25 øre Søofficersskolen på brevkort (Det rullende Postkontor) annulleret med særstempel Danmark * Det rullende Postkontor * d. 15.6.1952 til København. Det rullende postkontor var opstillet i Frederikssund i dagene 13.-15.6.1952 i forbindelse med byfest.

1952 - Danmark3600 - Brev - 328

Lot: 332336

20 öre Gustaf single på brevkort med postopkrævning fra Göteborg d. 12.8.1912 til Kinna.

1912 - SverigeBrev

Lot: 331671

3 øre dobbelt helsagsbrevkort opfrankeret med 2 øre Bølgelinie fra Kjøbenhavn d. 24.3.1913 til Aarhus med vedhængende 3 øre svardel opfrankeret med 2 øre Bølgelinie returneret fra Aarhus d. 8.4.1913 til Kjøbenhavn.

1913 - Danmark1000 - Brev - DB 16, 43

Lot: 332429

1853. Portobrev med langt indhold dateret Frederiksdal med 1½ ringsstempel Lyngbye. d. 10.9.1853 (delvis håndskrevet dato) til Artillericaptain von Sunddahl, Ridder af Dannebrog, Aalsgaarde pr. Helsingør. Påskrevet 6 sk. porto. Brevet skrevet af Philipp Wörishöffer (1804-1892) som var officer og deltager i begge Slesvig-krige og bl.a. Dannebrogsmand og Ridder af Storkorset.

1853 - Danmark2800 - Brev

1853. Portobrev med langt indhold dateret Frederiksdal med 1½ ringsstempel Lyngbye. d. 10.9.1853 (delvis håndskrevet dato) til Artillericaptain von Sunddahl, Ridder af Dannebrog, Aalsgaarde pr. Helsingør. Påskrevet "6" sk. porto. Brevet skrevet af Philipp Wörishöffer (1804-1892) som var officer og deltager i begge Slesvig-krige og bl.a. Dannebrogsmand og Ridder af Storkorset.
Lot: 332616

8 øre Tofarvet på skibsbrev annulleret Fra Kjøbenhavn til Nexø. På bagsiden lapidar Rønne d. 29.5.188x og Nexø d. 29.5.188x. Kuvert afkortet i begge sider.

Danmark3700 - Brev - 25

8 øre Tofarvet på skibsbrev annulleret "Fra Kjøbenhavn" til Nexø. På bagsiden lapidar Rønne d. 29.5.188x og Nexø d. 29.5.188x. Kuvert afkortet i begge sider.
Lot: 332397

15 pfg. Fælles udg. på brevkort fra Flensburg d. 3.4.1920 til Hassing pr. Hørdum St., Danmark.

1920 - Slesvig7753 - Brev - 19

Lot: 329846

5 øre Chr. IX helsagsbrevkort fra Gangsted Brugsforening annulleret med bureaustempel Horsens - Odder T.4 d. 23.3.1907 til Kjøbenhavn.

1907 - Danmark8700 - Brev - EB 19

Lot: 331701

20 øre Chr. X i parstykke på søndagsbrev stemplet København Omk. d. 12.10.1946 og sidestemplet Togpost til maskinist ombord på fregatten Holger Danske i Svendborg.

1946 - Danmark1000 - Brev - 276

20 øre Chr. X i parstykke på søndagsbrev stemplet København Omk. d. 12.10.1946 og sidestemplet "Togpost" til maskinist ombord på fregatten "Holger Danske" i Svendborg.
Lot: 332648

Spansk 70 cts. Juleudg. og dansk Julemærke 2000 på brevkort fra St. Cruz Tenerife d. 15.12.2000 til Greve, Danmark.

2000 - Danmark2670 - Brev

Lot: 332435

10 øre Soldater-korrespondancekort fra Randers d. 29.2.1916 (skuddag) til Gammelby pr. Handbjerg.

1916 - Danmark8900 - Brev - KK 24

Lot: 332433

10 øre Bølgelinie på brevkort fra Juelsminde annulleret med bureaustempel Horsens - Juelsminde T.7 d. 19.9.1928 til Kerteminde.

1928 - Danmark7130 - Brev - 124

Lot: 331702

Ufrankeret julekort fra Børkop d. 23.12.1955 til Grindsted. Påskrevet Kassebrev men ikke udtakseret i porto.

1955 - Danmark7080 - Brev

Ufrankeret julekort fra Børkop d. 23.12.1955 til Grindsted. Påskrevet "Kassebrev" men ikke udtakseret i porto.
Lot: 332437

20 øre helsagskuvert (fabr. 58a) fra Tønder annulleret med bureaustempel Bramminge - Tønder sn3 T.493 d. 9.5.1943 til Middelfart.

1943 - Danmark6270 - Brev - KV 53

Lot: 331757

50 pen. Løve på julekort annulleret Viljakkala d. 23.12.1935 og sidestemplet Lope til Uskela.

1935 - FinlandBrev

50 pen. Løve på julekort annulleret Viljakkala d. 23.12.1935 og sidestemplet "Lope" til Uskela.
Lot: 332215

Russisk 10 kop. Våben på brev fra Åbo d. 28.6.1917 til København, Danmark. Åbnet af russisk censur i Helsingfors.

1917 - Finland1000 - Brev

Lot: 332202

Aarhus Rutebil Station fortrykt fragtbrev kuvert anvendt fra Aarhus d. 20.2.1939 til Grenaa.

1939 - Danmark8000 - Brev

Lot: 332442

2 mk. Løve på brev annulleret med TMS XII Olympia 20.7.-4.8.1940/Helsingfors d. 6.3.1940 til soldat i Orimattila. Åbnet af finsk censur.

1940 - FinlandBrev

2 mk. Løve på brev annulleret med TMS "XII Olympia 20.7.-4.8.1940"/Helsingfors d. 6.3.1940 til soldat i Orimattila. Åbnet af finsk censur.
Lot: 331252

15 øre Chr. X på brevkort fra Gudhjem annulleret med bureaustempel Rønne - Gudhjem T.16 d. 7.7.1924 til København.

1924 - Danmark3760 - Brev - 70

Lot: 332368

5 øre Fr. VIII på brevkort fra Helsingør d. 26.5.1911 til København. Ubekendt med stempel: Ubekjendt efter Adressen N. Distr. Nr..

1911 - Danmark3000 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII på brevkort fra Helsingør d. 26.5.1911 til København. Ubekendt med stempel: "Ubekjendt efter Adressen N. Distr. Nr.".
Lot: 332375

1½d George V på brevkort fra skoleskibet Georg Stage dateret d. 31.7.1931 annulleret med liniestempel Edinburgh til Viby, Danmark. Fejlsendt til Viby Sjælland d. 4.3.1931.

1931 - Danmark8260 - Brev

1½d George V på brevkort fra skoleskibet "Georg Stage" dateret d. 31.7.1931 annulleret med liniestempel "Edinburgh" til Viby, Danmark. Fejlsendt til Viby Sjælland d. 4.3.1931.
Lot: 332693

35 øre Fr. IX og 1 kr. Rigsvåben på adressekort for toldpakke fra København 8 (Frihavnen) d. 16.7.1952 til Tønder. Flere toldstempler.

1952 - Danmark1000 - Brev - 326, 293

Lot: 332653