5 pfg. helsagsbrevkort fra Hellevad annulleret med enringsstempel Rothenkrug ** d. 24.8.1892 til Brøns.

1892 - Slesvig6230 - Brev - DAKA 143.03

Lot: 336741

20 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 197) annulleret med beskadiget pr.-stempel Hvide Sande pr. Ringkøbing d. 22.9.1960 til København.

1960 - Danmark6960 - Brev - EB 120

Lot: 336454

Komplet sæt Nordkap V udg. på illustreret FDC sendt anbefalet fra Nordkapp d. 6.5.1957 med rec.-etiket fra Honningvåg til Sakskøbing, Danmark.

1957 - NorgeBrev

Lot: 336541

5 øre Fr. VIII på brevkort (Klitskred ved Lønstrup) annulleret med stjernestempel LØNSTRUP og sidestemplet Hjørring d. 22.7.1912 til Aarhus.

1912 - Danmark9840 - Brev - SK 0855

Lot: 336551

60 øre Bølgelinie på tryksag annulleret med parentes stempel Værløse (Flyvestation Værløse) sn1 d. 10.12.1976 til Virum.

1976 - Danmark3510 - Brev - 617

Lot: 336506

5 øre Bølgelinie i parstykke på illustreret bestillingskort på Bornholmske Sild fra Odense d. 9.12.1938 til Neksø.

1938 - Danmark5000 - Brev - 199

Lot: 336511

10 øre Bølgelinie på fortrykt kuvert fra Hjørlunde Brugsforening annulleret brotype IIa Slangerup d. 25.3.1914 til København.

1914 - Danmark3550 - Brev - 65

Lot: 335713

3,50 kr. Margrethe på brev annulleret med parentes stempel Bindslev (Tversted) d. 12.7.1991 til Glostrup.

1991 - Danmark9882 - Brev - 962

Lot: 336499

20 p. sejlskib i parstykke på brev annulleret med særstempel på den argentinske polarstation på Deception Island til Longuich, Tyskland.

1969 - ArgentinaBrev

Lot: 336761

5 øre Våben helsagsbrevkort fra Skjern annulleret med lapidar bureaustempel Skanderborg - Skjern JB d. 5.5.1899 til Aarhus.

1899 - Danmark6900 - Brev - EB 17

Lot: 335835

5 øre Chr. X på brevkort annulleret med sejlende bureaustempel Kjøbenhavn - * * Rønne d. 22.12.1917 POST2 til Hornum St.

1917 - Danmark3700 - Brev - 68

Lot: 336429

3d George VI på French Line kuvert annulleret med skibsstempel Plymouth Gt. Britain / Paquebot posted at Sea d. 27.8.1949 til New York, USA.

1949 - EnglandBrev

3d George VI på French Line kuvert annulleret med skibsstempel Plymouth Gt. Britain / "Paquebot posted at Sea" d. 27.8.1949 til New York, USA.
Lot: 335353

Uadresseret kuvert med aftryk af et russisk marinepost stempel efterladt på Bornholm af de russiske befrielsesstyrker 1945-6. Stemplet findes i dag på Forsvarsmuseet i Rønne.

Danmark3700 - Brev

Lot: 336729

10 øre Bølgelinie i vandret 4-stribe på brev annulleret med TMS Købestævnet 14/2-1/3 1925 København/København *OMK* d. 19.2.1925 til Nebk, Syrien - eftersendt til Beirut, Lebanon.

1925 - Danmark1000 - Brev - TMS 2.2, 124

10 øre Bølgelinie i vandret 4-stribe på brev annulleret med TMS "Købestævnet 14/2-1/3 1925 København"/København *OMK* d. 19.2.1925 til Nebk, Syrien - eftersendt til Beirut, Lebanon.
Lot: 336522

20/15 øre Provisorium og Julemærke 1940 på brev fra København d. 30.12.1940 til Randers.

1940 - Danmark1000 - Brev - 264

Lot: 336457

5 øre Våben helsagsbrevkort dateret i Stoholm annulleret med lapidar bureaustempel Struer - Langaa d. 27.10.1899 til Skive.

1899 - Danmark7850 - Brev - EB 17

Lot: 335833

50 øre Chr. X single på anbefalet brev fra København d. 26.3.1941 til Nykøbing F.

1941 - Danmark1000 - Brev - 209

Lot: 335363

10 øre Bølgelinie på lille sørge-tryksag annulleret med svagt stempel d. 9.5.1924 til København.

1924 - Danmark1000 - Brev - 124

Lot: 336698

20 øre Fr. VIII single på underfrankeret værdibrev fra Kjøbenhavn d. 13.7.1907 til Allindelille pr. Merløse - omadresseret til pr. Ringsted og udtakseret i 10 øre porto.

1907 - Danmark1000 - Brev - 56

20 øre Fr. VIII single på underfrankeret værdibrev fra Kjøbenhavn d. 13.7.1907 til Allindelille pr. Merløse - omadresseret til pr. Ringsted og udtakseret i "10" øre porto.
Lot: 336720

10 øre Chr. X på brev fra Ribe annulleret med bureaustempel Bramminge - Vedsted T.1061 d. 21.2.1915 til Vejen.

1915 - Danmark6760 - Brev - 69

Lot: 335975

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 113) annulleret med udslebet stjernestempel ØSTERBY og sidestemplet Frederikshavn d. 17.8.1936 til Fyrinspektøren, Fyrinspektionsskibet Argus, Købmagergades Postkontor. Indberetning vedr. eftersyn af lystønde ved Læsø Trindel.

1936 - Danmark9960 - Brev - SK 1621

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 113) annulleret med udslebet stjernestempel ØSTERBY og sidestemplet Frederikshavn d. 17.8.1936 til Fyrinspektøren, Fyrinspektionsskibet "Argus", Købmagergades Postkontor. Indberetning vedr. eftersyn af lystønde ved Læsø Trindel.
Lot: 336494