4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel 5 og sidestemplet antiqua Aarhus d. 2.11.1870 til Kjøbenhavn.

1870 - Danmark8000 - Brev - 13

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel "5" og sidestemplet antiqua Aarhus d. 2.11.1870 til Kjøbenhavn.
Lot: 342818

10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med brotype IIIc Maribo JB.P.E. d. 16.7.1934 til Helsingborg, Sverige.

1934 - Danmark4930 - Brev - 202

Lot: 342372

5 cts. Alfonso XIII med perfin på brevkort fra Madrid d. 3.9.1917 til Lissabon, Portugal. Blå portugisisk censurstempel CENSURA * No. 65 * d. 3.9.1917.

1917 - SpanienBrev

Lot: 342801

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 102-H) annulleret med brotype IIc Kollund Sønderjyll. d. 26.7.1932 til Helsingør.

1932 - Danmark6350 - Brev - EB 84

Lot: 342857

Ufrankeret tysk feltpostkort (Havneparti fra Stettin med finske dampskib S/S Ariadne) med svagt stempel fra x.1.1940 og briefstempel feldpost M.07606 (= 13. Vorposten-Flottille V 1302) til soldat ved feldpost 38627 (= Fliegerhorst-Kommandantur (E) der Stüh).

1940 - TysklandBrev

Ufrankeret tysk feltpostkort (Havneparti fra Stettin med finske dampskib S/S "Ariadne") med svagt stempel fra x.1.1940 og briefstempel feldpost M.07606 (= 13. Vorposten-Flottille V 1302) til soldat ved feldpost 38627 (= Fliegerhorst-Kommandantur (E) der Stüh).
Lot: 342949

40 øre Vitus Bering single på illustreret firmakuvert fra frimærkehandler i Gentofte d. 13.5.1942 til Graz, Ostmark, Tyskland. Åbnet af tysk censur i Hamburg.

1942 - Danmark2820 - Brev - 272

Lot: 342844

10 øre Bølgelinie (kort hj.tak) og Julemærke 1934 på julekort dateret d. 22.12.1934 annulleret med udslebet stjernestempel GULDBORG FL. til Alslev.

1934 - Danmark4862 - Brev - SK 0442

Lot: 342917

20 øre Fr. IX på brevkort annulleret med pr.-stempel Vejlefjord pr. Vejle d. 14.2.1958 til Randers.

1958 - Danmark7100 - Brev - 320

Lot: 342941

35 øre Chr. X single på anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 28.3.1914 til Malmö, Sverige.

1914 - Danmark1000 - Brev - 73

Lot: 340958

2 c. helsagskort med fortrykt meddelelse fra Bogota via Barranquilla d. 16.3.1892 annulleret Kingston Jamaica d. 4.4.1892 og sidestemplet JAMAICA / TRANSIT via London til Kjøbenhavn, Danmark

1892 - ColombiaBrev

2 c. helsagskort med fortrykt meddelelse fra Bogota via Barranquilla d. 16.3.1892 annulleret Kingston Jamaica d. 4.4.1892 og sidestemplet "JAMAICA / TRANSIT" via London til Kjøbenhavn, Danmark
Lot: 342881

20 øre Fr. IX og Julemærke 1958 på julekort annulleret med pr.-stempel Frøslev pr. Nykøbing M. d. 23.12.1958 til Skullerup pr. Hvalsø.

1958 - Danmark7900 - Brev - 320

Lot: 342947

4 sk. Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel 44 og sidestemplet antiqua Nestved d. 8.5.187x til Kjøbenhavn. På bagsiden lukkeoblat fra 4 Dragon Regiment.

Danmark4700 - Brev - Tj 2

4 sk. Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel "44" og sidestemplet antiqua Nestved d. 8.5.187x til Kjøbenhavn. På bagsiden lukkeoblat fra 4 Dragon Regiment.
Lot: 342744

10 øre Tavsen på fortrykt kuvert fra DSU Danmarks Socialdemokratiske Ungdom sendt som lokalbrev og annulleret med brotype Ic Allinge d. 26.11.1936 til Tejn. Sen anvendelse af det omdannede Allinge S. stempel.

1936 - Danmark3770 - Brev - 231

Lot: 342387

15 øre Chr. X på julekort annulleret med brotype IIb Tejn d. 25.12.1923 til Rutsker pr. Hasle.

1923 - Danmark3784 - Brev - 70

Lot: 342411

1 øre Våben (3) og Julemærke 1904 savtakket på lokalt julekort i Svaneke d. 21.12.1904.

1904 - Danmark3740 - Brev - 37

Lot: 342752

1802. Portobrev med sort 2-liniestempel COLONIES PAR BORDEAUX til Vernon sur Seine. Flere påtegninger.

1802 - FrankrigBrev

1802. Portobrev med sort 2-liniestempel "COLONIES PAR BORDEAUX" til Vernon sur Seine. Flere påtegninger.
Lot: 342805

15 øre, 25 øre og 30 øre Chr. X 60 år på 70 øre 2. vægtkl. luftpostbrev fra København 21 d. 30.9.1930 til Dresden, Tyskland. Rødt luftpoststempel: Mit Luftpost befördert Luftpostamt Berlin C2.

1930 - Danmark1000 - Brev - 190, 192, 193

Lot: 342841

10 pfg. Adler i parstykke på brev fra Glücksburg d. 28.8.1889 til Hans Majestæt Kongen i Fredensborg, Danmark.

1889 - Tyskland3480 - Brev

Lot: 342883

20 øre Fr. IX på nytårskort annulleret med brotype IId Fejø d. 4.1.1961 til København.

1961 - Danmark4944 - Brev - 320

Lot: 342953

4 øre Tofarvet omv. rm. (4) på adressebrev for pakke fra Rudkjøbing d. 8.1.1901 til Kolding. Lodret fold.

1901 - Danmark5900 - Brev - 23By

Lot: 342837

1 øre Bølgelinie (2) og 4/8 øre Provisorium (2) på brev fra Kjøbenhavn d. 25.5.1906 til Aarhus. Lidt nusset.

1906 - Danmark1000 - Brev - 42, 40

Lot: 342066