1881 - SverigeBrev
12 öre Tjenestemærke på brev stemplet Tågarp d. 9.10.1881 til Landskrona.
Lot: 331217
Lot: 331217
60 øre på brevkort fra Meråker annulleret med liniestempel "Från Norge" til Mullsjö, Sverige.
Lot: 331635
25 øre Kæmpehøj helsagskort (fabr. 139a) med Julemærke 1946 fra København d. 18.12.1946 til Selly Oak, Birmingham, England - eftersendt til Bournemouth.
Lot: 332002
7/5+3 øre provisorisk helsags korrespondancekort (fabr. 27-H) annulleret med stjernestempel MENSTRUP og sidestemplet Hyllinge d. 14.7.1920 til København.
Lot: 332011
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 120) annulleret med smukt klipfiskstempel Thorshavn d. 9.7.1936 til Solvang Badehotel pr. Faxe Ladeplads.
Lot: 331934
2,40 s. på brev stemplet Felstritz Rosenthal d. 11.3.1955 til Slaviska Mission i Stockholm, Sverige. Sendt fra flygtning i D.P. Lager San Martin bei Villach, Østrig.
Lot: 331645
3 øre lokalt helsagsbrevkort dateret i Nislev d. 18.8.1896 annulleret med lapidar Otterup d. 19.8.1896 til Skeby.
Lot: 331999
5 øre Chr. X på brevkort annulleret med bureaustempel Bramminge - Vedsted T.1061 d. 31.12.1918 til Vejle.
Lot: 331762
Britisk 1d George V på brevkort (Westmoreland Street, Dublin) påskrevet "via Leith" fra Dublin d. 11.2.1914 til Trangisvaag, Færøerne - eftersendt til Sumbø Fyr. Del af modtageradresse overstreget.
Lot: 331968
6 øre Bølgelinie på tryksag annulleret med brotype IIIc Thorshavn d. 24.2.1942 til Kvivig.
Lot: 331879
10 öre helsagsbrevkort fra Haparanda d. 31.10.1888 til Nykaleby, Finland.
Lot: 331625
10 øre Fredning i parstykke på filatelistisk is-luftpost brevkort fra Horsens d. 14.1.1963 til Endelave. Ank.stemplet med pr.-stempel Endelave pr. Horsens d. 16.1.1963.
Lot: 331315
5 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel FUR og sidestemplet Skive - Nykjøbing T.1170 d. 12.5.1914 til København.
Lot: 329522
50 öre Oscar II single på værdibrev fra Borås d. 18.4.1892 til Uppsala. Rammestempel "Wärde".
Lot: 331212
5 øre Chr. X på underfrankeret brev fra Glamsbjerg annulleret med bureaustempel Assens - Tommerup T.902 d. 13.4.1917 til Assens. Udtakseret i 10 øre porto.
Lot: 331716
15 øre Fr. IX (2) på skibsbrev fra Thorshavn annulleret med TMS "Fra Færøerne"/København OMK. 2 d. 26.2.1952 til København. Rødt ombæringskontrol stempel.
Lot: 331904
10/12 øre provisorisk helsagsbrevkort (fabr. 83-I) annulleret med brotype IIIb Rudkjøbing d. 23.8.1927 til København.
Lot: 331995
10 øre Fr. VIII på militær kurérkuvert annulleret Kirke-Eskildstrup d. 1.10.1908 til København. Antagelig sendt under efterårsmanøvren på Sjælland 1908.
Lot: 331478
15 øre og 20 øre Våben på retur postopkrævning fra Kolding d. 10.1.1904 til Fredericia.
Lot: 331472
6 as. George VI helsags air letter fra Danish Mission Hospital i Tirukoilur annulleret Experimental P.O. MS-53 d. 2.12.1946 til Birmingham, England.
Lot: 332016
25 øre Olav på brevkort annulleret med kronet posthornstempel DYRANUT og sidestemplet med bureaustempel Bergensbanen G d. 9.9.1961 til Virum, Danmark.
Lot: 329135