15 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 182) annulleret Røjle d. 28.6.1955 opfrankeret med 5 øre Bølgelinie annulleret med bureaustempel Odense - Brænderup - Middelfart T.13 (rettet til 10) d. 28.6.1955 til Middelfart. Postal opfrankering eller overset frankatur?

1955 - Danmark5467 - Brev - EB 113, 246

Lot: 342091

40 pfg. Ciffer, 5 mk./75 pfg. Provisorium (2) og 20 mk. (par) på 50,40 mk. frankeret adressekort for pakke fra Hamburg Freihafen d. 23.12.1921 via Fredericia til Odder, Danmark.

1921 - Tyskland8300 - Brev

Lot: 340903

20 øre Genforening på underfrankeret brev fra Rønne d. 7.11.1921 til Vejle. Udtakseret i porto med 20 øre Chr. X Porto-provisorium stemplet Veile d. 7.11.1921. Lodret fold.

1921 - Danmark3700 - Brev - 113, P 5

Lot: 340883

Feltpostbrev fra Aarösund d. 21.10.1914 til Hamburg med rammestempel: “Marine-Feldpost S.M.S. Undine”. Den lette krydser “Undine” fik først MSP 91 stempel i april 1915 og blev sænket af den britiske ubåd E19 ved Kap Arkona d. 7.11.1915. Fuldt indhold.

1914 - Slesvig6193 - Brev - DAKA 02.06

Lot: 342189

3 øre helsagsafklip som frankering på lokalt brevkort (Vibenhus med Tuborg ølvogn) stemplet Kjøbenhavn d. 3.9.1907.

1907 - Danmark1000 - Brev

Lot: 340961

3 øre lokalt helsagsbrevkort uden poststempel fra foreningen Jødisk Forening for Palæstinas Kolonisation.

Danmark1000 - Brev - EB 16

3 øre lokalt helsagsbrevkort uden poststempel fra foreningen "Jødisk Forening for Palæstinas Kolonisation".
Lot: 342161

10 kr. Radiolicens mærke på kvittering for indbetaling af Radiolicens for 3. kvartal 1938 stemplet Motala d. 128.10.1938.

1937 - SverigeBrev

Lot: 340947

15 aur Chr. X på brevkort (I Sandey i Thingvallavatni) Dateret i Isefjord og annulleret med svagt stempel i Patreksfjördur d. 8.6.1923 til København, Danmark.

1923 - IslandBrev

Lot: 340943

Ufrankeret brev med ovalt jernbanestempel TEJN * R.A.J. * d. 15.9.1953 til Rønne. R.A.J. = Rønne-Allinge Jernbane. Kuvert stemplet ved jernbanens nedlæggelse d. 15. september 1953.

1953 - Danmark3784 - Brev

Lot: 342165

4,50 kr. Margrethe på underfrankeret julekort annulleret med trodat stempel Post Danmark Østjyllands Postcenter d. 22.12.2004 og udtakseret i porto med portostempel T til Oslo, Norge.

2004 - Danmark8000 - Brev - 1374

4,50 kr. Margrethe på underfrankeret julekort annulleret med trodat stempel Post Danmark Østjyllands Postcenter d. 22.12.2004 og udtakseret i porto med portostempel "T" til Oslo, Norge.
Lot: 342124

5 øre Bølgelinie og 20 øre Chr. X med perfin S/... (Firma Robert Th. Schrøder) på anbefalet brev mærket pr. S/S Holar via Leith fra Kjøbenhavn d. 17.3.1914 via London, Edinburgh og Thorshavn til Sand pr. Thorshavn på Færøerne. Ank.stemplet i Thorshavn d. 24.3.1914. S/S Holar blev torpederet af tysk ubåd UC-31 d. 11.8.1917 på rejse England til Danmark.

1914 - Danmark1000 - Brev - Perf. S07

5 øre Bølgelinie og 20 øre Chr. X med perfin "S/..." (Firma Robert Th. Schrøder) på anbefalet brev mærket "pr. S/S Holar via Leith" fra Kjøbenhavn d. 17.3.1914 via London, Edinburgh og Thorshavn til Sand pr. Thorshavn på Færøerne. Ank.stemplet i Thorshavn d. 24.3.1914. S/S "Holar" blev torpederet af tysk ubåd UC-31 d. 11.8.1917 på rejse England til Danmark.
Lot: 340623

10 ære Bølgelinie (2) og 20 øre Fr. IX (2) på brev fra Viborg d. 26.6.1956 til poste restante i München, Tyskland. Retur som ikke afhentet med grønne returstempler.

1956 - Danmark8800 - Brev - 318, 320

Lot: 340960

35 øre Chr. X anilin rødlilla single på søndags brevkort (Rønde Vandrehjem) fra København d. 12.10.1946 til Aarhus.

1946 - Danmark1000 - Brev - 379a

Lot: 340962

1,10 kr. Hjemmestyreordning og Julemærke 1980 på brevkort (Drivende Isbjerge) fra Angmagssalik d. 9.11.1980 til Hundested.

1980 - Grønland3913 - Brev - 115

Lot: 340939

5 øre Posthorn på brevkort (Haukelifjeld, Dyrskar) annulleret med sejlende bureaustempel Hardanger - Søndhordlands Posteksp. B d. 26.6.1906 til Kjøbenhavn, Danmark.

1906 - NorgeBrev

Lot: 340945

10 øre Bølgelinie i tête-bêche 6-blok med mellem stykke på brev annulleret med særstempel Danmark * Det Rullende Postkontor * d. 24.7.1937 til Knarreborg. Det rullende postkontor var opstillet i Odense i dagene 23.-25.7. i forbindelse med Det fynske Fællesskue.

1937 - Danmark5000 - Brev - tb4

Lot: 342149

10 øre Chr. X i parstykke på brev fra Gudhjem annulleret med bureaustempel Rønne - Gudhjem T.64 d. 6.9.1945 til Roskilde.

1945 - Danmark3760 - Brev - 274

Lot: 342163

10 øre Bølgelinie (2) og Sydslesvig Julemærke 1955 på Lotteri-julekort fra Herning d. 21.12.1955 til Durup.

1955 - Danmark7400 - Brev - 318

Lot: 342109

15 øre Fr. IX på underfrankeret brevkort annulleret med svagt turiststempel i Gilleleje d. 9.7.1953 til København. Udtakseret i porto med 10 øre grønt portomaskinstempel fra Nørrebro Postkontor d. 10.7.1953.

1953 - Danmark3250 - Brev - 319

Lot: 342086

30 øre Fr. IX og Sydslesvig Julemærke 1954 på julekort fra Løgumkloster d. 20.12.1954 til København.

1954 - Danmark6240 - Brev - 337

Lot: 342110

10 c. Malaya Kehad og 25 c. Federation of Malaya på aerogram fra Sungai Patani d. 7.1.1960 til Gentofte, Danmark.

1960 - Danmark2820 - Brev

Lot: 340914