Forespørgsels formular - P. Form. Nr. 8 (14/11 25) - vedr. uanbringelig postindkassering fra Aalborg d. 3.7.1926 til Randers. Adresse berigtiget og tilbagesendt med 20 øre Frimærkejubilæum fra Randers d. 5.7.1926 til postkontoret i Aalborg.

1926 - Danmark9000 - Brev - 155

Lot: 331522

20 pen. Våben (4) på værdibrev fra Rantasalmi d. 27.1.1901 til Mikkeli. Rammestempel Wärde og på bagsiden laksegl fra Rantasalmi postkontor.

1901 - FinlandBrev

20 pen. Våben (4) på værdibrev fra Rantasalmi d. 27.1.1901 til Mikkeli. Rammestempel "Wärde" og på bagsiden laksegl fra Rantasalmi postkontor.
Lot: 332199

Brevkort med manglende frimærke med blåt neutralt maskinstempel København sn5 d. 9.12.1921. Sjældent eksempel på forsøgsmæssig brug af BLÅ stempelfarve på Sylbe & Pondorf stempelmaskine i København 1921.

1921 - Danmark1000 - Brev

Lot: 332256

6 øre posthusfranko på tryksagskort fra firma Paul Lehmann i København d. 11.6.1948 til Struer.

1948 - Danmark1000 - Brev

Lot: 332320

Frit Danmark - Nyhedstjeneste. 1. Aargang nr. 31 d. 10.5.1944. Illegalt blad på 2 sider.

1944 - DanmarkDiverse

"Frit Danmark - Nyhedstjeneste". 1. Aargang nr. 31 d. 10.5.1944. Illegalt blad på 2 sider.
Lot: 331289

5 øre Tjenestemærke på Cirkulære annulleret med stjernestempel BELDRINGE og sidestemplet lapidar bureaustempel Nordfyenske JB:PK: d. 8.2.1906 til Uggerslev.

1906 - Danmark5270 - Brev - SK 0126

Lot: 329929

Blandingsfrankeret luftpost tryksag fra Kajaani d. 30.1.1961 til sømand ombord på M/S Camilla via rederiet Transmark i Göteborg, Sverige. Opfrankeret med 225 öre firmafranko i Göteborg og eftersendt til sikbet i samlekuvert.

1961 - FinlandBrev

Blandingsfrankeret luftpost tryksag fra Kajaani d. 30.1.1961 til sømand ombord på M/S "Camilla" via rederiet Transmark i Göteborg, Sverige. Opfrankeret med 225 öre firmafranko i Göteborg og eftersendt til sikbet i samlekuvert.
Lot: 331249

5 øre Bølgelinie og 25 øre Fr. IX på brev fra Dronningmølle annulleret med bureaustempel Helsingør - Gilleleje T.35 d. 7.7.1952 til Gilleleje.

1952 - Danmark3120 - Brev - 246, 321

Lot: 331710

10 øre Chr. X på fortrykt kuvert fra Nationalforeningen til Tuberkulosens Bekæmpelse i Kjøbenhavn d. 23.10.1905 til Karlby pr. Hornslet.

1905 - Danmark1000 - Brev - 47

Lot: 331324

30+5 øre provisorisk helsagskuvert (fabr. 81) annulleret med pr.-stempel Øster-Uttrup pr. Ålborg d. 8.6.1964 til Holte.

1964 - Danmark9000 - Brev - KV 73

Lot: 329835

5 øre Våben på brevkort (Danske Nationaldragter: Færøerne) annulleret med skibsstempel Fra Rønne og sidestemplet Kjøbenhavn d. 29.11.1905 til Göteborg, Sverige.

1905 - Danmark3700 - Brev - 34C

5 øre Våben på brevkort (Danske Nationaldragter: Færøerne) annulleret med skibsstempel "Fra Rønne" og sidestemplet Kjøbenhavn d. 29.11.1905 til Göteborg, Sverige.
Lot: 329983

15 øre Chr. X og Julemærke 1921 på brevkort (Svinkløv, udsigt til Grønnestrand) dateret d. 23.12.1921 og annulleret med stjernestempel HJORTDAL til København.

1921 - Danmark9690 - Brev - SK 0544

Lot: 329513

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel BREDSTEN.

Danmark7182 - Brev - SK 0173

Lot: 329528

20 øre Chr. IX single på anbefalet lokalbrev i Kjøbenhavn d. 15.11.1906

1906 - Danmark1000 - Brev - 48

Lot: 331486

1,30 kr. Margrethe på Photo Letter stemplet Nanortalik d. 8.11.1979 til Aalborg.

1979 - Grønland3922 - Brev - 113

Lot: 331203

Inlemningsbevis - blankett nr. 301 for værdibrev til Målerås med stort violet stempel: Postkontoret Kassaexpeditionen Vexiö d. 7.9.1903.

1903 - SverigeBrev

Lot: 331624

8 øre fortrykt helsagskuvert med perfin J.M. fra firma J. Moresco annulleret med lapidar Kjøbenhavn d. 2.2.18xx til Roskilde.

Danmark1000 - Brev - Perf. J22hs

8 øre fortrykt helsagskuvert med perfin "J.M." fra firma J. Moresco annulleret med lapidar Kjøbenhavn d. 2.2.18xx til Roskilde.
Lot: 331572

25 øre Fr. IX på brev annulleret med udslebet stjernestempel SANDEVAAG og sidestemplet Thorshavn d. 22.6.1951 til København.

1951 - Færøerne3800 - Brev - SK 1104

Lot: 331935

Militärbrev med langt indhold stemplet Postanstalten 1025 * (= Karlskrona) d. 28.9.1944 til Ängelholm. Sendt fra soldat ved 3. Komp. Örlogsstationen, Karlskrona. Bortklippet svarmærke.

1944 - SverigeBrev

Lot: 331616

5 pen. Våben på brev fra Nokia d. 30.12.1914 til Hämeenlinna. 3-sproget censurstempel.

1914 - FinlandBrev

Lot: 332205

Turistporto frankeret brevkort fra de kanariske øer dateret d. 23.10.1998 til Sverige.

1998 - SverigeBrev - TU 16

Lot: 331655