5 pfg. helsagsbrevkort fra Süder Lügum annulleret med bureaustempel Hamburg - Hoyerschleuse Bahnpost Zug 1005 d. 30.10.1995 til Brøns.

1895 - Slesvig6280 - Brev - DAKA 262.01

Lot: 335945

1804. Portobrev med indhold dateret i Hamburg d. 28.9.1804 med liniestempel R.4.HAMBURG til Bordeaux, Frankrig.

1804 - Tyske StaterBrev

Lot: 336544

10 øre helsagskuvert (fabr. 62) opfrankeret med 30 øre Chr. X sendt som anbefalet lokalbrev i København d. 24.5.1945.

1945 - Danmark1000 - Brev - KV 58, 278

Lot: 336496

1852. Francobrev fra firma Hambro & Son i London mærked Paid med Lombard Street malteser stempel Paid L.S. d. 24.2.1854 via K.D.O.P.A. Hamburg d. 27.2.1852 til Finansministeriet, København, Danmark.

1852 - England1000 - Brev

1852. Francobrev fra firma Hambro & Son i London mærked "Paid" med Lombard Street malteser stempel Paid L.S. d. 24.2.1854 via K.D.O.P.A. Hamburg d. 27.2.1852 til Finansministeriet, København, Danmark.
Lot: 336743

Pengebrev mærket Franco Randers fra Holstebro til Lotteriinspektør Baumgarten i Kjøbenhavn. På bagsiden tydeligt Chr. VII laksegl fra Holstebro Postkontor.

Danmark7500 - Brev

Pengebrev mærket "Franco Randers" fra Holstebro til Lotteriinspektør Baumgarten i Kjøbenhavn. På bagsiden tydeligt Chr. VII laksegl fra Holstebro Postkontor.
Lot: 335327

10 øre helsagskuvert fra Rungsted d. 13.8.1917 til Secondlieutnant (senere viceadmiral) A. H. Vedel, Torpedobaaden Delphinen, Korsør.

1917 - Danmark2960 - Brev - KV 28

10 øre helsagskuvert fra Rungsted d. 13.8.1917 til Secondlieutnant (senere viceadmiral) A. H. Vedel, Torpedobaaden "Delphinen", Korsør.
Lot: 336462

90 øre helsags aerogram fra Oslo d. 5.5.1959 til FN soldat i Mellemøsten ved Coy Beckman, Danor Bn. UNEF. Nusset.

1959 - NorgeBrev

Lot: 335476

60 øre Margrethe single på tryksag fra Fremskridtspartiet / Hovedbestyrelsen i København d. 4.2.1977 til Rønne.

1977 - Danmark1000 - Brev - 572

Lot: 336474

6 øre Bølgelinie på lokalt tryksags-kort i Rønne d. 26.1.1950. På bagsiden meddelelse fra Rønne konservative Vælgerforening vedr. foredragsaften med landstingsmedlem Lisbet Hindsgaul om Grønland og visning af Grønlands-filmen.

1950 - Danmark3700 - Brev - 254

Lot: 336727

15 øre Karavel på brev annulleret med brotype IIIc Skjern JB.P.E. d. 2.5.1934 til København.

1934 - Danmark6900 - Brev - 203

Lot: 336484

1856. Ufrankeret brev fra Paris d. 16.6.1856 til Madrid, Spanien. Ank.stemplet d. 21.6.1856. Blåligt grænsestempel 2R.

1856 - FrankrigBrev

1856. Ufrankeret brev fra Paris d. 16.6.1856 til Madrid, Spanien. Ank.stemplet d. 21.6.1856. Blåligt grænsestempel "2R".
Lot: 336549

15 øre Fr. IX i parstykke på brev annulleret med pr.-stempel Hvilsom pr. Hobro d. 12.4.1954 til København.

1954 - Danmark9500 - Brev - 319

Lot: 336501

5 øre Bølgelinie på brevkort (I Brændingen, Lønstrup) annulleret med stjernestempel LØNSTRUP og sidestemplet Hjørring d. 27.7.1912 til Aarhus.

1912 - Danmark9840 - Brev - SK 0855

Lot: 336552

10 øre Chr. X på brev fra Søborg d. 17.6.1919 til Fastrup pr. Skanderborg - eftersendt med stjernestempel VIRRING og sidestempel Skanderborg d. 21.6.1919 til Aarby pr. Kalundborg - eftersendt igen med stjernestempel RØRBY og sidestempel Kalundborg d. 23.6.1919 til Klovby pr. Forsinge.

1919 - Danmark8660 - Brev - SK 1560, SK 1079

Lot: 336491

Ufrankeret svarkuvert med TMS Danish Food Fair/Ålborg 3. d. 2.6.1960 til København. Udtakseret i porto med 30 øre grønt porto-maskinstempel fra Østerbro Postkontor d. 3.6.1960.

1960 - Danmark9000 - Brev - TMS 258.1

Ufrankeret svarkuvert med TMS "Danish Food Fair"/Ålborg 3. d. 2.6.1960 til København. Udtakseret i porto med 30 øre grønt porto-maskinstempel fra Østerbro Postkontor d. 3.6.1960.
Lot: 336498

8 øre Bølgelinie på lokal Forretningspapirer i København d. 14.1.1925.

1925 - Danmark1000 - Brev - 123

Lot: 336515

50+10 øre provisorisk helsags aerogram (fabr. 6) fra København d. 12.1.1953 (uden poststempel) til passager ombord på M/S Morelia i Aden. Ank.stemplet ved The Halal Shipping Co. Ltd d. 18.1.1953.

1953 - DanmarkBrev - AE 6

50+10 øre provisorisk helsags aerogram (fabr. 6) fra København d. 12.1.1953 (uden poststempel) til passager ombord på M/S "Morelia" i Aden. Ank.stemplet ved The Halal Shipping Co. Ltd d. 18.1.1953.
Lot: 336444

40 øre Karavel single på anbefalet brev fra København 26 d. 29.2.1940 (Skudår) til Svaneke Fyr pr. Svaneke, Bornholm. Ank.stemplet i Svaneke d. 4.3.1940.

1940 - Danmark1000 - Brev - 208

Lot: 336713

10 c. Tell (2) og 25 c. Luftpost på luftpostkort fra Lugano d. 24.4.1930 via København Luftpost sn2 d. 25.4.1930 til Næstved.

1930 - Schweiz4700 - Brev

Lot: 336771

20+5+5 øre provisorisk helsagskuvert (fabr. 75) fra Hundested d. 26.3.1958 til Helsingør.

1958 - Danmark3390 - Brev - KV 70

Lot: 336537

20 öre Røde Kors på brev fra Göteborg d. 7.7.1945 til København, Danmark. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/494/Danmark. Censurstempler placeret både over og under banderole.

1945 - Sverige1000 - Brev

Lot: 336796