35 øre Haakon og 1 kr. Olav på anbefalet brev fra Oslo-Homansby d. 5.10.1959 til Oslo.

1959 - NorgeBrev

Lot: 335481

5,50 kr. frankostempel på fortrykt kuvert fra Folketinget stemplet Odense d. 22.10.1908 til Middelfart. Sendt fra politikeren Karsten Hønge fra SF - også kendt som Vikaren fra Helvede.

2008 - Danmark5000 - Brev

5,50 kr. frankostempel på fortrykt kuvert fra Folketinget stemplet Odense d. 22.10.1908 til Middelfart. Sendt fra politikeren Karsten Hønge fra SF - også kendt som "Vikaren fra Helvede".
Lot: 338144

Komplet sæt polar udg. på brev annulleret ved den chilenske polarstation González Videla Base d. 8.2.1968 til Longuich, Tyskland.

1968 - ChileBrev

Lot: 336760

2 kr. Europa udg. på underfrankeret luftpostbrev fra København d. 19.1.1982 til Barrie, Ont., Canada. Postalt opfrankeret med 40 øre frankostempel ved København PTM d. 19.1.1982.

1982 - Danmark1000 - Brev - 728

Lot: 336468

½d og 3d George VI på illustreret klan-kuvert (Clan MacIntyre mønster) fra Kirkcaldy d. 20.10.1947 til Papora, New Zealand.

1947 - EnglandBrev

Lot: 338094

15/20 øre provisorisk helsagskuvert (fabr. 40-Kl.) opfrankeret med 1 øre (3) og 7 øre Bølgelinie fra København d. 1.11.1927 til Santa Cruz, Tenerife, Kanariske øer. Ank.stemplet d. 13.11.1927.

1927 - Danmark1000 - Brev - KV44, 77, 167

Lot: 336464

1813. Tjenestebrev mærket K.d.S. dateret Rendsburg d. 28.12.1813 til Justitsraad i Rendsburg. På bagsiden laksegl Fr. VI / Militaire Feldt Hospital Sigel. Taperest på bagsiden.

1813 - SlesvigBrev

1813. Tjenestebrev mærket "K.d.S." dateret Rendsburg d. 28.12.1813 til Justitsraad i Rendsburg. På bagsiden laksegl "Fr. VI / Militaire Feldt Hospital Sigel". Taperest på bagsiden.
Lot: 335202

1866. Fortrykt kvittering fra Randers Postcontoir d. 17.2.1866 for indlevering af et brev med 270 rd. til Kjøbenhavn.

1866 - Danmark8900 - Brev

Lot: 336596

Komplet sæt Regentjubilæum på uofficiel FDC sendt lokalt i Odense d. 15.5.1937

1937 - Danmark5000 - Brev - 239-242

Lot: 336682

Dansk 1,60 kr. Bournonville markeret ugyldigt og Julemærke 1979 på brev sendt fra Sdr. Strømfjord d. 27.12.1979 til Ontario, Canada.

1979 - Grønland3910 - Brev - 691

Lot: 336704

7½ k., 20 k. og 30 k. Atatürk, samt 2 k. velgørenhed på luftpostbrev fra Galata d. 18.6.1942 til New York, USA. Åbnet af egyptisk censur.

1942 - TyrkietBrev

Lot: 338135

20 øre Våben på brev fra Charlottenlund d. 7.6.1903 til Zürich, Schweiz.

1903 - Danmark2920 - Brev - 36C

Lot: 336969

3 øre Bølgelinie på adviskort fra De Danske Statsbaner sendt lokalt i Eskildstrup d. 25.9.1908.

1908 - Danmark4863 - Brev - 44

Lot: 336861

Ufrankeret tryksag med rammestempel Gebühr bezahlt og taxe percue fra Lüdenscheid d. 29.8.1923 til Amsterdam, Holland.

1923 - TysklandBrev

Ufrankeret tryksag med rammestempel "Gebühr bezahlt" og "taxe percue" fra Lüdenscheid d. 29.8.1923 til Amsterdam, Holland.
Lot: 336011

4 øre Tofarvet (4) og 20 øre Våben (par) på 56 øre frankeret 2. vægtkl. anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 29.5.18xx til Leipzig, Tyskland.

Danmark1000 - Brev - 23, 36

Lot: 336973

10 øre Chr. IX på brevkort fra Assens d. 3.4.1905 til maskinmester ombord på dampskibet S/S Ragnar i Sunderland, England - eftersendt til Stettin, Tyskland.

1905 - Danmark5610 - Brev - 47

10 øre Chr. IX på brevkort fra Assens d. 3.4.1905 til maskinmester ombord på dampskibet S/S "Ragnar" i Sunderland, England - eftersendt til Stettin, Tyskland.
Lot: 336828

40 øre Fr. IX på brevkort (Alex Secher: Fjord med isbjerge) annulleret med pr.-stempel Sarqaq pr. Jakobshavn d. 6.3.1967 til Esbønderup pr. Esrum.

1957 - Grønland3952 - Brev - 55

Lot: 336936

10 øre Bølgelinie og 20 øre Fr. IX (5) på 110 øre frankeret luftpostbrev fra Væggerløse d. 23.10.1948 til Bangkok, Siam. Ank.stemplet d. 29.10.1948.

1948 - Danmark4873 - Brev - 248, 307

Lot: 336434

20+5 øre Frihedsfonden og 40 øre DSB Jubilæum (3) på 140 øre frankeret 5 gram-brev ændret lil luftpostbrev fra Nyborg d. 30.9.1947 til New York, USA.

1947 - Danmark5800 - Brev - 300, 304

20+5 øre Frihedsfonden og 40 øre DSB Jubilæum (3) på 140 øre frankeret "5 gram"-brev ændret lil luftpostbrev fra Nyborg d. 30.9.1947 til New York, USA.
Lot: 336686

6 pfg. Hindenburg (4) på brev annulleret Niebüll (Schleswig) Land d. 2.10.1941 og sidestemplet Branderup über Niebüll (Schlesw.) til Tønder, Danmark. Formodentlig sendt som grænseporto, da ellers underfrankeret med 1 pfg. som udlandsbrev. Åbnet af tysk censur i hamburg.

1941 - TysklandBrev

6 pfg. Hindenburg (4) på brev annulleret Niebüll (Schleswig) Land d. 2.10.1941 og sidestemplet "Branderup über Niebüll (Schlesw.)" til Tønder, Danmark. Formodentlig sendt som grænseporto, da ellers underfrankeret med 1 pfg. som udlandsbrev. Åbnet af tysk censur i hamburg.
Lot: 338091

15 øre Fr. IX på brev annulleret Mariager d. 15.2.1952 og sidestemplet Assens pr. Mariager til Hadsund.

1952 - Danmark9550 - Brev - 319

15 øre Fr. IX på brev annulleret Mariager d. 15.2.1952 og sidestemplet "Assens pr. Mariager" til Hadsund.
Lot: 336953