1920 - Danmark3250 - Brev - 69
10 øre Chr. X annulleret med liniestempel "Gilleleje" som gebyr på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v. - F. Form Nr. 43 (28/10 1919) - dateret i Gilleleje d. 18.7.1920.
Lot: 343083
Lot: 343083
8 øre Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel "215" og sidestemplet lapidar bureaustempel Jydske Tverb:PK: d. 20.7.1882 til Kjøbenhavn.
Lot: 343115
5 øre og 20 øre Chr. X på anbefalet brev fra Odense d. 31.10.1914 til København.
Lot: 340844
60 øre Fr. IX på indbetalingskort fra Svendborg d. 27.9.1967. Violet trodat kvitteringsstempel Svendborg 1 Posteksp. 4301 d. 29.9.1967. Interessant stempel med sorteringskode 4301 - forløber for postnumre.
Lot: 342814
10 øre Våben svardel af dobbelt helsagsbrevkort annulleret i Berlin d. 4.3.1896 til København.
Lot: 343424
8 øre helsagskuvert opfrankeret med 12 øre Tofarvet 20. tryk omv. rm. annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - * Korsør * T.61 d. 23.6.1896 til Zürich, Schweiz.
Lot: 343439
30 øre Chr. X single på retur Indkasserings-Indbetalingskort fra Nibe d. 2.10.1925 til Sønderholm.
Lot: 343092
5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort opfrankeret med 5 øre Fr. VIII annulleret med bureau Langaa - Struer T.1021 d. 2.8.1911 til Oelztal, Tirol, Østrig.
Lot: 342481
10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med brotype Ic Allinge d. 126.2.1934 til Sundby.
Lot: 342538
5 øre og 10 øre (3) Chr. X på 35 øre frankeret anbefalet brev fra Kjøbenhavn 1917 til London, England. Åbnet af britisk censur no. 581 og ank.stemplet i London d. 12.5.1917
Lot: 343135
10 øre Bølgelinie og 15 øre Karavel på søndagsbrev fra Rønne d. 11.10.1930 til København.
Lot: 342403
5 øre Bølgelinie og 10 øre Chr. X på brevkort annulleret med udslebet stjernestempel ØRSLEV og sidestemplet Slagelse d. 31.7.1946 til Hareskov.
Lot: 343393
1857. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.T." med antiqua Svanike d. 6.1.1857 til Kjøbenhavn.
Lot: 342459
15 øre Chr. X på julekort dateret 1921 og annulleret med stjernestempel KVONG til Vejle.
Lot: 343386
4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "30" og på bagsiden sidestemplet antiqua Horsens d. 2.10.1859 til Kjøbenhavn.
Lot: 343397
4 øre Tofarvet vm. III omv. rm. på tryksagskort (Frerderik d. VII's Kanal, Løgstør) sendt lokalt i Løgstør d. 8.10.1904. AFA: 2400,-
Lot: 343404
5 øre Bølgelinie på julekort annulleret med stjernestempel NYBRO og sidestemplet Rønne d. 23.12.1912 til Snogebæk.
Lot: 322043
5 øre Chr. X på brevkort fra Kolding annulleret med bureaustempel Fredericia - Aalborg T.915 d. 5.7.1916 til Randers. Lodret fold.
Lot: 343107
5 øre Bølgelinie og 30 øre Fr. IX (par) på anbefalet brev stemplet København Lufthavn d. 1.6.1955 til København V.
Lot: 342275
20 øre Chr. X på fortrykt kuvert fra Hotel "Nexø" annulleret med bureaustempel Rønne - Nexø T.6 d. 16.3.1922 til Taarbæk pr. Klampenborg. Urent åbnet.
Lot: 342534
5 øre Våben helsagsbrevkort fra Skærsø annulleret med bureaustempel Ebeltoft - Trustrup T.6 d. 8.10.1902 til Aarhus.
Lot: 343422