1922 - Danmark1000 - Brev - 128
40 øre Chr. X single på lokalt anbefalet brev fra Kjøbenhavn *4.* d. 11.11.1922 til Hellerup.
Lot: 331510
Lot: 331510
5 øre jubilæums helsagsbrevkort opfrankeret med 10 öre Løve fra Huskvarna d. 26.8.1930 til Kaunas, Litauen.
Lot: 331603
7 øre Bølgelinie og 10 øre Chr. X 60 år på 17 øre frankeret lokalt søndagsbrevkort i København d. 26.11.1931.
Lot: 331495
1,60 kr. Nyboder på brev fra Vrå annulleret med bureaustempel Fredericia - Frederikshavn T.1898 d. 22.3.1981 til Silkeborg.
Lot: 331776
15 øre Chr. X på brevkort (Højvigsholm) annulleret med brotype IIIb Thorshavn d. 21.8.1925 til København.
Lot: 331925
50 øre Fr. IX på brevkort annulleret med pr.-stempel Hjertebjerg pr. Stege d. 15.8.1968 til København.
Lot: 329594
20 øre 1000 års udg. på brevkort dateret på Samsø annulleret med brotype IIc skibsstempel Fra Aarhus / Kalundborg d. 3.4.1957 til København.
Lot: 329597
5+3/2 øre provisorisk helsagsbrevkort (fabr. 49-I) sendt lokalt i København d. 4.5.1921.
Lot: 332001
20 øre "V" Provisorium på brev annulleret med maskinstempel "V"/Porsgrunn d. 1.9.1941 til København, Danmark. Åbnet af tysk censur i Oslo og passér stemplet ved censuren i København.
Lot: 332010
Ufrankeret svarbrev fra Veksø d. 18.8.1935 til Dommerkontoret i Frederikssund. Udtakseret i enkeltporto med 15/12 øre Porto-provisorium stemplet Frederikssund d. 20.8.1935. Afkortet i toppen.
Lot: 331180
5 cents Los Angeles Olympiade udg. på brev fra Pasadena d. 16.9.1932 til Østrig.
Lot: 331644
1d+1d George VI provisorisk helsagsbrevkort fra Llanbedr d. 8.2.1940 til Helsingfors, Finland. Både britisk censur Passed T.124 og finsk censur.
Lot: 332194
Ufrankeret feltpostbrev fra Oberkommando der Herres i Berlin d. 14.4.1944 til officer ved feltpost nr. 44020 (= Kommandeur des Armee-Nachschub-Trupp 579) stationeret i Norge. Arkivhul.
Lot: 331682
0,90 s. FN Geneve udg. på luftpostbrev fra dansk FN-vagt ved U.N.G.C.I. (= United Nations Guard Contingent Iraq) stemplet Geneve d. 26.11.1991 til Gilleleje, Danmark.
Lot: 331549
1 øre, 2 øre, 3 øre og 4 øre Bølgelinie på 4-farve frankeret brevkort fra Allinge d. 18.6.1912 til Berlin, Tyskland.
Lot: 331158
Ekstra-Afslutning formular N4 (4-73 A6) med bureaustempel Fredericia - Frederikshavn T.7593A d. 3.3.1979 til Års.
Lot: 331749
10 øre Chr. X på underfrankeret brevkort skrevet ombord på færgen mellem Warnemünde og Gedser og annulleret bureau Kjøbenhavn - Warnemünde T.92 d. 3.7.1920 til Aalestrup. Udtakseret i "10" øre porto da landsporto taksten for brevkort steg fra 10 til 15 øre pr. 1.7.1920.
Lot: 329979
10 øre og 20 øre (par) Fredning på brev fra Rømø annulleret med bureaustempel Bramminge - Tønder sn2 T.483 d. 22.6.1965 til Hellerup.
Lot: 331745
6+4 pfg. på filatelistisk uadresseret brevkort annulleret med særstempel Berlin Heimkehr der Legion Condor d. 6.6.1939.
Lot: 332265
20 öre Gustaf i parstykke på rudekuvert sendt som ekspresbrev fra Stockholm d. ?.5.1916 til Helsingfors, Finland. Åbnet af russisk censur i Petrograd og passér stemplet ved den russiske censur i Finland.
Lot: 332293
70 øre Landskab single på brevkort annulleret med pr.-stempel Skali pr. Tórshavn d. 29.5.1975 til København.
Lot: 331954