1936 - Danmark8700 - Brev - SK 0381
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 119) annulleret med udslebet stjernestempel GJEDVED og sidestemplet Horsens d. 10.6.1936 til Knarreborg.
Lot: 314226
Lot: 314226
12 öre Ringtype på brev fra Wexiö d. 28.4.1882 til Hvetlanda.
Lot: 338589
15 pfg. Fælles udg. på brevkort fra Apenrade d. 1.4.1920 til Gramby.
Lot: 338646
8 øre Tjenestemærke på brev fra Søllested d. 6.12.1901 til Maribo.
Lot: 338857
10 øre Bølgelinie i parstykke på brevkort fra København d. 17.8.1938 til M/S "Canada", Los Angeles, USA - eftersendt til Wilmington.
Lot: 336436
5 øre Bølgelinie og 25 øre Fr. IX på underfrankeret søndagsbrev fra København d. 5.7.1952 til Vanløse. Udtakseret i porto med 20 øre Portomærke (par) stemplet Vanløse d. 6.7.1952 0.OMB.
Lot: 336798
10 pen. helsagsbrevkort fra Hangö annulleret med bureaustempel Hangö - Hyvinge Postkupén N1 d. 12.9.1889 til Ekenäs.
Lot: 339166
Johanne Luise Heiberg (1812-1890) skuespillerinde og forfatter. Håndskrevet brev dateret d. 17.11.1873 til provstinde Paulli med invitation til middag. 2 sider med tydelig underskrift.
Lot: 338905
3 din. "F.N.R."-Provisorium single på QSL-kort fra radioamatør YU1CAB annulleret med stumt stempel d. 22.8.1950 til København, Danmark.
Lot: 338652
Ufrankeret adressekort for pakke fra Kopervik d. 10.5.1973 via Kristiansand S og Hirtshals til Randers, Danmark. Violet dirigeringsstempel "Kristiansand S. - Hirtshals".
Lot: 338148
½d Edward VII på brevkort (Glen Helen) annulleret med duplex stempel Douglas Isle of Man/"407" d. 27.8.193 til Sheffield.
Lot: 338929
5 øre Våben i parstykke på brevkort fra Kjøbenhavn d. 9.8.1904 til Mariehamn på Ålandsøerne. Ank.stemplet d. 11.8.1904.
Lot: 336823
5 øre Våben på brevkort (Hilsen fra København, Studentersamfundets Bygning) fra Kjøbenhavn d. 22.7.1904 til Mariehamn på Ålandsøerne. Ank.stemplet d. 25.7.1904.
Lot: 336820
40 øre Karavel og 1 kr. Chr. X i parstykke på internationalt adressekort for pakke fra København Postbanegaarden d. 9.11.1942 via Oslo til Bækkelagshøgden, Norge.
Lot: 338150
Ufrankeret svarkuvert fra Aarhus d. 20.12.1934 til Horsens. Udtakseret i enkeltporto med 15/12 øre portoprovisorium stemplet Horsens d. 21.12.1934. Urent åbnet.
Lot: 336451
"Radio-Nyt" no. 24-25 d. 19/3-4/4 1945. Illegalt blad udgivet af De danske Studenter. 2 sider.
Lot: 339184
Fragtbrev for retur-gods fra Sæby sendt med M/S "Marie" d. 23.5.1947 til Nyhavn. Hj. skade.
Lot: 338673
Ufrankeret korsbånd fra firma Rosing Brothers & Co. i London d. 1.3.1883 forwarded med ovalt stempel af Garland Laidley & Co. i Lissabon med 50 ries stemplet Lisboa d. 6.3.1883 til Para, Brasilien.
Lot: 338950
10 øre Genforening på lokalbrev med på fortrykt papir fra "Den kommanderende Admiral" stemplet Kjøbenhavn d. 4.8.1921 til Kommandør Andersen, Kommandør af Dannebrog og Dannebrogsmand. Brev er en lykønskning fra flådechefen viceadmiral Anton Ferdinand Mazanti Evers i anledning af Kommandør Andersens tildeling af kommandørkorset.
Lot: 339212
Ufrankeret O.A.S. feltpostbrev annulleret Field Post Office 2 (= Reykjavik) d. 4.2.1942 til England. Rødt unit censur stempel Passed by Censor No. 2434. Kuvert med rift og bagklap mgl.
Lot: 336801
0,40/1 cord. Luftpost provisorium på luftpostbrev fra Managua d. 20.10.1942 til New York, USA. Åbnet af amerikansk censur no. 12514.
Lot: 338946