1½d George V på brev annulleret med skibsstempel London F.S. / Paquebot posted at sea d. 31.1.1935 og sidestemplet Posted on the high seas / T.S.S. Andalucia Star d. 25.1.1935 til Grimsby, England.

1935 - EnglandBrev

1½d George V på brev annulleret med skibsstempel London F.S. / Paquebot posted at sea d. 31.1.1935 og sidestemplet "Posted on the high seas / T.S.S. Andalucia Star" d. 25.1.1935 til Grimsby, England.
Lot: 329072

5 öre Oscar II på brevkort (Færge i Helsingborg) annulleret med skibsstempel Fra Sverige og sidestemplet Helsingør d. 30.10.1900 til København.

1900 - Sverige3000 - Brev

5 öre Oscar II på brevkort (Færge i Helsingborg) annulleret med skibsstempel "Fra Sverige" og sidestemplet Helsingør d. 30.10.1900 til København.
Lot: 329608

5 øre Bølgelinie og 40 øre Chr. X (2) på 85 øre frankeret anbefalet brev med postopkrævning fra København d. 11.1.1927 til Lund, Sverige. Retur med 2-sproget returstempel Ikke avhentat.

1927 - Danmark1000 - Brev - 122, 150

5 øre Bølgelinie og 40 øre Chr. X (2) på 85 øre frankeret anbefalet brev med postopkrævning fra København d. 11.1.1927 til Lund, Sverige. Retur med 2-sproget returstempel "Ikke avhentat".
Lot: 328927

Australsk 1 sh. (defekt) på særligt luftpostkort (Postbud med brevlomme) sendt fra Sydney 1954 med KLM Super Constellation til København, Danmark.

1954 - AustralienBrev

Lot: 329116

5 øre Fr. VIII på brevkort (Hotel Færgegaarden i Kallehave) dateret d. 30.12.1909 og annulleret med stjernestempel VIEMOSE til København.

1909 - Danmark4771 - Brev - SK 1544

Lot: 329481

5 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med bureaustempel Kjøge Faxe Pl. T.3 d. 14.9.1913 til København.

1913 - Danmark4600 - Brev - 64

Lot: 329932

Danmarks Konge Christian den Tiende 1870 - 1940. Lille illustreret 8 siders brochure i forbindelse med jubilæumsfilmen fra Palladium 1940.

1940 - DanmarkDiverse

"Danmarks Konge Christian den Tiende 1870 - 1940". Lille illustreret 8 siders brochure i forbindelse med jubilæumsfilmen fra Palladium 1940.
Lot: 329632

Brevkort fra Pontianak, Hollandsk Ostindien d. 25.10.1919 til København, Danmark. Violet stempel: Indgaaet beskadiget. Kjøbenhavn Kjøbmagergades Postkontor.

1919 - Hollandske kolonier1000 - Brev

Lot: 329599

5 øre Fr. VIII på underfrankeret brevkort (Nørresundby og Aalborg set fra Skansebakkerne) fra Nørre-Sundby d. 12.1.1909 til Hamburg, Tyskland. Rammestempel Utilstrækkelig frankeret og udtakseret i 10 pfg. tysk porto.

1909 - Danmark9400 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII på underfrankeret brevkort (Nørresundby og Aalborg set fra Skansebakkerne) fra Nørre-Sundby d. 12.1.1909 til Hamburg, Tyskland. Rammestempel "Utilstrækkelig frankeret" og udtakseret i "10" pfg. tysk porto.
Lot: 328578

55 öre i parstykke på luftpostbrev fra Stockholm d. 31.3.1966 til dansk arbejder ved RCA BMEWS APO 09023, New York (= Thule basen på Grønland) - stemplet Adressee moved - Forward to: og eftrsendt til København, Danmark.

1966 - SverigeBrev

55 öre i parstykke på luftpostbrev fra Stockholm d. 31.3.1966 til dansk arbejder ved RCA BMEWS APO 09023, New York (= Thule basen på Grønland) - stemplet "Adressee moved - Forward to:" og eftrsendt til København, Danmark.
Lot: 329831

10 øre Tavsen (4) på anbefalet brev fra Randers d. 18.1.1937 til København.

1937 - Danmark8900 - Brev - 231

Lot: 329814

10 pfg. Fælles udg. helsagsbrevkort stemplet Sonderburg **C d. 3.3.1920 til Wien, Østrig.

1920 - Slesvig6400 - Brev - DAKA 179.19

Lot: 329605

5 øre Chr. X på brevkort dateret i Nielstrup ved Strandby annulleret med bureaustempel Frederikshavn - Skagen T.5 d. 12.12.1906 til Hillerød.

1916 - Danmark9970 - Brev - 68

Lot: 329945

10 öre helsagsbrevkort annulleret med skibsstempel Fra Sverige H. og sidestemplet både violet Paquebot og Kjøbenhavn K. 14.5.1898 til Frankfurt, Tyskland.

1898 - Sverige1000 - Brev

10 öre helsagsbrevkort annulleret med skibsstempel "Fra Sverige H." og sidestemplet både violet "Paquebot" og Kjøbenhavn K. 14.5.1898 til Frankfurt, Tyskland.
Lot: 329063