Britisk 1d George V på brevkort (Trinity College, Dublin) påskrevet via Leith fra Dublin d. 11.2.1914 til Trangisvaag, Færøerne - eftersendt til Sumbø Fyr. Del af modtageradresse overstreget.

1914 - Færøerne3880 - Brev

Britisk 1d George V på brevkort (Trinity College, Dublin) påskrevet "via Leith" fra Dublin d. 11.2.1914 til Trangisvaag, Færøerne - eftersendt til Sumbø Fyr. Del af modtageradresse overstreget.
Lot: 331969

Ekstra-Afslutning formular N4 (4-73 A6) med bureaustempel Fredericia - Struer T.7701 med håndskrevet B d. 17.3.1979 til bureau 7701A.

1979 - Danmark7000 - Brev

Ekstra-Afslutning formular N4 (4-73 A6) med bureaustempel Fredericia - Struer T.7701 med håndskrevet "B" d. 17.3.1979 til bureau 7701A.
Lot: 331785

8 øre helsags korrespondancekort annulleret med stjernestempel GJELSTED og sidestemplet Middelfart d. 14.1.1899 til København. Folder.

1899 - Danmark5591 - Brev - SK 0382

Lot: 329519

5 øre Våben helsagsbrevkort dateret i Rydbjerg annulleret med lapidar bureaustempel Fredericia - Struer d. 26.10.1894 til He skole pr. Ringkjøbing.

1894 - Danmark6950 - Brev - EB 17

Lot: 331789

10 pen helsagsbrevkort annulleret med bureaustempel H.Fors - St. Burg No. 2 d. 6.3.1895 til Mikkeli, Finland.

1895 - FinlandBrev

Lot: 332188

20 øre og 5 øre Chr. X automatsammentryk med tydelig automatafskæring på brev fra København d. 31.8.1921 til Saltsjö-Nacka ved Stockholm, Sverige.

1921 - Danmark1000 - Brev - AM 9

Lot: 332298

10 s. Våben (2) på brev fra Daugavpils d. 1.5.1938 med postalt propaganda stempel Spodra Maja Seta Latvju Tikums til Riga.

1938 - LetlandBrev

10 s. Våben (2) på brev fra Daugavpils d. 1.5.1938 med postalt propaganda stempel "Spodra Maja Seta Latvju Tikums" til Riga.
Lot: 332314

5 øre og 10 øre Bølgelinie på brev fra Skjern annulleret med bureaustempel Fredericia - Struer T.383 d. 18.9.1939 til København.

1939 - Danmark6900 - Brev - 246, 248

Lot: 331768

Ufrankeret brevkort fra Løgumkloster sn1 d. 3.2.1942 til Kolding. Udtakseret i porto med 15 øre Portomærke i parstykke stemplet Kolding d. 5.2.1942.

1942 - Danmark6240 - Brev - P 36

Lot: 332394

Mødebefaling for udskrevne køretøjer ved mobilisering ved Holmstrup kirke pr. Jyderup. HMAK Form. 30-13. Ubrugt ekspreskort.

Danmark4450 - Brev

Lot: 332440

6 øre Bølgelinie og 10 øre Chr. X på julekort 1945 annulleret med posthornstempel TERKELSBØL (TINGLEV) til Aarhus.

1945 - Danmark6360 - Brev - SK 159.2

Lot: 332402

10 øre Bølgelinie på brevkort (Flagudsmykning i Gram) annulleret med bureaustempel Vojens - Arnum T.48 d. 3.1.1930 og sidestemplet med posthornstempel GRAM (GRAMBY) til Charlottenlund.

1930 - Danmark6510 - Brev - SK 42.1

Lot: 332558

Russisk 2 kop. Våben i parstykke på brevkort fra Åbo annulleret med svensk stempel i Stockholm d. 1.4.1904 og sidestemplet Från Finland til København, Danmark.

1904 - FinlandBrev

Russisk 2 kop. Våben i parstykke på brevkort fra Åbo annulleret med svensk stempel i Stockholm d. 1.4.1904 og sidestemplet "Från Finland" til København, Danmark.
Lot: 332211

5 øre og 10 øre Chr. X på brevkort fra Faksinge Sanatorium annulleret med bureau Næstved - Mern T.5 d. 28.4.1922 til København.

1922 - Danmark4720 - Brev - 68, 69

Lot: 332370

Russisk 2 kop. Våben (10) på brev fra Helsingfors d. 27.12.1914 til Aarhus, Danmark. Åbnet af russisk censur i Torneå. Noteret modtaget i Aarhus d. 4.1.1915.

1914 - Finland8000 - Brev

Lot: 332207

Skibby - Frederikssund. Køreplan for Rutebilerne gyldig fra 1.2.1945.

1945 - Danmark4050 - Diverse

Lot: 332631

2 øre Bølgelinie i 10-blok og 1 kr. Rigsvåben på lokalt ekspresbrev i København d. 16.2.1953 til Vanløse. Violet stempel Kassebrev Omkarteringspostkontoret København V..

1953 - Danmark1000 - Brev - 197, 293

2 øre Bølgelinie i 10-blok og 1 kr. Rigsvåben på lokalt ekspresbrev i København d. 16.2.1953 til Vanløse. Violet stempel "Kassebrev Omkarteringspostkontoret København V.".
Lot: 332364

20 øre Fr. IX på tryksag annulleret med brotype IIc Klaksvig Færøerne d. 8.9.1961 til København.

1961 - Færøerne3870 - Brev - 320

Lot: 331903

15 øre Turist udg. på julekort fra Rjukan d. 23.12.1943 til København, Danmark. Passér stemplet Ao ved den tyske censur i Oslo.

1943 - Norge1000 - Brev

15 øre Turist udg. på julekort fra Rjukan d. 23.12.1943 til København, Danmark. Passér stemplet "Ao" ved den tyske censur i Oslo.
Lot: 329992

60 øre Fr. IX på julekort annulleret med parentes stempel Sunds (Ilskov) d. 19.12.1972 til Sdr. Felding.

1972 - Danmark7452 - Brev - 461

Lot: 332655

5 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype Ig Thorshavn d. 10.12.1914 til København. Hj. skade.

1914 - Færøerne3800 - Brev - 68

Lot: 331926