1900 - Tyske KolonierBrev
"1 piaster 1"/20 pfg. Germania i parstykke på anbefalet brev fra Smyrna Deutsche Post d. 16.11.1900 til Braunschweig, Tyskland.
Lot: 335659
Lot: 335659
8 øre Tofarvet (defekt) på brev annulleret med blåt stjernestempel TOMMERUP og sidestemplet med kombineret nr.-stempel "9"/Fyen. JB. PB. d. 25.4. (ca. 1876-7) via Skanderborg og Silkeborg til Herning.
Lot: 335962
8 sk. 1857 udg. med fuld rand single på dobbeltbrev annulleret med nr.stempel "79" og sidestemplet med tydeligt antiqua Vyk d. 27.10.186x til Poppenbüll pr. Garding. På bagsiden ank.stemplet i Garding d. 29.10.186x. Attest Møller
Lot: 335126
5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel VEDSTED og sidestemplet bureau Bramminge - Vedsted T.1057 d. 23.12.1904 til Lem St. pr. Ringkjøbing.
Lot: 335964
10 øre Chr. X (4) på underfrankeret lokalt ekspresbrev i København d. 27.3.1944. Udtakseret i porto med 20 øre Portomærke annulleret med sjældent brotype Vg-1 København P.&T. d. 28.3.1944.
Lot: 335436
2½d George V på brev annulleret "F.S." til Constance, Schweiz. Mystisk befordring via Paris og Freiburg i Tyskland, hvorfra brevet er blevet returneret pga. mangelfuld adressering. Åbnet af både tysk censur i Freiburg og britisk censur no. 1186 og 1065.
Lot: 335648
5 øre Chr. X og 1 kr. Isbjørn på luftpostbrev fra udstedsbestyrer Skjold i Igdlorssuit stemplet Umanak d. 4.10.1941 til København, Danmark. Åbnet af tysk censur i Berlin.
Lot: 336001
12/15 øre provisorisk helsagsbrevkort (fabr. 71-H) dateret i Skovlund og annulleret med vanskeligt bureaustempel Varde - Grindsted T.5 d. 21.4.1926 til Kolding.
Lot: 335839
25 c. Sun Yatsen i lodret 4-stribe på anbefalet brev fra Shanghai d. 28.1.1941 til København, Danmark. Påskrevet "via Sibiria" og tysk passérstempel "Ab" fra Berlin. Ank.stemplet i København d. 24.2.1941.
Lot: 335665
4 sk. stukken kant på brevforside annulleret med nr.stempel "196" og sidestemplet antiqua Bahnh: Klosterkrug d. 29.8.1863 til Friedrichstadt.
Lot: 335216
1851. Francobrev fra Stettin Bahnhof d. 27.3.1851 påskrevet "via Berlin pr. Dampfschiff via Lübeck oder Weimar" til Helsingør, Danmark. På bagsiden transit stemplet med bureaustempler Berlin-Posen og Berlin-Hamburg, samt Hamburg og K.D.O.P.A. Hamburg d. 28.3.1851. Brevet antagelig sendt via dampskibet "Slesvig" fra Kiel til København d. 29.3.1851 og ankommet i Helsingør d. 30.3.
Lot: 335325
8 øre Tofarvet på brev annulleret med stjernestempel RUDME (Type I) og sidestemplet lapidar Sydfynske J:PK: d. 25.8.18xx til Faxe. Stjernestempel benyttet ca. 5 år tidligere end registreret af Bendix og med lapidar sidestempel som heller ikke er registreret.
Lot: 335961
10 øre Posthorn på brevkort (Fra Konge-Indtoget 25/11 1905: Kongen gaar i land) fra Sandefjord d. 13.12.1905 til sømand ombord på S/S "Skramstad" c/o norske konsul i Kobe, Japan. Ank.stemplet i Kobe d. ?.1.1906.
Lot: 335759
12 aur Sild single på tryksag fra Bureau de Statistique de l'islande i Reykjavik d. 11.4.1945 til New York, USA. Passér stemplet af den amerikanske censur med stempel: U.S. Censorship Examined by 5231.
Lot: 336000
4 sk. Krone/Scepter i parstykke på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet med BLÅT antiqua Kiøbenhavn O.P.E. d. 23.11.1864 til Hamburg. Ank.stemplet St. P.A. Hamburg d. 24.11.1864.
Lot: 335182
2 sk. Krone/Scepter i single og parstykke på 6 sk. frankeret brev annulleret med nr.stempel "218" og sidestemplet lapidar Randers JB.P.E. d. 1.4.(ca. 1867) til Schleswig. På bagsiden transit stemplet "Post-Sped. Bur. Wamdrup - Flensburg" Zug No. 1 d. 2.4. Et mærke med kort hj.tak.
Lot: 335207
7½ pfg. Germania på julekort fra Skelde annulleret med bureaustempel Wester-Satrup - Schelde Bahnpost Zug 928 d. 23.12.1917 til Nybøl.
Lot: 335942
1807. Francobrev med indhold dateret i Flensburg 20.1.1807 til Bordeaux, Frankrig. Påskrevet Fr. Hambg. med rødt liniestempel fra Storhertugdømmet Berg's postkontor "T.GD.HAMBOURG".
Lot: 335140
Kjøbenhavns Telefon Kiosker. Illustreret Lykønskningstelegram med signatur "CFB 1903" anvendt d. 27.5.1904.
Lot: 335271
24 ch. på bagsiden af anbefalet brev fra Teheran-Bazar d. 11.12.1916 påskrevet "via Russia" til Manchester, England. Transit stemplet i London d. 3.1.1917. Åbnet af britisk censur no. 22.
Lot: 333984
5 øre Chr. X (3) på underfrankeret brevkort fra Klampenborg d. 4.6.1921 til Thompson, Iowa, USA. Sort "T"-stempel og violet "T.25 c." portostempel, men formodes ikke at være blevet opkrævet amerikansk porto.
Lot: 335536