4 sk. 1854 udg. på brev med indhold annulleret med svagt nr.stempel 17 og sidestemplet antiqua Fredericia d. 26.4.1858 til Murermester M. Christensen paa Fuur pr. Skive. Fuur blev først selvstændig postadresse med brevsamlingssted pr. 1.4.1873.

1858 - Danmark7884 - Brev - 4

4 sk. 1854 udg. på brev med indhold annulleret med svagt nr.stempel "17" og sidestemplet antiqua Fredericia d. 26.4.1858 til Murermester M. Christensen paa Fuur pr. Skive. Fuur blev først selvstændig postadresse med brevsamlingssted pr. 1.4.1873.
Lot: 340072

Ufrankeret fortrykt illustreret feltpostkort dateret d. 24.11.1939 til Helsingfors. Sendt fra soldat ved 3/2S. Pol. K. Kenttäpostikonttori No. 1. Tidlig finsk vinterkrigscensur.

1939 - FinlandBrev

Lot: 340303

10 øre helsagskuvert (fabr. 39-Kl.) opfrankeret med 25 øre Karavel og sendt anbefalet fra Ortved d. 4.10.1928 til Ringsted. Påsat blanco-rec.-etiket med liniestempel Ortved. Nusset.

1928 - Danmark4100 - Brev - KV 40, 171

10 øre helsagskuvert (fabr. 39-Kl.) opfrankeret med 25 øre Karavel og sendt anbefalet fra Ortved d. 4.10.1928 til Ringsted. Påsat blanco-rec.-etiket med liniestempel "Ortved". Nusset.
Lot: 340063

5 øre og 20 øre Chr. X på anbefalet brev fra Klippinge d. 30.3.1916 via Kjøge til Ø. Radsted Skole pr. Saxkjøbing. Blanco-rec.-etiket med liniestempel Klippinge.

1916 - Danmark4672 - Brev - 68, 71

5 øre og 20 øre Chr. X på anbefalet brev fra Klippinge d. 30.3.1916 via Kjøge til Ø. Radsted Skole pr. Saxkjøbing. Blanco-rec.-etiket med liniestempel "Klippinge".
Lot: 340005

8 øre Tofarvet på brev annulleret med lapidar Jellinge d. 29.4.1892 til Ollerup Højskole pr. Svendborg.

1892 - Danmark7300 - Brev - 25

Lot: 340048

50 øre Assistenshuset og 80 øre Georg Jensen på anbefalet lokalbrev i København d. 28.11.1966.

1966 - Danmark1000 - Brev - 447, 445

Lot: 340242

15 øre Karavel på brev annulleret med bureaustempel Bramminge - Tønder sn2 T.1063 d. 7.9.1928 sidestemplet med posthornstempel SEJSTRUP (GREDSTEDBRO) til Randers.

1928 - Danmark6771 - Brev - SK 131.1

Lot: 339836

1 sgr. single på brev annulleret med nr.stempel 251 og sidestemplet Weimar d. 17.8.1955 til Gotha.

1855 - Tyske StaterBrev

1 sgr. single på brev annulleret med nr.stempel "251" og sidestemplet Weimar d. 17.8.1955 til Gotha.
Lot: 340310

50 øre Bølgelinie og Julemærke 1975 på lokal tryksag fra Kvindeligt Arbejderforbund i København d. 22.11.1975. Retur da modtager er afgået ved døden.

1975 - Danmark1000 - Brev - 571

Lot: 340032

5 øre H. C. Andersen (2) og 15 øre Tavsen (2) på firmakuvert fra Jydsk-Fyensk Flyveskole Aarupgaard ved Horsens sendt anbefalet fra Lund Østj. d. 24.8.1936 til Vissinggaard pr. Tønning. Blanco.-rec.-etiket Lund Østj.. Flyveskole drevet af militærflyveren Henry Martin Wittrup som bl.a. benyttede en De Haviland Gipsy Moth OY-DUF. Wittrup deltog i 1940 som frivillig pilot i den finske vinterkrig.

1936 - Danmark8761 - Brev - 223, 232

5 øre H. C. Andersen (2) og 15 øre Tavsen (2) på firmakuvert fra Jydsk-Fyensk Flyveskole "Aarupgaard" ved Horsens sendt anbefalet fra Lund Østj. d. 24.8.1936 til Vissinggaard pr. Tønning. Blanco.-rec.-etiket "Lund Østj.". Flyveskole drevet af militærflyveren Henry Martin Wittrup som bl.a. benyttede en De Haviland Gipsy Moth OY-DUF. Wittrup deltog i 1940 som frivillig pilot i den finske vinterkrig.
Lot: 340246

2,55 kr. firmafranko frankeret luftpost korsbånd fra avisen Information i København d. 25.4.1978 til Kufa, Iraq.

1978 - Danmark1000 - Brev

Lot: 340289

Ufrankeret feltpostkort fra Sommersted med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 555 d. 26.5.1917 til Jordkirch.

1917 - Slesvig6560 - Brev - DAKA 265.xx

Lot: 340273

15 øre 1000 års udg. og 25 øre Fr. IX (3) på anbefalet brev fra København 21 (= Hovedbanegården) d. 20.9.1956 til Haslev. Rammestempel Gebyr 20 Øre indbefattet..

1956 - Danmark1000 - Brev - 360, 347

15 øre 1000 års udg. og 25 øre Fr. IX (3) på anbefalet brev fra København 21 (= Hovedbanegården) d. 20.9.1956 til Haslev. Rammestempel "Gebyr 20 Øre indbefattet.".
Lot: 340230

1,40 kr. Spejder udg. på brev annulleret med særstempel fra NORDJAM 75 i Lillehammer d. 3.8.1975 til Vejstrup, Danmark. Blåt stempel fra 14th World Jamboree Norway 1975.

1975 - Norge5882 - Brev

Lot: 339934

2½d Edward VII på brev fra styrmand ombord på bark Linda af Fanø annulleret med portugisisk skibsstempel Paquete og på basiden sidestemplet Lisboa d. 9.3.1905 til Aarhus, Danmark - eftersendt til København.

1905 - England8000 - Brev

2½d Edward VII på brev fra styrmand ombord på bark "Linda" af Fanø annulleret med portugisisk skibsstempel Paquete og på basiden sidestemplet Lisboa d. 9.3.1905 til Aarhus, Danmark - eftersendt til København.
Lot: 340314

40 øre Dansk Fredning og 80 øre Georg Jensen (2) på værdibrev fra København d. 3.1.1967 til Birkerød.

1967 - Danmark1000 - Brev - 447, 440

Lot: 340045

Ufrankeret feltpostkort fra Ringsberg med bureustempel Flensburg - Kappeln (Schlei.) Bahnpost Zug 12 d. 11.12.1915 til soldat ved Res. Inf. Regt. 259.

1915 - SlesvigBrev

Lot: 340274

30 øre helsagskuvert (fabr. 78) opfrankeret med 50 øre Fr. IX sendt anbefalet fra Hellerup d. 27.?.1957 til Charlottenlund.

1957 - Danmark2900 - Brev - KV 68, 338

Lot: 340058

10 øre Chr. X 60 år på julekort annulleret med udslebet stjernestempel VESTERBY og sidestemplet brotype IIIc Fejø d. 3.1.1931 til Sundshøjs Mølle pr. Stenstrup.

1931 - Danmark4944 - Brev - SK 1509

Lot: 340269

4d Elizabeth på brev stemplet Blair Atholl Perthshire d. 27.7.1956 til Vejstrup, Danmark. Sendt fra dansk spejder i Jamborette Blair Atholl.

1956 - EnglandBrev

Lot: 339937

30 øre helsagskuvert (fabr. 76) opfrankeret med 40 øre Fr. IX sendt anbefalet fra Thorshavn d. 30.5.1956 til København.

1956 - Færøerne3800 - Brev - KV 68, 322

Lot: 339860