1902 - Danmark4520 - Brev - 25B, 37
1 øre Våben i parstykke og 8 øre Tofarvet på 10 øre frankeret landsportobrev fra Svinninge d. 1.10.1902 til Kjøbenhavn. Sendt på første dagen for den nye portotakst.
Lot: 338383
Lot: 338383
10 øre Bølgelinie med perfin "Ind." på fortrykt kuvert fra Industrifagene sendt lokalt i København d. 13.4.1928.
Lot: 336732
15 vin. Kædespringer helsagsbrevkort opfrankeret med 40 vin. Kædespringer dateret Mohlice og annulleret Galicija d. 2.7.1920 til Schwanenstadt, Østrig.
Lot: 338920
10 öre Gustaf på brevkort fra Stockholm d. 12.6.1945 til Gilleleje, Danmark - eftersendt til Charlottenlund. Dansk efterkrigscensur (krone)/357/Danmark.
Lot: 338657
"Morgenbladet", 1. Aargang no. 137 d. 26.4.1945. Illustreret illegalt blad på 4 sider i ca. A4 format. Skade på forsiden.
Lot: 338152
20 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 197) annulleret med TMS "MODERS DAG 2den søndag i maj Støt Mødrehjælpen GIRO 3432"/Næstved *** d. 3.5.1960 til København.
Lot: 336456
5000 kr. Infla udg. i parstykke på brev fra Budapest d. 27.3.1926 til Wien, Østrig. Rift i kuvert.
Lot: 338935
15 øre Posthorn med sammenklæbning fra frimærke rulle på brevkort fra firma A/S Den Norske Remfabrik i Oslo d. 22.1.1940 til Blomskog, Sverige.
Lot: 338619
5 øre Våben på brevkort fra Helsingør annulleret med svensk bureaustempel OKXP No. 81A (= Helsingborg - Göteborg) d. 5.2.1905 til Linköping, Sverige.
Lot: 336819
5 øre Chr. X i parstykke på brev annulleret med bureaustempel Nyborg - Svendborg T.25 d. 12.7.1918 til København.
Lot: 335825
Entré billet til Scouternas Lägereldsafton i Göteborg d. 18.3.19xx med deltagelse af Ludde, Frithiof Hedvall, Knut Jarlow og 250 glade spejdere. Tilrettelagt af Göteborg Scoutkårs I. og III. kolonne.
Lot: 338604
2 c. helsags korrespondancekort opfrankeret med 10 c. fra Itacurubí (Rosario) d. 29.1.1897 via Asuncion til Hamburg.
Lot: 338626
Fortrykt kvittering for afsendelse af anbefalet brev stemplet Fellingsbro d. 20.7.1875.
Lot: 338600
15 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel LYNE og sidestemplet Ølgod d. 5.2.1935 til Frørup.
Lot: 338455
Donau Dampskibsfart 100 år udg. på anbefalet brev annulleret med D.D.S.G. skibsstempel fra "Johan Straus" til Wien. Kuvert med skjolder.
Lot: 338936
4 sk. Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel "52" og sidestemplet lapidar Præstø d. 15.10.1873 via Lundby til Byfogedkontoret i Vordingborg.
Lot: 338848
2 l., 3 l. og 5 l. Merkur på brevkort fra Korfu d. 26.4.1909 til Tyskland.
Lot: 338962
10 øre Bølgelinie og 50 øre Fr. IX med perfin (bølgelinier) på lokalt brevkort "Forsømmelses forespørgsel" fra Københavns kommunes Ungdomsskole annulleret med TMS "GAB! Tandlægerne viser tænder i zool. museum fra 19. sep. til sommer 74"/København OMK. 33 d. 12.11.1973.
Lot: 338894
Ufrankeret feltpostbrev med indhold dateret Hördum på Sylt og annulleret med stumt stempel d. 18.3.1943 til Hamburg. Sendt fra soldat ved Feldpost-nr. Sch. 12723 = 2. Marine-Flak Abt. 264 på Sylt. Brevet åbnet af tysk feltpostcensur med banderole Feldpostprüfstelle.
Lot: 338977
3d Victoria 18 tryk på brev annulleret med duplex Middlesbrough/"946" d. 31.1.1877 til Frederiksberg, Danmark. Fejlsendt til Frederiksborg med lapidar stempler på bagsiden.
Lot: 336742
2 øre Bølgelinie single på Meddelelse fra 1ste Udskrivningskreds sendt som lokal tryksag i Kjøbenhavn d. 21.12.1916.
Lot: 336695