1 eyr (par) og 3 aur To Konger på brevkort (Islandske mænd) fra Reykjavik d. 26.7.1909 via Kjøbenhavn d. 3.8.1909 til Odense, Danmark.

1909 - Island5000 - Brev

Lot: 336557

15 c. Luftpost på brev fra Center Line d. 12.7.1957 til Cairo, Egypten. Returneret med stempel Returned for Better Address by Detroit Mich. og No Country Named. Ank.stemplet i Cairo d. 18.7.1957

1957 - USABrev

15 c. Luftpost på brev fra Center Line d. 12.7.1957 til Cairo, Egypten. Returneret med stempel "Returned for Better Address by Detroit Mich." og "No Country Named". Ank.stemplet i Cairo d. 18.7.1957
Lot: 335628

15 øre Fr. IX på brevkort annulleret med TMS Dansk Kogekunst 11-20 aug. Aarhus Hallen/Aarhus *** d. 16.8.1950 til København.

1950 - Danmark8000 - Brev - TMS 163.1

15 øre Fr. IX på brevkort annulleret med TMS "Dansk Kogekunst 11-20 aug. Aarhus Hallen"/Aarhus *** d. 16.8.1950 til København.
Lot: 336731

80 øre Fr. IX på brev fra Sakskøbing d. 30.3.1971 til Sutton Coldfield, England. Retur som ubekendt og stemplet: Kassebrev Omkarteringspostkontoret København.

1971 - Danmark4990 - Brev - 462

Lot: 336514

5 øre Bølgelinie (8) på 40 øre frankeret brev fra Helsingør d. 15.8.1925 til postlagernd (poste restante) i Basel, Schweiz.

1925 - Danmark3000 - Brev - 122

Lot: 336525

2 kr. helsagsbrevkort opfrankeret med 3 kr. Ciffer fra Prag d. 1.8.1884 til Karlskrona, Sverige.

1884 - ØstrigBrev

Lot: 336746

15 øre Fr. IX i fireblok på anbefalet brev fra København d. 25.6.1948 til Oslo, Norge.

1948 - Danmark1000 - Brev - 306

Lot: 336717

1802. Francobrev med indhold dateret i Kjøbenhavn d. 19.6.1802 til Bonderupgaard pr. Korsør. Flere porto påtegninger.

1802 - Danmark1000 - Brev

Lot: 336803

2 øre helsagskorsbånd sendt lokalt i Kjøbenhavn d. 29.6.1906. På bagsiden stemplet: Dansk Sparemærke Kasse / Nørre Voldgade 25. Dansk Sparemærke Kasse blev oprettet i 1881 særligt med henblik på at fremme sparsommeligheden hos småkårsfolk, senere udvidet til også at omfatte skolebørn. Selskabet udgav særlige sparemærker og sparemærkehæfter.

1906 - Danmark1000 - Brev - XB 5

2 øre helsagskorsbånd sendt lokalt i Kjøbenhavn d. 29.6.1906. På bagsiden stemplet: "Dansk Sparemærke Kasse / Nørre Voldgade 25". Dansk Sparemærke Kasse blev oprettet i 1881 særligt med henblik på at fremme sparsommeligheden hos småkårsfolk, senere udvidet til også at omfatte skolebørn. Selskabet udgav særlige sparemærker og sparemærkehæfter.
Lot: 336776

1821. Portobrev med fuldt indhold og stempel Hamburg F.TH-TAX O.P.A. d. 7.7.1821 til Langensalza.

1821 - Tyske StaterBrev

Lot: 336547

1865. Fortrykt kvittering fra Randers Postcontoir d. 7.8.1865 for indlevering af et brev med 175 rd. til Silkeborg.

1865 - Danmark8900 - Brev

Lot: 336595

5 øre Chr. IX helsagsbrevkort fra Thyregod annulleret med stjernestempel HJORTSBALLE og sidestemplet Jellinge d. 12.11.1906 til Vejle.

1906 - Danmark7323 - Brev - SK 0546

Lot: 336478

80 øre EFTA udg. single på privat aerogram fra Holte d. 23,5,1967 til Maderno, Brescia, Italien.

1967 - Danmark2840 - Brev - 453

Lot: 336467

10 øre Bølgelinie fra hæftesammentryk i parstykke på firmakuvert fra A/S C. Wiibroes Bryggeri i Helsingør d. 6.1.1945 til Ølhandler i Hørsholm.

1945 - Danmark3000 - Brev - 266

Lot: 336528

25 øre Fr. VIII (3) på 75 øre frankeret adressebrev for pakke med postopkrævning fra Kjøbenhavn d. 13.9.1907 til Fredericia. Skader i højre side.

1907 - Danmark1000 - Brev - 57

Lot: 336439

10 pfg. Germania på brevkort annulleret med ovalt skibsstempel Deutsche Seepost linie Hamburg - Westafrika XXXVIII (= S/S Eduard Woermann) d. 14.6.1906 til Korsør, Danmark.

1906 - Tyske KolonierBrev

10 pfg. Germania på brevkort annulleret med ovalt skibsstempel Deutsche Seepost linie Hamburg - Westafrika XXXVIII (= S/S "Eduard Woermann") d. 14.6.1906 til Korsør, Danmark.
Lot: 336793

25+5 øre Børneforsorg og Julemærke 1951 på brev fra København d. 22.12.1951 til Oslo, Norge.

1951 - Danmark1000 - Brev - 325

Lot: 336470

80 øre Pigen og Ørnen og 2 kr. Isbjørn (2) på 4,80 kr. frankeret adressekort for anbefalet pakke fra Julianehåb d. 9.6.1970 til Holsteinsborg.

1970 - Grønland3920 - Brev - 73, 59

80 øre "Pigen og Ørnen" og 2 kr. Isbjørn (2) på 4,80 kr. frankeret adressekort for anbefalet pakke fra Julianehåb d. 9.6.1970 til Holsteinsborg.
Lot: 336750

60 øre Fr. IX på brev annulleret med Ulsted-type stempel Frederikshavn Kvissel d. 3.5.1972 til København.

1972 - Danmark9892 - Brev - 461

Lot: 336505

Ufrankeret svarkuvert fra Aabenraa d. 18.12.1934 til Horsens. Udtakseret i enkeltporto med 15/12 øre portoprovisorium stemplet Horsens d. 19.12.1934.

1934 - Danmark6200 - Brev - P 32

Lot: 336449

25 kop. og 1 rub. på polarbrev annulleret ved den russiske polarstation Station Bellingshausen d. 1.3.1971 til Quedlinburg, DDR.

1971 - RuslandBrev

Lot: 336758