1947 - Færøerne3870 - Brev - 276
20 øre Chr. X på brev annulleret med klipfiskstempel Klaksvig Færøerne d. 6.2.1947 til København.
Lot: 331890
Lot: 331890
Ekstra-Afslutning formular N 4 (4-73 A6) med bureaustempel Fredericia - Ålborg T.7593A d. 16.3.1979 til Gistrup.
Lot: 331713
10 öre firmafranko no. 217 frankeret brevkort fra firma ferd. Lundquist & Co. i Göteborg d. 14.6.1927 til Älmhult. Meget lille frankostempel.
Lot: 331617
2 kop. Våben i parstykke på brevkort (Bass Rock - klippeø ved Scotland) fra Kronstadt d. 6.7.1911 til Rudkjøbing, Danmark - eftersendt til Thurø.
Lot: 332456
Komplet sæt Luftpost på stort anbefalet luftpostbrev med postopkrævning fra Vejle d. 10.4.1938 til Skelleftehamn, Sverige.
Lot: 332491
60 øre Fr. IX single på luftpostbrev fra Ålborg d. 3.6.1961 til Washington D.C., USA.
Lot: 332660
4 kop. Våben på brevkort dateret i Hungerburg og annulleret Ust Narova Estl. d. 15.8.1909 til Bogø pr. Stubbekøbing, Danmark.
Lot: 329965
25 øre Luftpost på brevkort (Aarhus Frimærke udstilling) sendt som luftpost og annulleret med særstempel Aarhus Philatelistklubs Udstilling d. 26.9.1932 via København Luftpost d. 26.9.1932 til Eisennach, Tyskland. Tysk luftpoststempel: Mit Luftpost befördert Postamt 1 Hannover.
Lot: 332639
50 øre Fr. IX 70 år på brevkort fra Møgeltønder annulleret med bureaustempel Bramming - Tønder T.493 d. 14.8.1969 til Rungsted Kyst.
Lot: 331773
20 øre Chr. X helsags korrespondancekort (fabr. 34-H) fra København d. 8.11.1920 til Helsingborg, Sverige.
Lot: 332297
Britisk Børnepost mærke og 4d Elizabeth på lille brev fra Middlesbrough d. 1.12.1966 til "Father Christmas", Greenland.
Lot: 332461
5 øre Fr. VIII på julekort dateret d. 24.12.1907 og annulleret med stjernestempel RUDME til Odense. Mærke yderligt placeret. Skilling 1200,-
Lot: 332413
6 øre Bølgelinie på tryksag annulleret med brotype IIIc Thorshavn d. 30.6.1942 til Kvivig.
Lot: 331881
60 øre Fr. IX på brev fra Porkeri annulleret med TMS "Britiske uger i Danmark"/København OMK.11 d. 22.4.1968 og sidestemplet "Fra Færøerne" til København.
Lot: 331886
10 pfg. Germania på illustreret firmakuvert fra Hadersleben *(Schleswig)1* d. 21.5.1914 til Vojens.
Lot: 332447
1d George V på brevkort annulleret med skibsstempel Plymouth Paquebot d. 21.10.1920 til Haag, Holland.
Lot: 332272
Dansk Røde Kors formularbrev - Form. III-7-42 med meddelelse fra Vejen d. 3.9.1942 til Cedar Fall, USA - returneret med svar dateret d. 30.1.1943. Flere stempler fra Røde Kors i både København og Geneve. Medfølger 20 øre posthusfranko frankeret rudekuvert (foldet) fra København d. 9.7.1943.
Lot: 332629
4 sk. stukken kant på brev annulleret med nr.stempel "2" og sidestemplet lapidar K.D.O.P.A. Hamburg d. 28.1.1864 til Kjøbenhavn. Ank.stemplet i Kjøbenhavn d. 31.1.1864. Sendt umiddelbart inden kamphandlingerne begynder under 2. Slesvig krig.
Lot: 332619
10 øre Bølgelinie annulleret med liniestempel "Vejle Postkontor" som gebyr på attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v. d. 18.12.1922.
Lot: 332381
15 s. Våben på brevkort annulleret med ovalt bureaustempel Ritupe - Riga P.V. No. 3 d. 7.4.1927 til Vilno.
Lot: 332309
1 sh. helsags luftpostkuvert opfrankeret med 1,70 sh. Egnsdragt fra Bad Hofgastein d. 10.7.1950 til København, Danmark.
Lot: 332327