5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel SAUNTE og sidestemplet bureau Helsingør - Hornbæk T.16 d. 6.8.1907 til København.

1907 - Danmark3130 - Brev - SK 1107

Lot: 343389

30 øre Fr. IX med perfin G.B. (Gyldendalske Boghandel) på kuvert fra Hotel Postgaarden i Slagelse stemplet Næstved d. 5.11.1952 til Askov højskole pr. Vejen. Sendt fra Boghandler Svend Arnum fra København.

1952 - Danmark4700 - Brev - Perf. G07

30 øre Fr. IX med perfin "G.B." (Gyldendalske Boghandel) på kuvert fra Hotel Postgaarden i Slagelse stemplet Næstved d. 5.11.1952 til Askov højskole pr. Vejen. Sendt fra Boghandler Svend Arnum fra København.
Lot: 342297

5 øre Fr. VIII på brevkort (Blokhus) annulleret Aabybro med svag dato til Dollerup pr. Lyngby Østjylland. Ank.stemplet med stjernestempel LYNGBY ØSTJYLL.

Danmark9520 - Brev - SK 0839

Lot: 343384

Ufrankeret marine-feltpostkort (Pola) stemplet K.u.K. Marinefeldpostamt Pola d. 23.1.1918 til Graz, Østrig. Rammestempel: S.M.S. Radetzky (= østrig-ungarsk panserskib).

1918 - ØstrigBrev

Ufrankeret marine-feltpostkort (Pola) stemplet K.u.K. Marinefeldpostamt Pola d. 23.1.1918 til Graz, Østrig. Rammestempel: S.M.S. "Radetzky" (= østrig-ungarsk panserskib).
Lot: 343371

15 pfg. Luftpost (3) på brevkort (Zentralflughafen Berlin) annulleret Berlin Zentralflughafen d. 4.8.1930 til København, Danmark.

1930 - Tyskland1000 - Brev

Lot: 343450

5 øre Fr. VIII på brevkort (Hellum & Svennum) annulleret med stjernestempel JERSLEV JYLLAND og sidestemplet Brønderslev d. 6.9.1910 til Øster Vrå.

1910 - Danmark9740 - Brev - SK 0641

Lot: 343390

40 øre Chr. X single på adressebrev for pakke fra Kjøbenhavn d. 21.5.1919 til Assens.

1919 - Danmark1000 - Brev - 105

Lot: 343070

5 øre Fr. VIII på udateret brevkort annulleret med stjernestempel MØLBY til Hindevad pr. Aarup.

Danmark6800 - Brev - SK 0900

Lot: 343387

5 pfg. Schiller og 20 pfg. Luftpost (par) på 45 pfg. frankeret luftpostbrev fra Berlin d. 29.6.1928 via Malmö til Stockholm, Sverige.

1928 - TysklandBrev

Lot: 343448

5 øre Fr. VIII på julekort annulleret med utydelig stempel d. 20.12.1908 til soldat på Middelgrundfortet via København Ø.

1908 - Danmark1000 - Brev - 547

Lot: 342432

10 øre og 20 øre (3) Chr. X på 70 øre frankeret ekspresbrev fra varde d. 25.9.1920 til København. Arkiv hul.

1920 - Danmark6800 - Brev - 68, 71

Lot: 340615

8 øre Tofarvet på fortrykt kuvert fra Møllebygger Hansen Carlsen annulleret med lapidar Kjøge d. 12.3.18xx til Overbaneingeniørens Contor, Kjøbenhavns Banegaard. Påskrevet Tilbud paa Tureby Station.

Danmark4600 - Brev - 25

8 øre Tofarvet på fortrykt kuvert fra Møllebygger Hansen Carlsen annulleret med lapidar Kjøge d. 12.3.18xx til Overbaneingeniørens Contor, Kjøbenhavns Banegaard. Påskrevet "Tilbud paa Tureby Station".
Lot: 343117

8/3 øre Provisorium på lokalt brevkort med neutralt maskinstempel Rønne d. 31.12.1921 og brotype IIIb Rønne d. 31.12.1921.

1921 - Danmark3700 - Brev - 117

Lot: 342864

5 kr. Våben på tryksagskort fra Dänisches Centralbureau i Wien d. 1.12.1921 til København, Danmark.

1921 - Østrig1000 - Brev

5 kr. Våben på tryksagskort fra "Dänisches Centralbureau" i Wien d. 1.12.1921 til København, Danmark.
Lot: 343379

5 øre Chr. X på brevkort (Partier fra Lohals) annulleret med stjernestempel STORE SNØDE og sidestemplet Tranekjær d. 7.7.1914 til København.

1914 - Danmark5955 - Brev - Sk 1259

Lot: 343391

8 øre Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel 57 og sidestemplet lapidar Ringsted d. 14.4.187x til Merløse og Tuse Herredskontor i Holbæk. Ank.stemplet med stjernestempel UGGERLØSE.

Danmark4350 - Brev - SK 1437

8 øre Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel "57" og sidestemplet lapidar Ringsted d. 14.4.187x til Merløse og Tuse Herredskontor i Holbæk. Ank.stemplet med stjernestempel UGGERLØSE.
Lot: 343116

10 h. Franz Joseph med perfin G.f.e.J. på brev fra Gesellschaft für elektrische Industrie A.-G. i Weiz annulleret med svagt stempel d. 26.6.1916 til Berlin, Tyskland. Østrigsk censur fra Graz.

1916 - ØstrigBrev

10 h. Franz Joseph med perfin "G.f.e.J." på brev fra Gesellschaft für elektrische Industrie A.-G. i Weiz annulleret med svagt stempel d. 26.6.1916 til Berlin, Tyskland. Østrigsk censur fra Graz.
Lot: 343377

5 øre Chr. X i parstykke på lokal postanvisning annulleret med blåkridt til Guldborg. På bagsiden kvitteret d. 10.2.1914.

1914 - Danmark4862 - Brev - 68

Lot: 343091

30 øre Fr. IX på lokalbrev med uangivne rede penge stemplet Hillerød B. d. 23.7.1953. Påskrevet Kassebrev, udtakseret i 60 øre porto og fremsendt som anbefalet post. På bagsiden påskrevet: F61 udstedt og stempel Hillerød postkontor d. 24.7.1953. 2 arkivhuller.

1953 - Danmark3400 - Brev - 337

30 øre Fr. IX på lokalbrev med uangivne rede penge stemplet Hillerød B. d. 23.7.1953. Påskrevet "Kassebrev", udtakseret i "60" øre porto og fremsendt som anbefalet post. På bagsiden påskrevet: "F61 udstedt" og stempel Hillerød postkontor d. 24.7.1953. 2 arkivhuller.
Lot: 342113

8 øre helsagsbrevkort med meddelelse skrevet på herregården Løvenborg d. 29.10.1886 annulleret med violet lapidar VI stempel REGSTRUP og sidestemplet kombineret nr.-stempel 192/NV:SJ:JB:PK: d. 30.10.1886 til Kjøbenhavn.

1886 - Danmark4420 - Brev - EB 8

8 øre helsagsbrevkort med meddelelse skrevet på herregården Løvenborg d. 29.10.1886 annulleret med violet lapidar VI stempel REGSTRUP og sidestemplet kombineret nr.-stempel "192"/NV:SJ:JB:PK: d. 30.10.1886 til Kjøbenhavn.
Lot: 343120

5 øre Bølgelinie og 20 øre Chr. X på brevkort fra Kjøbenhavn d. 17.5.1925 til dansker ved Store Nordisk Telegraf Kompagni i Shanghai, Kina. Ank.stemplet i Shanghai d. 23.6.1925.

1925 - Danmark1000 - Brev - 122, 125

Lot: 343080