8 øre helsagsbrevkort (fabr. 69-I) opfrankeret med 10 øre Bølgelinie (par) fra København d. 21.12.1922 til London, England. På bagsiden håndtegning signeret CS -22 (= Carl Schöining 1922).

1922 - Danmark1000 - Brev - EB 63, 124

Lot: 339978

20 øre Chr. X i parstykke på brev fra Odense d. 6.9.1922 til poste restante i Florenze, Italien. Påsat italiensk 30 c. Portomærke.

1922 - Danmark5000 - Brev - 125

Lot: 339950

Manila-mærke med plombe for postsag sendt som anbefalet ekspres fra Reykjavik til Postens Filateli i København.

IslandBrev

Lot: 339981

Tjekkisk 1,20 kr. på underfrankeret brevkort d. 27.9.1929 til Hobro, Danmark. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke stemplet Hobro d. 2.10.1929.

1929 - Danmark9500 - Brev - P 12

Lot: 339951

10 øre Bølgelinie på brevkort (Kirkeby, Rømø) annulleret med brotype IIb Rømø d. 22.8.1928 til Skrydstrup pr. Vojens.

1928 - Danmark6792 - Brev - 124

Lot: 339942

70 c. single på luftpostbrev fra La Guaira d. 20.11.1944 til Buenos Aires, Argentina. Åbnet af spansk sproget amerikansk censur med censor no. 58125 (= Balboa, Panama Canal Zone)

1944 - VenezuelaBrev

70 c. single på luftpostbrev fra La Guaira d. 20.11.1944 til Buenos Aires, Argentina. Åbnet af spansk sproget amerikansk censur med censor no. "58125" (= Balboa, Panama Canal Zone)
Lot: 339924

30 øre Fr. IX på underfrankeret brev fra Kolding d. 16.4.1963 til Birkerød. Udtakseret i porto med 10 øre Bølgelinie annulleret Porto at betale.

1963 - Danmark6000 - Brev - 318, 394

30 øre Fr. IX på underfrankeret brev fra Kolding d. 16.4.1963 til Birkerød. Udtakseret i porto med 10 øre Bølgelinie annulleret "Porto at betale".
Lot: 339979

5 øre Chr. X på brevkort dateret d. 31.12.1913 annulleret med stjernestempel SÆBY til Havdrup.

1913 - Danmark4000 - Brev - SK 1303

Lot: 339820

125 øre Bølgelinie, 5,50 kr. Valhalla og 50 kr. Rigsvåben på 56,75 kr. frankeret Post Exprés brev med stor stregkode label fra Århus N d. 1.3.2002 via Østjyllands Postcenter til København.

2002 - Danmark8200 - Brev - 824, 953, 1308

Lot: 339986

2 c. i parstykke på brevkort (Havneparti fra Callao) stemplet Callao d. 16.5.1906 til Blankenese, Tyskland.

1906 - PeruBrev

Lot: 339921

1 kr. Margrethe, 10 kr. Fr. Lynge (par) og 25 kr. Augo Lynge (2) på 71 kr. frankeret adressekort for luftpostpakke fra Narsaq d. 19.1.1993 til Frederiksberg, Danmark.

1993 - Grønland3921 - Brev - 202, 209, 210

Lot: 339989

9d Elizabeth på brev fra Kirkwall d. 22.7.1978 til dansk spejder i Scout Camp Blair Atholl, Scotland.  På bagsiden ank.stemplet: International Scout Camp Blair Atholl, Scotland d. 24.7.1978.

1978 - EnglandBrev

Lot: 339939

5 øre Chr. IX på brevkort (Parti fra Dame) annulleret med lapidar Askeby d. 18.7.(ca. 1906) til Nysted.

Danmark4792 - Brev - 52

Lot: 339949

10 øre Fr. VIII helsagsbrevkort annulleret med brotype Ia Herfølge d. 7.4.1914 til poste restante i Budapest, Ungarn.

1914 - Danmark4681 - Brev - EB 28

Lot: 339975

15 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel LYNÆS og sidestemplet Hundested d. 8.9.1939 til København.

1939 - Danmark3390 - Brev - SK 0846

Lot: 339825

3d George V anbefalet helsagskuvert opfrankeret med 1½d George V fra dansk handelsskib S/S Harald i Swansea d. 20.9.1916 via London til Assens, Danmark. Åbnet af britisk censur.

1916 - England5610 - Brev

3d George V anbefalet helsagskuvert opfrankeret med 1½d George V fra dansk handelsskib S/S "Harald" i Swansea d. 20.9.1916 via London til Assens, Danmark. Åbnet af britisk censur.
Lot: 339911

10 sn blandingsfrankeret brev fra Tokyo til København. Påskrevet Via Siberia. På bagsiden papir lukkeoblat fra: Matsuya gofukuten ginza.

Japan1000 - Brev

10 sn blandingsfrankeret brev fra Tokyo til København. Påskrevet "Via Siberia". På bagsiden papir lukkeoblat fra: Matsuya gofukuten ginza.
Lot: 339926

10 øre Fr. VIII i parstykke på værdibrev fra Varde d. 13.3.1908 til Klode Mølle pr. Moselund. Ulovlig frankering, da frimærker på værdibreve skal placeres med mindst et ½ mærkes mellemrum.

1908 - Danmark6800 - Brev - 55

Lot: 339953

2 øre Bølgelinie single på lokal tryksag i Kjøbenhavn d. 20.2.1909. Indeholder indkaldelse til generalforsamling i Boldklubben af 1893.

1909 - Danmark1000 - Brev - 43

2 øre Bølgelinie single på lokal tryksag i Kjøbenhavn d. 20.2.1909. Indeholder indkaldelse til generalforsamling i "Boldklubben af 1893".
Lot: 339961

25 c. Stående Helvetia single på underfrankeret brev fra Lugano d. 23.4.1887 til Rungsted, Danmark. Stro T-stempel og udtakseret i 40 øre dansk porto.

1887 - Schweiz2960 - Brev

25 c. Stående Helvetia single på underfrankeret brev fra Lugano d. 23.4.1887 til Rungsted, Danmark. Stro "T"-stempel og udtakseret i 40 øre dansk porto.
Lot: 339964

5 øre Bølgelinie (defekt) og 10 øre Chr. X på brevkort (Udsigt fra Lumbsaas kirketaarn) annulleret med udslebet stjernestempel LUMSAAS og sidestemplet Nykøbing S. d. 5.7.1943 til Søborg.

1943 - Danmark4582 - Brev - SK 0812

Lot: 339831