30+10 øre Hollandshjælpen i parstykke på privat aerogram annulleret med TMS Støt Kampen mod KRÆFTEN Jubilæumsindsamlingen 1953/København K. d. 30.9.1953 til Washington, USA

1953 - Danmark1000 - Brev - 344, TMS 187.1

30+10 øre Hollandshjælpen i parstykke på privat aerogram annulleret med TMS "Støt Kampen mod KRÆFTEN Jubilæumsindsamlingen 1953"/København K. d. 30.9.1953 til Washington, USA
Lot: 336452

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 125) dateret d. 21.12.1937 annulleret med udslebet stjernestempel ASKOV til Lyngby

1937 - Danmark6600 - Brev - SK 0099

Lot: 336477

40+5 øre Frihedsfonden i 3-stribe på ekspresbrev fra København d. 29.6.1948 til Oslo, Norge. Violet stempel Kassebrev Omkarteringspostkontoret København V..

1948 - Danmark1000 - Brev - 301

40+5 øre Frihedsfonden i 3-stribe på ekspresbrev fra København d. 29.6.1948 til Oslo, Norge. Violet stempel "Kassebrev Omkarteringspostkontoret København V.".
Lot: 336715

20 øre Fr. IX og Julemærke 1955 på julekort fra Slagelse d. 22.12.1956 til Næsbystrand pr. Slagelse - omadresseret til pr. Forlev med pr.stempel Kirke-Stillinge pr. Slagelse d. 23.12.1956.

1956 - Danmark4200 - Brev - 320

Lot: 335720

30+10 øre Grønlandsfonden udg. single og i marginal 9-blok på to uofficielle FDC sendt lokalt i København d. 23.2.1959.

1959 - Danmark1000 - Brev - 373

Lot: 336681

60 øre Fr. IX 60 år single på brev fra København d. 21.4.1959 til den danske ambassade i Beograd, Jugoslavien.

1959 - Danmark1000 - Brev - 376

Lot: 336700

30 din. på brevkort fra Dramalj d. 29.8.1963 til Masnedsund, Danmark - fejlsendt til Island med transit stempel i Reykjavik d. 5.9.1963.

1963 - Danmark4760 - Brev

Lot: 335623

10 øre Bølgelinie, 50 øre Ørsted og 1 kr. Rigsvåben på luftpostbrev fra Kirke-Hyllinge d. 9.4.1952 til passager ombord på M/S Selandia i Aden. Ank.stemplet d. 12.4.1952.

1952 - Danmark4070 - Brev - 318, 293, 330

10 øre Bølgelinie, 50 øre Ørsted og 1 kr. Rigsvåben på luftpostbrev fra Kirke-Hyllinge d. 9.4.1952 til passager ombord på M/S "Selandia" i Aden. Ank.stemplet d. 12.4.1952.
Lot: 336435

210 øre Margrethe i parstykke på luftpostbrev fra København d. 24.?.1983 til Barrie, Canada.

1983 - Danmark1000 - Brev - 706

Lot: 336473

35 øre Fr. IX på brevkort annulleret med TMS I regn og sol men altid med Dansk Vandrelaug/København OMK.23 d. 17.5.1963 til Langebæk.

1965 - Danmark1000 - Brev - TMS 293.9

35 øre Fr. IX på brevkort annulleret med TMS "I regn og sol men altid med Dansk Vandrelaug"/København OMK.23 d. 17.5.1963 til Langebæk.
Lot: 336508

4 R.B.S. Thiele II med fuld rand på brev annulleret med svagt nr.stempel og sidestemplet antiqua K.P.A. Altona d. 6.4.1854 til Kjøbenhavn.

1854 - Danmark1000 - Brev - 1 II

Lot: 336725

5 øre Våben på brevkort (Landerupgaard) annulleret med stjernestempel ELTANG og sidestemplet Kolding 14.2.1905 til København.

1905 - Danmark6000 - Brev - SK 0261

Lot: 336787

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort (Hammershus Fyr) annulleret med stjernestempel GODTHAAB til Østermarie.

Danmark3751 - Brev - SK 0408

Lot: 336782

160 øre firmafranko Porten til Bornholm på brev fra Rønne d. 9.11.1981 til København.

1981 - Danmark3700 - Brev

160 øre firmafranko "Porten til Bornholm" på brev fra Rønne d. 9.11.1981 til København.
Lot: 336730

5 øre Chr. X helsagsbrevkort fra Faxe Ladeplads annulleret med bureaustempel Kjøge - Faxe Ladeplads T.9 d. 3.12.1915 til København.

1915 - Danmark4654 - Brev - EB 36

Lot: 336734

1,60 kr. Maleri og Julemærke 1981 på luftpostbrev annulleret med julestempel i Sdr. Strømfjord d. 24.12.1981 til Barrie, Ontario, Canada.

1981 - Grønland3910 - Brev - 128

Lot: 336752

T.A.A.F. 8 fr. Iles St. Paul udg. i fireblok på uadresseret J. Lauritzen rederikuvert stemplet Terre Adelie T.A.A.F. d. 20.12.1961.

1961 - Franske KolonierBrev

Lot: 336599

10 øre Bølgelinie på brevkort (Gudhjem Afholdshotel) annulleret med bureaustempel Rønne - Gudhjem T.70 d. 19.8.1930 til Købenbhavn.

1930 - Danmark3760 - Brev - 214

Lot: 335777

70 øre Bølgelinie på brev annulleret med pr.-stempel Pedersborg pr. Sorø d. 5.4.1974 til København.

1974 - Danmark4180 - Brev - 527

Lot: 336502

20 øre Fr. IX og Fr. IX 50 år mærkat på brev fra København d. 10.4.1949 til Rungsted Kyst.

1949 - Danmark1000 - Brev - 307

Lot: 336483

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 93-H) annulleret med skibsstempel Fra Aarhus og sidestemplet København K. d. 8.11.1929 til København.

1929 - Danmark8000 - Brev - EB 81

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 93-H) annulleret med skibsstempel "Fra Aarhus" og sidestemplet København K. d. 8.11.1929 til København.
Lot: 336738