5 øre Chr. X på julekort annulleret med stjernestempel AARSBALLE til Vestermarie.

Danmark3700 - Brev - SK 0048

Lot: 342767

10 øre Bølgelinie på privat korrespondancekort dateret i Sandvig annulleret med bureaustempel Rønne - Allinge T.28 d. 11.9.1913 til København. Meget tidligt aftryk.

1913 - Danmark3785 - Brev - 65

Lot: 342404

20 øre Fr. IX på brevkort annulleret med pr.-stempel Åby pr. Rønne d. 15.2.1961 til Fruens Bøge.

1961 - Danmark3700 - Brev - 320

Lot: 342157

Ufrankeret fortrykt postsagskuvert A.39 (6-34 C6) sendt anbefalet med turiststempel Aars besøg Kimbernes By d. 11.5.1939 til København. På bagsiden afs.-stempel: (krone) Aars Postkontor / Postsag.

1939 - Danmark9600 - Brev

Lot: 342290

20 øre Thyco Brahe på brev annulleret med brotype stempel Den Danske Brigade / 4 / * i Tyskland * d. 7.10.1947 til København.

1947 - Danmark1000 - Brev - 298

Lot: 342742

1 din. Peter II i parstykke på nytårskort annulleret med tysk stempel Berlin / Nachträglich entwertet d. 1.1.1940 til Køge, Danmark - eftersendt til Aalborg.

1940 - Jugoslavien4600 - Brev

Lot: 342793

3,75 kr. på brevkort (Lønstrup) annulleret Nordjyllands Postcenter d. 25.7.1990 til Berlin, DDR. Retur som ubekendt

1990 - Danmark9840 - Brev - 956

Lot: 342273

10 öre Gustaf single på underfrankeret brevkort (Stockholm från Aeroplan) fra Stockholm d. 10.5.1921 til København, Danmark. Sort T-stempel og påskrevet 10 med blåkridt.

1921 - Sverige1000 - Brev

10 öre Gustaf single på underfrankeret brevkort (Stockholm från Aeroplan) fra Stockholm d. 10.5.1921 til København, Danmark. Sort "T"-stempel og påskrevet "10" med blåkridt.
Lot: 342735

Ufrankeret forretningspapirer stemplet Odense 1 d. 20.9.1943 til Knarreborg. Udtakseret i porto med 10 øre Gebyrmærke (4) annulleret med blæk benyttet som portomærker.

1943 - Danmark5000 - Brev - Gebyr 5

Lot: 342843

10 øre Bølgelinie og 15 øre Karavel på brev fra København d. 15.7.1930 til poste restante i Bone, Algeriet - eftersendt til Tunis og efterfølgende returneret til fra Tunis d. 22.7.1930.

1930 - Danmark1000 - Brev - 122, 169

Lot: 342740

20 øre Chr. X (3) på ekspresbrev annulleret med brotype Vb Aars B. d. 14.4.1943 til København.

1943 - Danmark9600 - Brev - 276

Lot: 340964

5 øre Chr. X i parstykke på brev annulleret med stjernestempel THURØ og sidestemplet Svendborg d. 18.6.1914 til Nykøbing S.

1914 - Danmark5991 - Brev - SK 1362

Lot: 342174

Fortrykt postsags rudekuvert med rammestempel FORSØGSPOST  (Omkarteringspostkontoret) og brotype Vd København Omk sn22 d. 29.3.1981 og København PTM sn8 d. 30.3.1981.

1981 - Danmark1000 - Brev

Fortrykt postsags rudekuvert med rammestempel "FORSØGSPOST (Omkarteringspostkontoret)" og brotype Vd København Omk sn22 d. 29.3.1981 og København PTM sn8 d. 30.3.1981.
Lot: 342855

Britisk propaganda flyveblad Die andere Seite nedkastet af Royal Air Force over Tyskland 1942. 34 sider. Formular G.47.

1942 - EnglandDiverse

Britisk propaganda flyveblad "Die andere Seite" nedkastet af Royal Air Force over Tyskland 1942. 34 sider. Formular G.47.
Lot: 342897

5 øre Chr. X og Julemærke 1914 på julekort dateret Hjermind d. 23.12.1914 og annulleret med stjernestempel MAMMEN til Mellem Vandet pr. Rødkjærsbro.

1914 - Danmark8850 - Brev - SK 0865

Lot: 342924

1. verdenskrig feltpost helsagskort med afdelingsstempel til Bateni. Uden datering eller poststempel.

RumænienBrev

Lot: 342307

Ufrankeret Manila-mærke fra anbefalet ekspres-, postsags-pakke fra det Islandske Postvæsen i Reykjavik ca. 1980 til Postens Filateli i København, Danmark. Dansk etiket Godsregistreret og intakt værdi-plumbe.

Island1000 - Brev

Ufrankeret Manila-mærke fra anbefalet ekspres-, postsags-pakke fra det Islandske Postvæsen i Reykjavik ca. 1980 til Postens Filateli i København, Danmark. Dansk etiket "Godsregistreret" og intakt værdi-plumbe.
Lot: 342292

20 øre Chr. X (4) på underfrankeret ekspresbrev sendt som skibsbrev annulleret København d. 28.8.1947 og sidestemplet Fra Bornholm til København. 40 øre grønt porto-maskinstempel fra København K. d. 28.8.1947.

1947 - Danmark3700 - Brev - 276

20 øre Chr. X (4) på underfrankeret ekspresbrev sendt som skibsbrev annulleret København d. 28.8.1947 og sidestemplet "Fra Bornholm" til København. 40 øre grønt porto-maskinstempel fra København K. d. 28.8.1947.
Lot: 342911

5 øre Chr. IX på julekort annulleret med stjernestempel FLEMMING og sidestemplet lapidar Horsens - Tørring d. 21.12.190? til Svendborg.

Danmark8762 - Brev - SK 0328

Lot: 342922

5 øre Gebyrmærke annulleret med liniestempel Nakskov Postkontor på Postkvittering - F.1 (7-39 A6) - for afsendelse af anbefalet brev d. 24.6.1941.

1941 - Danmark4900 - Brev - Gebyr 4

5 øre Gebyrmærke annulleret med liniestempel "Nakskov Postkontor" på Postkvittering - F.1 (7-39 A6) - for afsendelse af anbefalet brev d. 24.6.1941.
Lot: 342076

Svensk 10 öre Gustaf i parstykke og Julemærke 1955 på brevkort opfrankeret med dansk 20 øre Fr. IX og sendt fra Silkeborg d. 28.12.1955 til Hellerup.

1955 - Danmark8600 - Brev - 320

Lot: 342739