Dansk 5 øre Chr. X og norsk 5 øre Posthorn på blandingsfrankeret brevkort (København, Dr. Louises Bro med sporvogn) annulleret i Kristiania d. 18.7.1917 til Kristiania.

1917 - Danmark1000 - Brev - 68

Lot: 343400

20 øre Fr. IX på brevkort fra Silkeborg d. 24.7.1952 med privat sidestempel Silkeborg - Himmelbjerget * A/S HJEJLEN * til Bagsværd.

1952 - Danmark8600 - Brev - 320

20 øre Fr. IX på brevkort fra Silkeborg d. 24.7.1952 med privat sidestempel "Silkeborg - Himmelbjerget * A/S HJEJLEN *" til Bagsværd.
Lot: 343402

5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel FEMØ og sidestemplet Maribo d. 2.11.1906 til Rødby.

1906 - Danmark4945 - Brev - SK 0310

Lot: 343388

90 øre FAO udg. single på brev fra sømand ombord på M/S Prinsesse Margrethe fra Oslo d. 8.10.1963 til Hamburg, Tyskland.

1963 - NorgeBrev

90 øre FAO udg. single på brev fra sømand ombord på M/S Prinsesse Margrethe" fra Oslo d. 8.10.1963 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 343408

30 øre Fr. IX helsagskorrespondancekort fra Itzehoe annulleret Det danske Kommando / II - II / * i Tyskland * d. 23.4.1956 til Humlebæk. Folder.

1956 - Danmark3050 - Brev - KK 67

Lot: 342384

10 øre Bølgelinie og 60 øre Chr. X på anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 2.12.1921 til Greiz, Tyskland.

1921 - Danmark1000 - Brev - 124, 106

Lot: 343076

20 kr. Infla udg. single på anbefalet brev fra Linz d. 18.10.1921 til Basel, Schweiz.

1921 - ØstrigBrev

Lot: 343368

15 øre Chr. X på fortrykt adviskort fra De danske Statsbaner annulleret brotype IIIb Skive JB.P.E. d. 7.10.1921. På bagsiden ovalt stempel Skive Godseksp. * D.S.B. * d. 7.10.1921.

1921 - Danmark7800 - Brev - 70

Lot: 343086

90 g. Egnsdragt og 2 S. Luftpost på luftpostbrev med prægestempel Der Bundespräsident stemplet Wien d. 23.11.1951 til den danske gesandt i Bern, Schweiz.

1951 - ØstrigBrev

90 g. Egnsdragt og 2 S. Luftpost på luftpostbrev med prægestempel "Der Bundespräsident" stemplet Wien d. 23.11.1951 til den danske gesandt i Bern, Schweiz.
Lot: 343452

1 pfg. (2), 5 pfg., 15 pfg. og 20 pfg. Hitler Ostland provisorium på anbefalet lokalbrev i Dünaburg d. 28.1.1943

1943 - TysklandBrev

1 pfg. (2), 5 pfg., 15 pfg. og 20 pfg. Hitler "Ostland" provisorium på anbefalet lokalbrev i Dünaburg d. 28.1.1943
Lot: 343446

Postliste over brev- og pakkepost afsendt fra Dundas d. 1.12.1970 med Pacific Airlines til Station Nord.

1970 - Grønland3972 - Brev

Lot: 342900

2 mk. Løve udg. på feltpostkort annulleret Kenttäposti Konttori d. 11.9.1944 til Ludvika, Sverige. Skrevet på svensk af soldat ved KpK 2/7331 (= III Krh.J/JR 61).

1944 - FinlandBrev

Lot: 343129

5 l. (5) på brev fra Saloniki d. 28.2.1917 til Paris, Frankrig. Åbnet af fransk militærcensur i Orienten. Rifter.

1917 - GrækenlandBrev

Lot: 343141

5 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med lapidar bureaustempel Skive - Glyngøre JB. d. 15.8.1898 til Aarhus.

1898 - Danmark7800 - Brev - EB 17

Lot: 343421

12½ c. Wilhelmina på brev med svagt stempel d. 24.11.1916 til Rio de Janeiro, Brasilien. Åbnet af britisk censur og tilbageholdt til krigens slutning. Frigivet med rødt rammestempel Released by the British Military Authorities og ank.stemplet i Rio de Janeiro d. 2.9.1919. Del af censurbanderole mangler.

1916 - HollandBrev

12½ c. Wilhelmina på brev med svagt stempel d. 24.11.1916 til Rio de Janeiro, Brasilien. Åbnet af britisk censur og tilbageholdt til krigens slutning. Frigivet med rødt rammestempel "Released by the British Military Authorities" og ank.stemplet i Rio de Janeiro d. 2.9.1919. Del af censurbanderole mangler.
Lot: 343133

5 øre Fr. VIII på brevkort (Møens Klint ved Dronningestolen) annulleret med bureaustempel Masnedsund - Kallehave T.5 d. 18.8.1910 til København.

1910 - Danmark4760 - Brev - 54

Lot: 340967

5 c. og 10 c. (2) på illustreret kuvert fra Chateau Thierry d. 3.12.1915 til London, England. Åbnet af fransk censur og ank.stemplet i London d. 7.12.1915.

1915 - FrankrigBrev

Lot: 343138

8 øre Tofarvet med kort hj.tak på brev annulleret med nr.stempel 26 og sidestemplet lapidar Hjørring d. 1.12.187x til Skive.

Danmark9800 - Brev - 25

8 øre Tofarvet med kort hj.tak på brev annulleret med nr.stempel "26" og sidestemplet lapidar Hjørring d. 1.12.187x til Skive.
Lot: 343110

15 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel VRINGSTED og sidestemplet Skive d. 31.12.1934 til Viborg.

1934 - Danmark7800 - Brev - SK 1580

Lot: 342419

5 øre Bølgelinie i 3-stribe på brevkort annulleret med brotype IIIb Vejle d. 16.10.1922 til Skovby på Als.

1922 - Danmark7100 - Brev - 122

Lot: 340805