20 øre Chr. X på brev annulleret med klipfiskstempel Klaksvig Færøerne d. 6.2.1947 til København.

1947 - Færøerne3870 - Brev - 276

Lot: 331890

Ekstra-Afslutning formular N 4 (4-73 A6) med bureaustempel Fredericia - Ålborg T.7593A d. 16.3.1979 til Gistrup.

1979 - Danmark7000 - Brev

Lot: 331713

10 öre firmafranko no. 217 frankeret brevkort fra firma ferd. Lundquist & Co. i Göteborg d. 14.6.1927 til Älmhult. Meget lille frankostempel.

1927 - SverigeBrev

Lot: 331617

2 kop. Våben i parstykke på brevkort (Bass Rock - klippeø ved Scotland) fra Kronstadt d. 6.7.1911 til Rudkjøbing, Danmark - eftersendt til Thurø.

1911 - Rusland5900 - Brev

Lot: 332456

Komplet sæt Luftpost på stort anbefalet luftpostbrev med postopkrævning fra Vejle d. 10.4.1938 til Skelleftehamn, Sverige.

1938 - Danmark7100 - Brev - 216-220

Lot: 332491

60 øre Fr. IX single på luftpostbrev fra Ålborg d. 3.6.1961 til Washington D.C., USA.

1961 - Danmark9000 - Brev - 398

Lot: 332660

4 kop. Våben på brevkort dateret i Hungerburg og annulleret Ust Narova Estl. d. 15.8.1909 til Bogø pr. Stubbekøbing, Danmark.

1909 - Rusland4793 - Brev

Lot: 329965

25 øre Luftpost på brevkort (Aarhus Frimærke udstilling) sendt som luftpost og annulleret med særstempel Aarhus Philatelistklubs Udstilling d. 26.9.1932 via København Luftpost d. 26.9.1932 til Eisennach, Tyskland. Tysk luftpoststempel: Mit Luftpost befördert Postamt 1 Hannover.

1932 - Danmark8000 - Brev - 146

Lot: 332639

50 øre Fr. IX 70 år på brevkort fra Møgeltønder annulleret med bureaustempel Bramming - Tønder T.493 d. 14.8.1969 til Rungsted Kyst.

1969 - Danmark6291 - Brev - 480

Lot: 331773

20 øre Chr. X helsags korrespondancekort (fabr. 34-H) fra København d. 8.11.1920 til Helsingborg, Sverige.

1920 - Danmark1000 - Brev - KK 35

Lot: 332297

Britisk Børnepost mærke og 4d Elizabeth på lille brev fra Middlesbrough d. 1.12.1966 til Father Christmas, Greenland.

1966 - EnglandBrev

Britisk Børnepost mærke og 4d Elizabeth på lille brev fra Middlesbrough d. 1.12.1966 til "Father Christmas", Greenland.
Lot: 332461

5 øre Fr. VIII på julekort dateret d. 24.12.1907 og annulleret med stjernestempel RUDME til Odense. Mærke yderligt placeret. Skilling 1200,-

1907 - Danmark5773 - Brev - SK 1058

Lot: 332413

6 øre Bølgelinie på tryksag annulleret med brotype IIIc Thorshavn d. 30.6.1942 til Kvivig.

1942 - Færøerne3800 - Brev - 254

Lot: 331881

60 øre Fr. IX på brev fra Porkeri annulleret med TMS Britiske uger i Danmark/København OMK.11 d. 22.4.1968 og sidestemplet Fra Færøerne til København.

1968 - Færøerne3800 - Brev - 461

60 øre Fr. IX på brev fra Porkeri annulleret med TMS "Britiske uger i Danmark"/København OMK.11 d. 22.4.1968 og sidestemplet "Fra Færøerne" til København.
Lot: 331886

10 pfg. Germania på illustreret firmakuvert fra Hadersleben *(Schleswig)1* d. 21.5.1914 til Vojens.

1914 - Slesvig6100 - Brev - DAKA 58.20

Lot: 332447

1d George V på brevkort annulleret med skibsstempel Plymouth Paquebot d. 21.10.1920 til Haag, Holland.

1920 - EnglandBrev

Lot: 332272

Dansk Røde Kors formularbrev - Form. III-7-42 med meddelelse fra Vejen d. 3.9.1942 til Cedar Fall, USA - returneret med svar dateret d. 30.1.1943. Flere stempler fra Røde Kors i både København og Geneve. Medfølger 20 øre posthusfranko frankeret rudekuvert (foldet) fra København d. 9.7.1943.

1942 - Danmark1000 - Brev

Lot: 332629

4 sk. stukken kant på brev annulleret med nr.stempel 2 og sidestemplet lapidar K.D.O.P.A. Hamburg d. 28.1.1864 til Kjøbenhavn. Ank.stemplet i Kjøbenhavn d. 31.1.1864. Sendt umiddelbart inden kamphandlingerne begynder under 2. Slesvig krig.

1864 - Danmark1000 - Brev - 9

4 sk. stukken kant på brev annulleret med nr.stempel "2" og sidestemplet lapidar K.D.O.P.A. Hamburg d. 28.1.1864 til Kjøbenhavn. Ank.stemplet i Kjøbenhavn d. 31.1.1864. Sendt umiddelbart inden kamphandlingerne begynder under 2. Slesvig krig.
Lot: 332619

10 øre Bølgelinie annulleret med liniestempel Vejle Postkontor som gebyr på attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v. d. 18.12.1922.

1922 - Danmark7100 - Brev - 124

10 øre Bølgelinie annulleret med liniestempel "Vejle Postkontor" som gebyr på attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v. d. 18.12.1922.
Lot: 332381

15 s. Våben på brevkort annulleret med ovalt bureaustempel Ritupe - Riga P.V. No. 3 d. 7.4.1927 til Vilno.

1927 - LetlandBrev

Lot: 332309

1 sh. helsags luftpostkuvert opfrankeret med 1,70 sh. Egnsdragt fra Bad Hofgastein d. 10.7.1950 til København, Danmark.

1950 - Østrig1000 - Brev

Lot: 332327