10 øre Chr. X annulleret med liniestempel Gilleleje som gebyr på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v.  - F. Form Nr. 43 (28/10 1919) - dateret i Gilleleje d. 18.7.1920.

1920 - Danmark3250 - Brev - 69

10 øre Chr. X annulleret med liniestempel "Gilleleje" som gebyr på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v. - F. Form Nr. 43 (28/10 1919) - dateret i Gilleleje d. 18.7.1920.
Lot: 343083

8 øre Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel 215 og sidestemplet lapidar bureaustempel Jydske Tverb:PK: d. 20.7.1882 til Kjøbenhavn.

1882 - Danmark1000 - Brev - 25

8 øre Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel "215" og sidestemplet lapidar bureaustempel Jydske Tverb:PK: d. 20.7.1882 til Kjøbenhavn.
Lot: 343115

5 øre og 20 øre Chr. X på anbefalet brev fra Odense d. 31.10.1914 til København.

1914 - Danmark5000 - Brev - 68, 71

Lot: 340844

60 øre Fr. IX på indbetalingskort fra Svendborg d. 27.9.1967. Violet trodat kvitteringsstempel Svendborg 1 Posteksp. 4301 d. 29.9.1967. Interessant stempel med sorteringskode 4301 - forløber for postnumre.

1967 - Danmark5700 - Brev - 461

Lot: 342814

10 øre Våben svardel af dobbelt helsagsbrevkort annulleret i Berlin d. 4.3.1896 til København.

1896 - Danmark1000 - Brev - DB 8

Lot: 343424

8 øre helsagskuvert opfrankeret med 12 øre Tofarvet 20. tryk omv. rm. annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - * Korsør * T.61 d. 23.6.1896 til Zürich, Schweiz.

1896 - Danmark1000 - Brev - KV 17, 26By

Lot: 343439

30 øre Chr. X single på retur Indkasserings-Indbetalingskort fra Nibe d. 2.10.1925 til Sønderholm.

1925 - Danmark9240 - Brev - 127

Lot: 343092

5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort opfrankeret med 5 øre Fr. VIII annulleret med bureau Langaa - Struer T.1021 d. 2.8.1911 til Oelztal, Tirol, Østrig.

1911 - Danmark8870 - Brev - EB 28, 54

Lot: 342481

10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med brotype Ic Allinge d. 126.2.1934 til Sundby.

1934 - Danmark3770 - Brev - 202

Lot: 342538

5 øre og 10 øre (3) Chr. X på 35 øre frankeret anbefalet brev fra Kjøbenhavn 1917 til London, England. Åbnet af britisk censur no. 581 og ank.stemplet i London d. 12.5.1917

1917 - Danmark1000 - Brev - 68, 69

Lot: 343135

10 øre Bølgelinie og 15 øre Karavel på søndagsbrev fra Rønne d. 11.10.1930 til København.

1930 - Danmark3700 - Brev - 124, 169

Lot: 342403

5 øre Bølgelinie og 10 øre Chr. X på brevkort annulleret med udslebet stjernestempel ØRSLEV og sidestemplet Slagelse d. 31.7.1946 til Hareskov.

1946 - Danmark4200 - Brev - SK 0386

Lot: 343393

1857. Ufrankeret tjenestebrev mærket K.T. med antiqua Svanike d. 6.1.1857 til Kjøbenhavn.

1857 - Danmark3740 - Brev

1857. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.T." med antiqua Svanike d. 6.1.1857 til Kjøbenhavn.
Lot: 342459

15 øre Chr. X på julekort dateret 1921 og annulleret med stjernestempel KVONG til Vejle.

1921 - Danmark6830 - Brev - SK 0761

Lot: 343386

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel 30 og på bagsiden sidestemplet antiqua Horsens d. 2.10.1859 til Kjøbenhavn.

1859 - Danmark8700 - Brev - 4

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "30" og på bagsiden sidestemplet antiqua Horsens d. 2.10.1859 til Kjøbenhavn.
Lot: 343397

4 øre Tofarvet vm. III omv. rm. på tryksagskort (Frerderik d. VII's Kanal, Løgstør) sendt lokalt i Løgstør d. 8.10.1904. AFA: 2400,-

1904 - Danmark9670 - Brev - 23Cy

Lot: 343404

5 øre Bølgelinie på julekort annulleret med stjernestempel NYBRO og sidestemplet Rønne d. 23.12.1912 til Snogebæk.

1912 - Danmark3700 - Brev - SK 0929

Lot: 322043

5 øre Chr. X på brevkort fra Kolding annulleret med bureaustempel Fredericia - Aalborg T.915 d. 5.7.1916 til Randers. Lodret fold.

1916 - Danmark6000 - Brev - 68

Lot: 343107

5 øre Bølgelinie og 30 øre Fr. IX (par) på anbefalet brev stemplet København Lufthavn d. 1.6.1955 til København V.

1955 - Danmark2770 - Brev - 246, 337

Lot: 342275

20 øre Chr. X på fortrykt kuvert fra Hotel Nexø annulleret med bureaustempel Rønne - Nexø T.6 d. 16.3.1922 til Taarbæk pr. Klampenborg. Urent åbnet.

1922 - Danmark3730 - Brev - 125

20 øre Chr. X på fortrykt kuvert fra Hotel "Nexø" annulleret med bureaustempel Rønne - Nexø T.6 d. 16.3.1922 til Taarbæk pr. Klampenborg. Urent åbnet.
Lot: 342534

5 øre Våben helsagsbrevkort fra Skærsø annulleret med bureaustempel Ebeltoft - Trustrup T.6 d. 8.10.1902 til Aarhus.

1902 - Danmark8400 - Brev - EB 17

Lot: 343422