1905 - Danmark1000 - Brev - 35C
10 øre Våben på brevkort fra Kjøbenhavn d. 5.4.1905 til dansker ved Sibirisk Kompagni i Kurgan, Sibirien.
Lot: 340259
Lot: 340259
Estisk 10 m. single på underfrankeret brevkort fra Tallinn d. 9.9.1928 til Helsingfors, Finland. Udtakseret i porto med rødt "T" stempel og finsk 1 mk. Løve udgave anvendt som portomærke.
Lot: 340304
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med bureaustempel BEDER og sidestemplet bureau Aarhus - * Hou * T.11 d. 27.6.1907 til Vejle.
Lot: 339821
25 øre, 70 øre og 90 øre Fr. IX på anbefalet brev fra København 21 (= Hovedbanegården) d. 9.7.1963 til Haslev. Rammestempel "Gebyr 50 øre indberettet. (1)". Skader i overkanten.
Lot: 340024
25 øre Fr. IX single på lokalbrev i København d. 21.9.1956. På bagsiden 10 øre mærkat fra Skuespillernes Hjælpefond.
Lot: 340021
15 øre H. C. Andersen og 25 øre Karavel på anbefalet brev annulleret med svagt udslebet stjernestempel Ab.3. og sidestemplet Aalborg d. 17.3.1936 til København.
Lot: 340041
Komplet sæt 1938 udg. på BREVFORSIDE af anbefalet brev fra Umanak d. 2.10.1939 til Vanløse - eftersendt til Brønshøj. Befordret med "Hans Egedes" 4. rejse 1939. Flere mærker med folder.
Lot: 340255
5 pfg. Luftpost (skrammer) på uadresseret propagandakort med Adolf Hitler annulleret md gummistempel i Sudeterland: Bodenbach * Tag der Befreiung * 3.10.1938.
Lot: 340278
10+5 øre (2) og 15+5 øre Røde Kors udg. på anbefalet brev med rec.-etiket "Toldpostkontoret" annulleret Holte d. 30.3.1940 til Holte.
Lot: 340037
60 aur Hekla (5) og 5/35 aur Helka provisorium (4) på luftpostbrev fra Reykjavik d. 5.4.1954 til Hasloh, Tyskland. Sendt fra den tyske fiskeribeskyttelsesbåd "Meerkatze" c/o tyske ambassade i Reykjavik.
Lot: 340301
5 øre Bølgelinie og 10 øre Fr. VIII (par) på anbefalet brev annulleret med brotype IIa Gamby d. 18.9.1912 til Sønder Bjerre. Blanco-rec.-etiket med violet stempel "Gamby".
Lot: 340217
5 øre Bølgelinie og 15 øre Karavel (4) på 65 øre frankeret værdibrev fra Ravnholt Godskontor annulleret med svagt stempel i Ørbæk d. 11.6.1934 til København.
Lot: 340027
15 pfg. Hindenburg på brevkort (N.D.L. Dampfer "Stuttgart") dateret ved Palma de Mallorca og annulleret med skibsstempel Deutsche Seepost Ost-Asiatische Linie d. 15.12.1935 til København, Danmark.
Lot: 340276
15 øre og 30 øre Chr. X på anbefalet brev fra Frederikssund d. 4.11.1926 via Hillerød til Gørløse. På bagsiden brotype IIIb Gjørløse d. 5.11.1926.
Lot: 340221
5 c. Flag (3) på luftpostbrev fra Walnut Creek d. 30.7.1964 til turist c/o American Express i Paris, Frankrig - eftersendt til American Express i København.
Lot: 339972
1,80 kr. Bogtrykkunst og 1982/1978 provisorisk Julemærke på underfrankeret brev fra Åbenrå d. 23.12.1982 til Skødstrup. Udtakseret i porto med 40 øre Bølgelinie stemplet PORTO AT BETALE.
Lot: 340290
20 aur 1000 års udg. single på brev annulleret med særstempel Thingvellir d. 28.6.1930 til Hafnarfirdi.
Lot: 340300
10 øre Fr. VIII på brev fra Frederikssund d. 12.10.1909 til reservelæge Aage Thune Jacobsen på Sindssygeanstalten i Middelfart.
Lot: 340218
7,45 kr. firmafranko på internationalt adressekort fra København 8 (Frihavnen) d. 5.10.1965 til Linköping, Sverige.
Lot: 340249
4 sk. 1858 udg. på brev fra Bandholm annulleret med nr.stempel "41" og sidestemplet antiqua Maribo d. 1.12.1862 til Kjøbenhavn. I Bandholm var fra 1853 oprettet en mindre postekspedition underlagt Maribo i dampskibssæsonen, men dette brev stemplet 1.12.1862 må formodes at være sendt udenfor sæsonen.
Lot: 340288
20 øre Våben på anbefalet lokalbrev i Kjøbenhavn d. 22.11.1904. Retur som ej afhentet. Bagklap mgl.
Lot: 340046