1915 - Danmark1000 - Brev - 68
5 øre Chr. X med tydelig automat afskæring på brevkort stemplet Kjøbenhavn B. d. 4.1.1915. Skåret i både top og bund som enkeltmærke.
Lot: 329639
Lot: 329639
5 øre helsagskuvert opfrankeret med 15 øre Våben fra Næstved d. 20.7.1908 til Wien, Østrig.
Lot: 329100
5 aur Torsk og 10 aur Flag på brevkort fra Selfoss d. 12.12.1939 til Tranebjerg på Samsø, Danmark.
Lot: 329843
Ufrankeret amerikansk feltpostbrev mærket "Officers Mail" stemplet U. S. Army Postal Service No. 2 (= Paris) d. 25.10.1917 til Chattanooga, USA. Rødt censurstempel no. A161.
Lot: 329300
10 øre Bølgelinie på brevkort (Landsretsbygningen i Aalborg) annulleret med skibsstempel "Fra Aalborg" og sidestemplet København d. 31.8.1934 til København.
Lot: 329982
5 øre Chr. X på brevkort (Sæby pr. Roskilde) annulleret med stjernestempel SÆBY til Manderup pr. Skibby. Ank.stemplet Skibby d. 2.1.1914.
Lot: 329484
5 øre Chr. X på brevkort fra Kjøbenhavn d. 16.8.1917 til Sprogø pr. Korsør.
Lot: 329637
8/3 øre Provisorium og Julemærke 1921 på lokalt julekort i København d. 23.12.1921.
Lot: 331493
DANCON / UNFICYP "In Service of Peace" d. 23.4.1991 frankostempel på ufrankeret luftpostbrev fra dansk FN-soldat på Cypern til Gilleleje.
Lot: 331551
5 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel SIMMERBØLLE og sidestemplet Rudkjøbing d. 11.9.1913 til Otterup.
Lot: 329488
5 mia. mk. (8) Infla udg. på brev fra Leipzig d. 12.11.1923 til København, Danmark. Kraftig vandret fold.
Lot: 331594
80 peg. Germania i parstykke på internationalt adressekort for pakke fra Gössnitz d. 1.3.1917 til Stockholm, Sverige. Rammestempel "Ausland".
Lot: 331254
1 øre Bølgelinie (2) og 7/27 øre Provisorium (4) på 30 øre frankeret brev annulleret med særstempel Frim.Jub.Udst. København d. 14.4.1926 til Paris, Frankrig.
Lot: 331500
5 øre Chr. X på julekort annulleret med stjernestempel VISTOFTE og sidestemplet Knebel d. 27.12.1916 til Rønde.
Lot: 329480
5 øre Bølgelinie på brevkort fra Helsingør d. 14.6.1913 til Svendborg. Privat opfrankeret til udenrigstakst og eftersendt fra Svendborg d. 16.6.1913 til Skærbæk, Nordslesvig
Lot: 331494
5 öre og 10 öre Løve på julekort fra Uppsala d. 15.11.1925 påskrevet "via Penang" til Teluk Anson, Malaya. Ank.stemplet Teluk Anson d. 13.12.1925. God destination.
Lot: 331573
5 øre Bølgelinie og 50 øre Ørsted på anbefalet brev fra Thorshavn d. 17.3.1951 til København.
Lot: 331589
5 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel LEM og sidestemplet Skive JB.P.E. d. 17.5.1915 til Bryrup.
Lot: 331189
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 95-H) sendt underfrankeret fra Hellerup d. 24.7.1933 til London, England. Dansk portostempel "T.10 c.", samt britisk stempel "1d /F.B." og påsat 1d portomærke stemplet Mortlake S.W.14 d. 25.7.1933.
Lot: 331533
20 øre Løve på brev fra Drøbak d. 25.8.1941 til Baldersnæs pr. Stockholm via skærgårds-damper D/S "Prins Gustaf". Åbnet af tysk censur i Oslo.
Lot: 331235
6d Elizabeth helsags aerogram opfrankeret med 2½d Elizabeth fra Goedgegun Swaziland d. 9.2.1966 til Kastrup, Danmark.
Lot: 329841