1955 - Island1000 - Brev
15 aur Luftpost og 60 aur UPU på brevkort (Thingvellir) fra Reykjavik d. 16.9.1955 til København, Danmark.
Lot: 332242
Lot: 332242
20 øre Tycho Brahe på filatelistisk is-luftpost brev fra København Lufthavn d. 13.2.1956 til Anholt by. Ank.stemplet brotype IIc Anholt By d. 13.2.1956.
Lot: 331316
8 øre Tofarvet på brev annulleret med lapidar bureaustempel Assens - Tommerup JB. d. 23.8.18xx til Ringe.
Lot: 331718
50 öre Nobel, 3 kr. Tre Kroner og 5 kr. Slot på adressekort for eksprespakke fra Östersund d. 4.6.1965 til Karlstad.
Lot: 331621
10 öre og 50 öre Nattflyg på stort luftpostbrev fra Malmö d. 23.10.1934 til Amsterdam, Holland.
Lot: 331571
5 øre Fr. VIII på brevkort (Videreide) sendt som tryksag med brotype Ig Thorshavn d. 12.5.1908 til Berlin, Tyskland.
Lot: 331907
90 c. illustreret helsagsbrevkort opfrankeret med 10 c. fra Paris d. 5.8.1937 til Lyngby, Danmark.
Lot: 329828
1824. Fribrev med indhold dateret i Tavastehus d. 23.12.1824 til Kangasala. Fuldt indhold og laksagl fra Tavastehus.
Lot: 332185
6 øre Bølgelinie på tryksag annulleret med brotype IIIc Thorshavn d. 26.3.1941 til Kvivig. Indeholder skrivelse fra Priskontrol-Raadet for Færøerne til samtlige købmænd vedr. fastsættelse af maximalpriser.
Lot: 331880
1 pfg., 4 pfg. og 20 pfg. Hindenburg på Anschluss rudekuvert fra Radenthein annulleret med østrigsk bureaustempel Salzburg - Klagenfurt 196 d. 27.11.1939. Åbnet af tysk censur.
Lot: 331650