12 öre Tjenestemærke på brev stemplet Tågarp d. 9.10.1881 til Landskrona.

1881 - SverigeBrev

Lot: 331217

60 øre på brevkort fra Meråker annulleret med liniestempel Från Norge til Mullsjö, Sverige.

NorgeBrev

60 øre på brevkort fra Meråker annulleret med liniestempel "Från Norge" til Mullsjö, Sverige.
Lot: 331635

25 øre Kæmpehøj helsagskort (fabr. 139a) med Julemærke 1946 fra København d. 18.12.1946 til Selly Oak, Birmingham, England - eftersendt til Bournemouth.

1946 - Danmark1000 - Brev - EB 101

Lot: 332002

7/5+3 øre provisorisk helsags korrespondancekort (fabr. 27-H) annulleret med stjernestempel MENSTRUP og sidestemplet Hyllinge d. 14.7.1920 til København.

1920 - Danmark4263 - Brev - SK 0879

Lot: 332011

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 120) annulleret med smukt klipfiskstempel Thorshavn d. 9.7.1936 til Solvang Badehotel pr. Faxe Ladeplads.

1936 - Færøerne3800 - Brev - EB 92

Lot: 331934

2,40 s. på brev stemplet Felstritz Rosenthal d. 11.3.1955 til Slaviska Mission i Stockholm, Sverige. Sendt fra flygtning i D.P. Lager San Martin bei Villach, Østrig.

1955 - ØstrigBrev

Lot: 331645

3 øre lokalt helsagsbrevkort dateret i Nislev d. 18.8.1896 annulleret med lapidar Otterup d. 19.8.1896 til Skeby.

1896 - Danmark5450 - Brev - EB 16

Lot: 331999

5 øre Chr. X på brevkort annulleret med bureaustempel Bramminge - Vedsted T.1061 d. 31.12.1918 til Vejle.

1918 - Danmark6740 - Brev - 68

Lot: 331762

Britisk 1d George V på brevkort (Westmoreland Street, Dublin) påskrevet via Leith fra Dublin d. 11.2.1914 til Trangisvaag, Færøerne - eftersendt til Sumbø Fyr. Del af modtageradresse overstreget.

1914 - Færøerne3880 - Brev

Britisk 1d George V på brevkort (Westmoreland Street, Dublin) påskrevet "via Leith" fra Dublin d. 11.2.1914 til Trangisvaag, Færøerne - eftersendt til Sumbø Fyr. Del af modtageradresse overstreget.
Lot: 331968

6 øre Bølgelinie på tryksag annulleret med brotype IIIc Thorshavn d. 24.2.1942 til Kvivig.

1942 - Færøerne3800 - Brev - 254

Lot: 331879

10 öre helsagsbrevkort fra Haparanda d. 31.10.1888 til Nykaleby, Finland.

1888 - SverigeBrev

Lot: 331625

10 øre Fredning i parstykke på filatelistisk is-luftpost brevkort fra Horsens d. 14.1.1963 til Endelave. Ank.stemplet med pr.-stempel Endelave pr. Horsens d. 16.1.1963.

1963 - Danmark8700 - Brev - 407

Lot: 331315

5 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel FUR og sidestemplet Skive - Nykjøbing T.1170 d. 12.5.1914 til København.

1914 - Danmark7884 - Brev - SK 0355

Lot: 329522

50 öre Oscar II single på værdibrev fra Borås d. 18.4.1892 til Uppsala. Rammestempel Wärde.

1892 - SverigeBrev

50 öre Oscar II single på værdibrev fra Borås d. 18.4.1892 til Uppsala. Rammestempel "Wärde".
Lot: 331212

5 øre Chr. X på underfrankeret brev fra Glamsbjerg annulleret med bureaustempel Assens - Tommerup T.902 d. 13.4.1917 til Assens. Udtakseret i 10 øre porto.

1917 - Danmark5620 - Brev - 68

Lot: 331716

15 øre Fr. IX (2) på skibsbrev fra Thorshavn annulleret med TMS Fra Færøerne/København OMK. 2 d. 26.2.1952 til København. Rødt ombæringskontrol stempel.

1952 - Færøerne3800 - Brev - 319

15 øre Fr. IX (2) på skibsbrev fra Thorshavn annulleret med TMS "Fra Færøerne"/København OMK. 2 d. 26.2.1952 til København. Rødt ombæringskontrol stempel.
Lot: 331904

10/12 øre provisorisk helsagsbrevkort (fabr. 83-I) annulleret med brotype IIIb Rudkjøbing d. 23.8.1927 til København.

1927 - Danmark5900 - Brev - EB 76

Lot: 331995

10 øre Fr. VIII på militær kurérkuvert annulleret Kirke-Eskildstrup d. 1.10.1908 til København. Antagelig sendt under efterårsmanøvren på Sjælland 1908.

1908 - Danmark4360 - Brev - 55

Lot: 331478

15 øre og 20 øre Våben på retur postopkrævning fra Kolding d. 10.1.1904 til Fredericia.

1904 - Danmark6000 - Brev - 36C, 38

Lot: 331472

6 as. George VI helsags air letter fra Danish Mission Hospital i Tirukoilur annulleret Experimental P.O. MS-53 d. 2.12.1946 til Birmingham, England.

1946 - IndienBrev

Lot: 332016

25 øre Olav på brevkort annulleret med kronet posthornstempel DYRANUT og sidestemplet med bureaustempel Bergensbanen G d. 9.9.1961 til Virum, Danmark.

1961 - Norge2830 - Brev

Lot: 329135