4,10 kr. WHO 40 år på brev fra Tøndere d. 21.4.1988 til Leitzow, Rügen, DDR.

1988 - Danmark6270 - Brev - 909

Lot: 342115

10 c. på brevkort sendt som tryksag og annulleret Bahnpost* Ambulant * 274 d. 25.5.1942 til København, Danmark. Tysk censur.

1942 - Schweiz1000 - Brev

Lot: 342827

½d og 2d (2) George V på ekspresbrev fra London d. 1.9.1916 til Scheveningen, Holland. Åbnet af britisk censur no. 1429.

1916 - EnglandBrev

Lot: 343067

20 øre Chr. X på foldebrev fra Dommerkontoret i Toftlund d. 125.3.1921 til Østergasse pr. Skærbæk. Fuldt indhold.

1921 - Danmark6520 - Brev - 71

Lot: 340900

5 öre Oscar i parstykke på dampskibsbrev annulleret Ångbåts PXP. No. 46 d. 12.12.1907 til Lund. Stempel benyttet ombord på S/S Vaxholm I på ruterne Stockholm - Stenslättan og Stockholm - Vreta.

SverigeBrev

5 öre Oscar i parstykke på dampskibsbrev annulleret Ångbåts PXP. No. 46 d. 12.12.1907 til Lund. Stempel benyttet ombord på S/S "Vaxholm I" på ruterne Stockholm - Stenslättan og Stockholm - Vreta.
Lot: 340957

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel JERSLEV JYLLAND og sidestemplet Brønderslev d. 27.4.1911 til Øster Vraa.

1911 - Danmark9740 - Brev - SK 0641

Lot: 343057

7 øre og 20 øre Chr. X på 27 øre frankeret anbefalet brev fra Slagelse d. 12.4.1919 til Helsingborg, Sverige. Korrekt porto i perioden: 1.6.1918-30.6.1919

1919 - Danmark4200 - Brev - 71, 98

Lot: 343044

Regning fra Daells Varehus i København d. 18.11.1935 med færøsk klipfiskstempel Vaag d. 5.12.1935.

1935 - Færøerne3890 - Brev

Lot: 342906

 2 sk. Tofarvet på lokalbrev annulleret med kombineret nr.stempel 34/Kjøbenhavns J.P. d. 29.5.1872 og sidestemplet med sort fodpost stempel F:P: d. 29.5.1872 til Det kongelige Finansministerium.

1872 - Danmark1000 - Brev - 16

2 sk. Tofarvet på lokalbrev annulleret med kombineret nr.stempel "34"/Kjøbenhavns J.P. d. 29.5.1872 og sidestemplet med sort fodpost stempel F:P: d. 29.5.1872 til Det kongelige Finansministerium.
Lot: 340924

20 øre Chr. X på brev annulleret med brotype IIIb Esbjerg B. d. 7-5-1925 til Skodborg.

1925 - Danmark6700 - Brev - 125

Lot: 342952

4 øre Tofarvet (defekt) på lokalbrev annulleret med blåt ovalt jernbanestempel SKJERN * J.F.J. * d. 28.2.1876. Stempel benyttet ved Skjern brevsamlingssted som blev oprettet ved jenbanens åbning i 1875.

1876 - Danmark6900 - Brev - 23

Lot: 342851

10 øre og 20 øre (2) Chr. X på anbefalet brev fra Strammelse Brugsforening annulleret med stjernestempel LANDET og sidestemplet Svendborg d. 13.12.1944 til København.

1944 - Danmark5993 - Brev - SK 0773

Lot: 342514

5 øre Bølgelinie på brevkort dateret d. 6.3.1914 annulleret med stjernestempel BIRKET til Tillitze pr. Nakskov.

1914 - Danmark4913 - Brev - SK 0138

Lot: 343060

15 øre Karavel på brev annulleret med brotype IIIb Als Østjyll. d. 14.2.1930 til Hadsund.

1960 - Danmark9581 - Brev - 169

Lot: 342954

15 øre Chr. X på brevkort (Axel Mathiesen: FDF spejder spiller cricket) stemplet Tejn d. 10.8.1925 til København. Iflg. meddelelse sendt fra FDF Teltlejr ved Rø.

1925 - Danmark3784 - Brev - 70

Lot: 342542

5 øre Chr. X i parstykke på brev annulleret med stjernestempel RIIS og sidestemplet Jellinge d. 21.5.1915 til København.

1915 - Danmark7300 - Brev - SK 1049

Lot: 343061

20 øre Frimærkejubilæum single på privat korrespondancekort annulleret med bureaustempel Fredericia - Flensborg T.917 d. 18.7.1926 til Oslo, Norge.

1926 - Danmark7000 - Brev - 155

Lot: 342936

Regning fra S. M. Kromanns Fabriker i Sønderho på Fanø med poststempel Sønderho d. 20.11.1935 til Vaag, Færøerne. Ank.stemplet med klipfiskstempel i Vaag d. 5.12.1935. Uvist hvorfor der er poststempler på regningen. Rust hul.

1935 - Færøerne6734 - Brev

Lot: 342899

5 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel VESTERØ HAVN og sidestemplet Frederikshavn d. 12.1.1916 til soldat ved 18. Batl. 2. komp. Feltpost Sjælland.

1916 - Danmark9950 - Brev - SK 1530

Lot: 340832

15 øre og 30 øre Karavel på lokalbrev med postopkrævning annulleret med brotype IId København V. Vesterport d. 25.10.1939 til Valby - eftersendt til København V.

1939 - Danmark1000 - Brev - 203, 215

Lot: 342438

20 øre DDL i fireblok på anbefalet brev fra Sommersted d. 21.12.1943 til Bodafors, Sverige. Åbnet af dansk censur i København.

1943 - Danmark6560 - Brev - 282

Lot: 342279