flensburg d. 14.3.1920 til Hellerup, Danmark.

1920 - SlesvigBrev - 16

Lot: 328722

8 øre Bølgelinie og 25 øre Karavel på 33 øre frankeret luftpost tryksag fra København d. 15.10.1941 til Stockholm, Sverige. Dansk censur. 4 arkivhuller.

1941 - Danmark1000 - Brev - 256, 214

Lot: 329272

4 öre helsagskuvert sendt underfrankeret med svagt stempel i 1899 til København, Danmark. T-stempel og udtakseret i 2 øre dansk porto. Ank.stemplet i Kjøbenhavn d. 23.6.1899.

1899 - Sverige1000 - Brev

4 öre helsagskuvert sendt underfrankeret med svagt stempel i 1899 til København, Danmark. "T"-stempel og udtakseret i "2" øre dansk porto. Ank.stemplet i Kjøbenhavn d. 23.6.1899.
Lot: 329609

6 øre Bølgelinie (3) på filatelistisk brev annulleret med pr.-stempel Saltbæk pr. Kalundborg d. 16.10.1948 og sidestemplet Kalundborg d. 16.10.1948 til Hellerup.

1948 - Danmark4400 - Brev - 254

Lot: 329538

Svendborg-Vindeby Færgefart 20 øre billet.

Danmark5700 - Diverse

Lot: 329548

5 øre Posthorn og 10 øre Løve på brevkort fra Drammen d. 21.12.1939 til København, Danmark. Påsat gul etiket: Vær saa venlig ved Lejlighed at meddele Afsenderen Deres rigtige og fuldstændige Adresse..

1939 - Norge1000 - Brev

5 øre Posthorn og 10 øre Løve på brevkort fra Drammen d. 21.12.1939 til København, Danmark. Påsat gul etiket: "Vær saa venlig ved Lejlighed at meddele Afsenderen Deres rigtige og fuldstændige Adresse.".
Lot: 329127

Aktieselskabet De Københavnske Sporveje. 10 øre Omstigningsbillet.

Danmark1000 - Diverse

Lot: 329602

5 øre helsagsbrevkort dateret Florø d. 13.10.1898 annulleret med sejlende bureaustempel Bergen - Trondhjem A d. 13.10.1898 til Göteborg, Sverige.

1898 - NorgeBrev

Lot: 328840

20 kop. Våben single på anbefalet brev fra Petrograd d. 15.7.1916 til Lund, Sverige. Åbnet af russisk censur.

1916 - RuslandBrev

Lot: 329067

7 øre Bølgelinie på illustreret ekspeditionsbrevkort sendt som lokal tryksag og annulleret med særstempel Dansk Nordostgrønlandsekspedition d. 18.5.1939 og sidestemplet København d. 16.9.1939 til København.

1939 - GrønlandBrev - 200

Lot: 329348

20 øre Europæisk Postforening på brev fra Gjørvik annulleret med bureaustempel Gjørvikbanen A d. 2.5.1944 til København, Danmark. Åbnet af tysk censur i Oslo.

1944 - Norge1000 - Brev

Lot: 329222

1,50 kr. Postbefordring og 5 kr. Isbjørn (par) på postopkrævnings-adressekort for indenrigspakke fra Jakobshavn d. 30.1.1976 til Marmorilik.

1976 - Grønland3952 - Brev - 60, 87

Lot: 329344

20 øre Chr. X 75 år i parstykke på brev fra København d. 1.10.1945 til Säffle, Sverige. Violet rammestempel med licens-nr. A.Nr. 2591.

1945 - Danmark1000 - Brev - 291

20 øre Chr. X 75 år i parstykke på brev fra København d. 1.10.1945 til Säffle, Sverige. Violet rammestempel med licens-nr. "A.Nr. 2591".
Lot: 329264

3 øre Bølgelinie (par), 7 øre Chr. X og 27/8 øre Provisorium på adressebrev for pakke fra Nibe d. 15.1.1919 til Halkjær.

1919 - Danmark9240 - Brev - 79, 98, 88

Lot: 329089

Telegramkupon fra Tønder d. 14.7.1952 for afgift 14,10 kr. for forsendelse til M/S Robert Mærsk (OZHH) via Lyngby Radio.

1952 - Danmark6270 - Brev

Telegramkupon fra Tønder d. 14.7.1952 for afgift 14,10 kr. for forsendelse til M/S "Robert Mærsk" (OZHH) via Lyngby Radio.
Lot: 329630

10 øre 1. Zone helsagsbrevkort annulleret Apenrade **C d. 1.6.1920 til Herning, Danmark.

1920 - Slesvig6200 - Brev - DAKA 01.20

Lot: 329405

5 øre Bølgelinie (2) med spor efter automatafskæring og Hjælp til danske Børn i Sydslesvig mærkat på brevkort (900 Dronning Tyre bygger Dannevirke) sendt lokalt i  København d. 23.12.1945.

1945 - Danmark1000 - Brev - 246

5 øre Bølgelinie (2) med spor efter automatafskæring og "Hjælp til danske Børn i Sydslesvig" mærkat på brevkort (900 Dronning Tyre bygger Dannevirke) sendt lokalt i København d. 23.12.1945.
Lot: 329586

Uniformsreglement for det danske Spejderkorps 1950. Illustreret hæfte på 64 sider + tillæg.

1950 - DanmarkDiverse

Lot: 329621

Postliste formular KGH 2127-7-69-500x for afslutning nr. 57 med brevpost fra Grønlands Postkontor København K. d. 20.10.1970 via U. S. Air Force til Station Nord. Ank.stemplet Nord d. 12.11.1970.

1970 - Grønland3972 - Brev

Lot: 329015

4 øre Tofarvet omv. rm. og 10 øre Våben (2) på anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 23.12.18xx til Skanderborg.

Danmark1000 - Brev - 23y, 35

Lot: 328963

12 øre helsagsbrevkort (fabr. 82-H) fra Vonge pr. Tørring annulleret med brotype IIIb Tørring d. 8.10.1926 til Kolding.

1926 - Danmark7160 - Postkort - EB 72

Lot: 329556