1916 - Danmark6640 - Brev - SK 0741
5 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel KRAGELUND og sidestemplet Lunderskov d. 25.5.1916 til Brobyværk.
Lot: 329507
Lot: 329507
5 c. med perfin "FAVC" på brevkort fra Rotterdam d. 24.5.1908 til Horsens, Danmark.
Lot: 329998
15+5 øre provisorisk helsagskuvert (fabr. 57) opfrankeret med 10 øre Bølgelinie og 20/15 øre Provisorium sendt anbefalet fra København d. 3.2.1941 til Skørping.
Lot: 331326
80 øre Fr. IX i lodret parstykke på luftpostbrev fra Næstved d. 2.8.1958 til Kotagiri, Indien. Ank.stemplet d. 7.8.1958.
Lot: 332008
30 øre Fr. IX på brev fra Raarup annulleret med bureaustempel Horsens - Juelsminde T.33 d. 6.5.1954 til Asløkke pr. Juelsminde.
Lot: 331720
1864. Vendebrev sendt som tjenestebrev fra Sorø Amt mærket "KTmA" med antiqua Soröe. d. 18.1.1864 til Slaglille-Bjernede Sogneforstanderskab pr. Sorø. Påskrevet "2" sk. porto. Vendt og tilbagesendt med påskrift "Befalet Indberetninger" med antiqua Ringsted Jernb: Postexpd: d. 16.1.1864 til Kammerherre Amtmand Hoppe, Ridder af Dannebrog i Sorø. Udtakseret i "6" sk. porto.
Lot: 329926
15 øre Chr. X på brevkort (Havneparti fra Leith, Scotland) annulleret med brotype IIIb Thorshavn d. 11.5.1922 til Middelfart.
Lot: 331924
70 øre DSB Jubilæum på brev annulleret med bureaustempel Fredericia - Ålborg T.85B d. 9.9.1972 til Hobro.
Lot: 331779
8 øre helsagsbrevkort (fabr. 78-H) sendt underfrankeret fra Roskilde d. 17.8.1926 til København. Udtakseret i porto med 4 øre Portomærke i parstykke stemplet Kjøbenhavn F. d. 18.8.1926.
Lot: 332004
Afskrift af indberetning fra Københavns Politi dateret d. 4.7.1945 vedr. 3 medarbejdere som under besættelsen har udvist udansk holdning.
Lot: 331302
20 øre Fr. IX og Julemærke 1962 på julekort annulleret med pr.-stempel Undløse pr. Tølløse d. 22.12.1962 til København.
Lot: 329591
15 øre Fr. IX på brevkort dateret på Mandø d. 1.2.1949 annulleret med pr.-stempel Vester Vedsted pr. Ribe d. 2.2.1949 til Obbekær pr. Ribe. Mandø havde 174 indbyggere (1950).
Lot: 329097
12 öre Våben på brev annulleret med rammestempel Åtorp d. 17.6.1862 til Göteborg.
Lot: 331206
10 øre Genforening i parstykke på brev annulleret med brotype Ia Gjedser d. 19.12.1920 til Gentofte.
Lot: 331516
1 øre og 4 øre Bølgelinie på underfrankeret brev fra Nykjøbing Falster d. 17.3.1909 til Vennerslund pr. Nørre-Alslev. Frankeret til lokaltakst og udtakseret i "10" øre porto.
Lot: 331546
5 öre Gustaf på tryksag fra Skövde annulleret med svagt stempel ca. 1943 til København, Danmark. Dansk censur og violet stempel: Tilladt Indført / U.M. fra Udenrigsministeriets tryksagskontrol.
Lot: 329250
5 øre Våben på Julemærke helsagskort 1905 fra Skjelskør d. 24.12.1905 til Fjenneslev.
Lot: 329939
Anél Strømpelager, København. 10 kr. Rabatmærkekort udflydt med 10 øre rabatmærker.
Lot: 329820
4 mk. Zeppelin udg. på luftpostbrev fra Friedrichshafen d. 15.5.1929 via New York d. 5.8.1929 til New Orleans, USA. Blåt flyvningsstempel "Luftschiff Graf Zeppelin 1. Amerikafahrt 1929" og liniestempel: "Beförderung verzögert wegen Abbruchs der 1. Amerikafahrt".
Lot: 331601
5 øre Bølgelinie i 3-stribe på julekort 1942 annulleret med udslebet stjernestempel SØRVAAG til Kollefjord.
Lot: 331938
20 pen. og 25 pen. Våben på anbefalet brev fra Hankasalmi d. 29.10.1897 til Helsinki.
Lot: 331253