1911 - Danmark3300 - Brev - 54
5 øre Fr. VIII på brevkort (Badeliv i Roskilde fjord ved Lille Kregome) dateret Kregome og annulleret med bureaustempel Hillerød - Frederiksværk T.3 d. 27.11.1911 til København.
Lot: 342121
Lot: 342121
4 aur To Konger i parstykke på brevkort (Vaskehus ved varmekilder nær Reykjavik) stemplet Reykjavik d. 16.9.1907 via Kjøbenhavn til Aarhus.
Lot: 342549
15 øre Karavel svardel af dobbelt helsagsbrevkort annulleret med tysk stempel i Berlin d. 17.8.1942 til København, Danmark. Tysk censur fra Berlin. Afsender med "Sara" for at angive jødisk afstamning. Jf. Nürnberg-lovene fra 1935: Jøder, der ikke havde udpræget jødiske navne blev påtvunget navnene ”Sara” eller ”Israel”, så deres afstamning ikke kunne skjules.
Lot: 342454
15 øre Fr. IX (4) på brev fra Birkerød d. 22.12.1952 til München, Tyskland.
Lot: 340963
4 øre lokalt helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel "212" og sidestemplet lapidar Kbhvn. Østerbro d. 15.8.188x til Christianshavn. Nålehul.
Lot: 342447
10 pfg. Germania på illustreret firmakuvert fra Hadersleben *(Schleswig)1* d. 11.11.1913 til Vojens.
Lot: 342321
10 øre og 20 øre (par) Chr. X på anbefalet brev annulleret med udslebet stjernestempel ØSTER-KLIPPINGE og sidestemplet Nørre-Alslev d. 8.8.1944 til København.
Lot: 342512
15 øre Karavel (2) på retur Indkasserings-Postanvisning fra Odense d. 19.2.1934 til Herning.
Lot: 340923
3 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 1 øre Våben i parstykke annulleret lapidar Aarup d. 17.2.1906 til Hvidbjerg.
Lot: 342484
5 øre Bølgelinie i 3-stribe på brev annulleret med brotype Ic Hornbæk d. 30.7.1932 til Helsingborg, Sverige.
Lot: 342371
4 sk. Krone/Scepter (nusset) på brev annulleret med nr.stempel "96" og sidestemplet antiqua Allinge d. 24.12.187x via Rønne til WesterMarie. Ank.stemplet med stjernestempel VESTERMARIÆ.
Lot: 342509
10 øre Chr. X Soldater-Korrespondancekort med deformt "S" i "S B"-overtryk fra Kjøbenhavn d. 22.12.1915 til Roskilde.
Lot: 340354
"Legi posta / 12 kronoa" / 10 kr. luftpost provisorium single på filatelistisk luftpostbrev annulleret Legi Posta Budapest d. 15.11.1920 til Sopron
Lot: 340909
5 øre Bølgelinie i parstykke annulleret med kontorstempel Rønne d. 22.12.1922 på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v.
Lot: 342502
4/8 øre Provisorium på tryksag fra Hvalsø d. 30.9.1905 til Sonnerup pr. Roskilde. Ank.stemplet med stjernestempel LINDENBORG (type II).
Lot: 340344
5 øre Bølgelinie i parstykke på underfrankeret brevkort fra Vejle d. 6.11.1928 til Turnhout, Belgien. Udtakseret i porto med 70 c. belgisk portomærke.
Lot: 340797
4 kr. på brevkort (Nordkap i tåge) annulleret med særstempel Nordkapp d. 28.8.1989 og sidestemplet d. 25.8.1989 til Glamsbjerg, Danmark.
Lot: 342311
7 øre Bølgelinie på tryksag fra Aggersund annulleret brotype IIIb Aggersund n.S. d. 27.6.1927 til Aalborg.
Lot: 342070
4/5 øre provisorisk helsagskuvert opfrankeret med 1 øre Våben og 4/8 øre Provisorium fra Roskilde d. 19.6.1905 til sømand ombord på S/S "Gratia" via agent i København.
Lot: 340332
1851. Francobrev fra London stemplet PAID LS d. 12.9.1851 via K.D.O.P.A. Hamburg d. 15.9.1851 til København, Danmark. Flere påtegninger.
Lot: 342096
30 øre Isbjørn på brev fra Angmagssalik d. 30.9.1940 til København, Danmark. Åbnet af tysk censur i Frankfurt. Fra Signe Vest som var sygeplejeske i Angmagssalik i årene 1932-55. For sit arbejde modtog hun Røde Kors’s Florence Nightingale medalje i 1959. Trods svag takning en godt Østgrønlands forsendelse fra verdenskrigen.
Lot: 342191