1842. Francobrev fra London stemplet E PAID d. 2.6.1842 via K.D.P.A. Altona d. 5.6.1842 til København, Danmark. Flere påtegninger.

1842 - Danmark1000 - Brev

Lot: 342094

1 øre Bølgelinie (par) og 4/8 øre Provisorium (2) på brev annulleret med stjernestempel SELDE og sidestemplet Roslev d. 6.11.1917 til Skive.

1917 - Danmark7870 - Brev - SK 1123

Lot: 342768

4 øre helsagsbrevkort med fortrykt meddelelse fra Sct. Petri Gemeindeverein sendt lokalt i Kjøbenhavn.

Danmark1000 - Brev - EB 3

Lot: 342474

5 f. Rådsrepublik provisorium i parstykke og 20 f. Høstarbejder i parstykke med perfin JF på brev fra firma Ignaz Flandorffer i Sopron 1920 til København, Danmark. Violet censurstempel fra Sopron.

1920 - UngarnBrev

5 f. Rådsrepublik provisorium i parstykke og 20 f. Høstarbejder i parstykke med perfin "JF" på brev fra firma Ignaz Flandorffer i Sopron 1920 til København, Danmark. Violet censurstempel fra Sopron.
Lot: 342725

15 c. Algerie Provisorium single på tryksag fra Alger d. 20.6.1924 til Høng, Danmark.

1924 - Algeriet4270 - Brev

15 c. "Algerie" Provisorium single på tryksag fra Alger d. 20.6.1924 til Høng, Danmark.
Lot: 342727

50 øre Chr. X single på anbefalet brev annulleret med brotype Vb Haderslev 1 d. 15.10.1921 til Helsingborg, Sverige.

1921 - Slesvig6100 - Brev - DAKA 59.04

Lot: 342707

5 c. Tell Knabe og 1,50 fr. Våben (3) på internationalt adressekort for værdipakke fra Kleinlützel d. 25.3.1931 via Basel og Flensburg til Odder, Danmark.

1931 - Schweiz8300 - Brev

Lot: 342327

50 øre Margrethe bryllup på internationalt svar-brevkort annulleret med svensk stempel i Gälliväre d. 5.6.1968 til Aalborg, Danmark.

1968 - Danmark9000 - Brev - 458

Lot: 342755

20 øre Chr. X på brev med indhold annulleret med brotype Ig Trangisvaag d. 22.2.1926 til København.

1926 - Færøerne3880 - Brev - 125

Lot: 342379

25/20 øre provisorisk helsagsbrevkort (fabr. 133) fra København d. 26.8.1941 til Police n/Metuji, Böhmen-Mähren. Tysk censur fra Hamburg.

1941 - Danmark1000 - Brev - EB 98

Lot: 342488

35 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 193) annulleret med pr.-stempel Hjortdal pr. Fjerritslev d. 2.9.1959 til Berlin, Tyskland.

1959 - Danmark9690 - Brev - EB 118

Lot: 342784

5 cents helsagskuvert fra Scott Stamp & Coin Co. Ltd. i New York d. 22.3.1893 til Schweiz.

1893 - USABrev

Lot: 342794

40 øre Bølgelinie og 1,60 kr. Margrethe på brev fra København d. 22.2.1982 til Krakow, Polen. Åbnet af polsk censur under den militære undtagelsestilstand i 1982.

1982 - Danmark1000 - Brev - 742, 743

Lot: 342743

5 øre Chr. X (5) på anbefalet brev fra Sorø d. 4.3.1916 til kadet Aage H. Vedel på krydseren Heimdal, Brevpostkontoret, København K. - eftersendt til skibets station i Humlebæk.

1916 - Danmark4180 - Brev - 68

5 øre Chr. X (5) på anbefalet brev fra Sorø d. 4.3.1916 til kadet Aage H. Vedel på krydseren "Heimdal", Brevpostkontoret, København K. - eftersendt til skibets station i Humlebæk.
Lot: 342495

5 øre Bølgelinie (par) på brevkort dateret d. 30.5.1939 annulleret med udslebet stjernestempel Brh.1. til Hellerup.

1939 - Danmark2700 - Brev - SK 0180

Lot: 342773

4 sk. helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel 118 og sidestemplet lapidar Faxe d. 9.10.1874 til København.

1874 - Danmark4640 - Brev - EB 2

4 sk. helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel "118" og sidestemplet lapidar Faxe d. 9.10.1874 til København.
Lot: 342468

25 øre Fr. IX med perfin S&A. på tryksags-svarkort fra firma Schiønning & Arvé stemplet Esbjerg B: sn1 d. 30.4.1964 til København.

1964 - Danmark6700 - Brev - Perf.S09

25 øre Fr. IX med perfin "S&A." på tryksags-svarkort fra firma Schiønning & Arvé stemplet Esbjerg B: sn1 d. 30.4.1964 til København.
Lot: 342295

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel HAASUM og sidestemplet Skive d. 29.4.1910 til Hvidbjerg pr. Skive.

1910 - Danmark7800 - Brev - SK 0465

Lot: 342763

5 øre Bølgelinie (4) på brevkort (Minkegade, Neksø) fra Neksø d. 14.10.1954 til Odense. Retur som ubekendt.

1954 - Danmark3730 - Brev - 246

Lot: 342754

60 øre Niels Bohr på luftpostbrev med langt indhold fra maskinmester ombord på kystskibet M/S Kununguak annulleret med skibets eget poststempel M/S Kununguak d. 22.8.1968 til Gilleleje, Danmark.

1968 - Grønland3990 - Brev - 63

Lot: 342288

4 sk. Korne/Scepter på brev annulleret med nr.stempel 103 og sidestemplet antiqua Hasle d. 20.7.186x til Kjøbenhavn.

Danmark3790 - Brev - 13

4 sk. Korne/Scepter på brev annulleret med nr.stempel "103" og sidestemplet antiqua Hasle d. 20.7.186x til Kjøbenhavn.
Lot: 342441