1882 - Danmark4540 - Brev - SK 0287
4 øre Tjenestemærke på lokalt tjenestebrev med indhold dateret 8.8.1882 og annulleret med stjernestempel FAAREVEILE til sognepræsten i Faarevejle.
Lot: 338890
Lot: 338890
5 öre og 10 öre (par) Gustaf på fortrykt kuvert fra "Winterthur-Bolaget" sendt med postopkrævning fra Stockholm d. 25.1.1917 til Bollnäs. Fuldt indhold.
Lot: 338590
10 kr. Radiolicens mærke annulleret med rødt stempel Malmö Telegrafs. d. 2.3.1950 på kvittering for indbetalt radiolicens.
Lot: 338595
35 øre Fr. IX på brev annulleret med pr.-stempel Sumba pr. Vagúr d. 4.3.1964 til København.
Lot: 338632
Kong Fr. IX. Delvist fortrykt takkekort for blomsterhilsen i anledning af fødselsdag. dateret Amalienborg d. 16.3.1965 og underskrevet "Frederik". Uden kuvert.
Lot: 338669
Ufrankeret svarkuvert fra Brønderslev d. 30.12.1934 til Horsens. Udtakseret i enkeltporto med 15/12 øre portoprovisorium stemplet Horsens d. 31.12.1934.
Lot: 336450
80 øre og 1 kr. Chr. X med perfin "HP" på internationalt adressekort for pakke fra firma Holger Petersen i Kjøbenhavn d. 24.3.1916 til Ekenäs, Finland. Russisk censur. Transit stemplet PKP Malmö Transit d. 29.3.1916, det svenske stempel blev benyttet ved den svenske pakkepost ekspedition i København.
Lot: 338121
Blå Dansk Sanger-Forbunds Landssangerstævne i Odense 1942 mærkat på brevkort.
Lot: 338955
1,25 mk. helsagsbrevkort opfrankeret med 25 pfg. Våben fra Danzig d. 3.8.1922 til Charlottenburg - eftersendt til Blankenburg, Tyskland. Korrekt porto i perioden 1.7.-31.8.1922.
Lot: 338926
30 øre Esbjerg havn på illustreret Haribo Piratos tryksags-kort fra Herlev d. 10.6.1968 til København.
Lot: 338901
4 øre Tjenestemærke på lille fortrykt korsbånd fra Kjøbenhavns Politi stemplet Kjøbenhavn d. x9.5.1892 til Gendarmeristationen i Frederikshavn. Interessant objekt med relation til Estrup's "Blå Gendarmeri" som var et særligt korps af politisoldater til at indkræve skat og opretholde ro og orden under forfatningsstriden. Korpset blev oprettet i 1885 og nedlagt allerede i 1897.
Lot: 338854
Sveriges Postsparbank Sparkort (Blankett N:o 4) Oktober 1883 med 10 öre sparemærker (8). Skjold i toppen
Lot: 338603
4 sn single på brevkort (Nagasaki habbour) annulleret Nagasaki * Japan * d. 13.11.1905 til Lynn, USA.
Lot: 338866
Thisted. Flerfarve bykort 14x22 cm fra Trap Danmark 2. udg. (1872-1879).
Lot: 338164
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel STADIL og sidestemplet Tim d. 25.9.1907 til Lille Skensved. Transit stemplet Kjøbenhavn - Nykjøbing F. T.67 d. 26.9.1907.
Lot: 338448
"Ved Luftangreb" lille 8 siders illustreret brochure fra Statens civile Luftværn.
Lot: 338672
4 öre helsags tryksagskuvert opfrankeret med 1 öre Ciffer fra Falun d. 27.7.1897 til København, Danmark.
Lot: 338656
1,50 kr. Postbefordring og 25 kr. Moskusokse på Postopkrævnings-adressekort for luftpostpakke fra Godthåb d. 10.6.1976 til Marmorilik.
Lot: 338395
2 c. helsagskuvert opfrankeret med 25/10 c. Luftpost provisorium fra Colon d. 9.2.1929 til Lynbrook, USA. Violette flyvningsstempler fra Panamerican Airways 1ste flyvning.
Lot: 338947
5 øre Våben og 20 øre Chr. IX (2) på retur Postopkrævning fra Kolding d. 11.1.1906 til Grenaa.
Lot: 336957
50 öre Gustaf på Nordisk Resekort stemplet Östersund d. 22.7.1938. Frimærke med skjolder.
Lot: 338592