5 øre Fr. VIII på brevkort (Badeliv i Roskilde fjord ved Lille Kregome) dateret Kregome og annulleret med bureaustempel Hillerød - Frederiksværk T.3 d. 27.11.1911 til København.

1911 - Danmark3300 - Brev - 54

Lot: 342121

4 aur To Konger i parstykke på brevkort (Vaskehus ved varmekilder nær Reykjavik) stemplet Reykjavik d. 16.9.1907 via Kjøbenhavn til Aarhus.

1907 - Island1000 - Brev

Lot: 342549

15 øre Karavel svardel af dobbelt helsagsbrevkort annulleret med tysk stempel i Berlin d. 17.8.1942 til København, Danmark. Tysk censur fra Berlin. Afsender med Sara for at angive jødisk afstamning. Jf. Nürnberg-lovene fra 1935: Jøder, der ikke havde udpræget jødiske navne blev påtvunget navnene ”Sara” eller ”Israel”, så deres afstamning ikke kunne skjules.

1942 - Danmark1000 - Brev - DB 99

15 øre Karavel svardel af dobbelt helsagsbrevkort annulleret med tysk stempel i Berlin d. 17.8.1942 til København, Danmark. Tysk censur fra Berlin. Afsender med "Sara" for at angive jødisk afstamning. Jf. Nürnberg-lovene fra 1935: Jøder, der ikke havde udpræget jødiske navne blev påtvunget navnene ”Sara” eller ”Israel”, så deres afstamning ikke kunne skjules.
Lot: 342454

15 øre Fr. IX (4) på brev fra Birkerød d. 22.12.1952 til München, Tyskland.

1952 - Danmark3460 - Brev - 319

Lot: 340963

4 øre lokalt helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel 212 og sidestemplet lapidar Kbhvn. Østerbro d. 15.8.188x til Christianshavn. Nålehul.

Danmark1000 - Brev - EB 7a

4 øre lokalt helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel "212" og sidestemplet lapidar Kbhvn. Østerbro d. 15.8.188x til Christianshavn. Nålehul.
Lot: 342447

10 pfg. Germania på illustreret firmakuvert fra Hadersleben *(Schleswig)1* d. 11.11.1913 til Vojens.

1913 - Slesvig6100 - Brev - DAKA 58.20

Lot: 342321

10 øre og 20 øre (par) Chr. X på anbefalet brev annulleret med udslebet stjernestempel ØSTER-KLIPPINGE og sidestemplet Nørre-Alslev d. 8.8.1944 til København.

1944 - Danmark4840 - Brev - SK 1627

Lot: 342512

15 øre Karavel (2) på retur Indkasserings-Postanvisning fra Odense d. 19.2.1934 til Herning.

1934 - Danmark5000 - Brev - 203

Lot: 340923

3 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 1 øre Våben i parstykke annulleret lapidar Aarup d. 17.2.1906 til Hvidbjerg.

1906 - Danmark5560 - Brev - EB 16, 37

Lot: 342484

5 øre Bølgelinie i 3-stribe på brev annulleret med brotype Ic Hornbæk d. 30.7.1932 til Helsingborg, Sverige.

1932 - Danmark3100 - Brev - 183

Lot: 342371

4 sk. Krone/Scepter (nusset) på brev annulleret med nr.stempel 96 og sidestemplet antiqua Allinge d. 24.12.187x via Rønne til WesterMarie. Ank.stemplet med stjernestempel VESTERMARIÆ.

Danmark3700 - Brev - SK 1518

4 sk. Krone/Scepter (nusset) på brev annulleret med nr.stempel "96" og sidestemplet antiqua Allinge d. 24.12.187x via Rønne til WesterMarie. Ank.stemplet med stjernestempel VESTERMARIÆ.
Lot: 342509

10 øre Chr. X Soldater-Korrespondancekort med deformt S i S B-overtryk fra Kjøbenhavn d. 22.12.1915 til Roskilde.

1915 - Danmark1000 - Brev - KK 21

10 øre Chr. X Soldater-Korrespondancekort med deformt "S" i "S B"-overtryk fra Kjøbenhavn d. 22.12.1915 til Roskilde.
Lot: 340354

Legi posta / 12 kronoa / 10 kr. luftpost provisorium single på filatelistisk luftpostbrev annulleret Legi Posta Budapest d. 15.11.1920 til Sopron

1920 - UngarnBrev

"Legi posta / 12 kronoa" / 10 kr. luftpost provisorium single på filatelistisk luftpostbrev annulleret Legi Posta Budapest d. 15.11.1920 til Sopron
Lot: 340909

5 øre Bølgelinie i parstykke annulleret med kontorstempel Rønne d. 22.12.1922 på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v.

1922 - Danmark3700 - Brev - 122

Lot: 342502

4/8 øre Provisorium på tryksag fra Hvalsø d. 30.9.1905 til Sonnerup pr. Roskilde. Ank.stemplet med stjernestempel LINDENBORG (type II).

1905 - Danmark4000 - Brev - 40, SK 0798

Lot: 340344

5 øre Bølgelinie i parstykke på underfrankeret brevkort fra Vejle d. 6.11.1928 til Turnhout, Belgien. Udtakseret i porto med 70 c. belgisk portomærke.

1929 - Danmark7100 - Brev - 122

Lot: 340797

4 kr. på brevkort (Nordkap i tåge) annulleret med særstempel Nordkapp d. 28.8.1989 og sidestemplet d. 25.8.1989 til Glamsbjerg, Danmark.

1989 - Norge5620 - Brev

Lot: 342311

7 øre Bølgelinie på tryksag fra Aggersund annulleret brotype IIIb Aggersund n.S. d. 27.6.1927 til Aalborg.

1927 - Danmark9683 - Brev - 167

Lot: 342070

4/5 øre provisorisk helsagskuvert opfrankeret med 1 øre Våben og 4/8 øre Provisorium fra Roskilde d. 19.6.1905 til sømand ombord på S/S Gratia via agent i København.

1905 - Danmark4000 - Brev - KV 25, 37, 40

4/5 øre provisorisk helsagskuvert opfrankeret med 1 øre Våben og 4/8 øre Provisorium fra Roskilde d. 19.6.1905 til sømand ombord på S/S "Gratia" via agent i København.
Lot: 340332

1851. Francobrev fra London stemplet PAID LS d. 12.9.1851 via K.D.O.P.A. Hamburg d. 15.9.1851 til København, Danmark. Flere påtegninger.

1851 - Danmark1000 - Brev

Lot: 342096

30 øre Isbjørn på brev fra Angmagssalik d. 30.9.1940 til København, Danmark. Åbnet af tysk censur i Frankfurt. Fra Signe Vest som var sygeplejeske i Angmagssalik i årene 1932-55. For sit arbejde modtog hun Røde Kors’s Florence Nightingale medalje i 1959. Trods svag takning en godt Østgrønlands forsendelse fra verdenskrigen.

1940 - Grønland3913 - Brev - 6

Lot: 342191