4 øre Tjenestemærke på lokalt tjenestebrev med indhold dateret 8.8.1882 og annulleret med stjernestempel FAAREVEILE til sognepræsten i Faarevejle.

1882 - Danmark4540 - Brev - SK 0287

Lot: 338890

5 öre og 10 öre (par) Gustaf på fortrykt kuvert fra Winterthur-Bolaget sendt med postopkrævning fra Stockholm d. 25.1.1917 til Bollnäs. Fuldt indhold.

1917 - SverigeBrev

5 öre og 10 öre (par) Gustaf på fortrykt kuvert fra "Winterthur-Bolaget" sendt med postopkrævning fra Stockholm d. 25.1.1917 til Bollnäs. Fuldt indhold.
Lot: 338590

10 kr. Radiolicens mærke annulleret med rødt stempel Malmö Telegrafs. d. 2.3.1950 på kvittering for indbetalt radiolicens.

1950 - SverigeBrev

Lot: 338595

35 øre Fr. IX på brev annulleret med pr.-stempel Sumba pr. Vagúr d. 4.3.1964 til København.

1964 - Færøerne3890 - Brev - 415

Lot: 338632

Kong Fr. IX. Delvist fortrykt takkekort for blomsterhilsen i anledning af fødselsdag. dateret Amalienborg d. 16.3.1965 og underskrevet Frederik. Uden kuvert.

1965 - Danmark1000 - Brev

Kong Fr. IX. Delvist fortrykt takkekort for blomsterhilsen i anledning af fødselsdag. dateret Amalienborg d. 16.3.1965 og underskrevet "Frederik". Uden kuvert.
Lot: 338669

Ufrankeret svarkuvert fra Brønderslev d. 30.12.1934 til Horsens. Udtakseret i enkeltporto med 15/12 øre portoprovisorium stemplet Horsens d. 31.12.1934.

1934 - Danmark9700 - Brev - P 32

Lot: 336450

80 øre og 1 kr. Chr. X med perfin HP på internationalt adressekort for pakke fra firma Holger Petersen i Kjøbenhavn d. 24.3.1916 til Ekenäs, Finland. Russisk censur. Transit stemplet PKP Malmö Transit d. 29.3.1916, det svenske stempel blev benyttet ved den svenske pakkepost ekspedition i København.

1916 - Danmark1000 - Brev - Perf H54, 84

80 øre og 1 kr. Chr. X med perfin "HP" på internationalt adressekort for pakke fra firma Holger Petersen i Kjøbenhavn d. 24.3.1916 til Ekenäs, Finland. Russisk censur. Transit stemplet PKP Malmö Transit d. 29.3.1916, det svenske stempel blev benyttet ved den svenske pakkepost ekspedition i København.
Lot: 338121

Blå Dansk Sanger-Forbunds Landssangerstævne i Odense 1942 mærkat på brevkort.

1942 - Danmark5000 - Brev

Lot: 338955

1,25 mk. helsagsbrevkort opfrankeret med 25 pfg. Våben fra Danzig d. 3.8.1922 til Charlottenburg - eftersendt til Blankenburg, Tyskland. Korrekt porto i perioden 1.7.-31.8.1922.

1922 - DanzigBrev

Lot: 338926

30 øre Esbjerg havn på illustreret Haribo Piratos tryksags-kort fra Herlev d. 10.6.1968 til København.

1968 - Danmark2730 - Brev - 469

Lot: 338901

4 øre Tjenestemærke på lille fortrykt korsbånd fra Kjøbenhavns Politi stemplet Kjøbenhavn d. x9.5.1892 til Gendarmeristationen i Frederikshavn. Interessant objekt med relation til Estrup's Blå Gendarmeri som var et særligt korps af politisoldater til at indkræve skat og opretholde ro og orden under forfatningsstriden. Korpset blev oprettet i 1885 og nedlagt allerede i 1897.

1892 - Danmark9900 - Brev - Tj 5

4 øre Tjenestemærke på lille fortrykt korsbånd fra Kjøbenhavns Politi stemplet Kjøbenhavn d. x9.5.1892 til Gendarmeristationen i Frederikshavn. Interessant objekt med relation til Estrup's "Blå Gendarmeri" som var et særligt korps af politisoldater til at indkræve skat og opretholde ro og orden under forfatningsstriden. Korpset blev oprettet i 1885 og nedlagt allerede i 1897.
Lot: 338854

Sveriges Postsparbank Sparkort (Blankett N:o 4) Oktober 1883 med 10 öre sparemærker (8). Skjold i toppen

SverigeBrev

Lot: 338603

4 sn single på brevkort (Nagasaki habbour) annulleret Nagasaki * Japan * d. 13.11.1905 til Lynn, USA.

1905 - JapanBrev

Lot: 338866

Thisted. Flerfarve bykort 14x22 cm fra Trap Danmark 2. udg. (1872-1879).

1875 - Danmark7700 - Diverse

Lot: 338164

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel STADIL og sidestemplet Tim d. 25.9.1907 til Lille Skensved. Transit stemplet Kjøbenhavn - Nykjøbing F. T.67 d. 26.9.1907.

1907 - Danmark6980 - Brev - SK 1219

Lot: 338448

Ved Luftangreb lille 8 siders illustreret brochure fra Statens civile Luftværn.

DanmarkDiverse

"Ved Luftangreb" lille 8 siders illustreret brochure fra Statens civile Luftværn.
Lot: 338672

4 öre helsags tryksagskuvert opfrankeret med 1 öre Ciffer fra Falun d. 27.7.1897 til København, Danmark.

1897 - Sverige1000 - Brev

Lot: 338656

1,50 kr. Postbefordring og 25 kr. Moskusokse på Postopkrævnings-adressekort for luftpostpakke fra Godthåb d. 10.6.1976 til Marmorilik.

1976 - Grønland3900 - Brev - 74, 87

Lot: 338395

2 c. helsagskuvert opfrankeret med 25/10 c. Luftpost provisorium fra Colon d. 9.2.1929 til Lynbrook, USA. Violette flyvningsstempler fra Panamerican Airways 1ste flyvning.

1929 - PanamaBrev

Lot: 338947

5 øre Våben og 20 øre Chr. IX (2) på retur Postopkrævning fra Kolding d. 11.1.1906 til Grenaa.

1906 - Danmark6000 - Brev - 34C

Lot: 336957

50 öre Gustaf på Nordisk Resekort stemplet Östersund d. 22.7.1938. Frimærke med skjolder.

1938 - SverigeBrev

Lot: 338592