1917 - Danmark1000 - Brev - 68
Dansk 5 øre Chr. X og norsk 5 øre Posthorn på blandingsfrankeret brevkort (København, Dr. Louises Bro med sporvogn) annulleret i Kristiania d. 18.7.1917 til Kristiania.
Lot: 343400
Lot: 343400
20 øre Fr. IX på brevkort fra Silkeborg d. 24.7.1952 med privat sidestempel "Silkeborg - Himmelbjerget * A/S HJEJLEN *" til Bagsværd.
Lot: 343402
5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel FEMØ og sidestemplet Maribo d. 2.11.1906 til Rødby.
Lot: 343388
90 øre FAO udg. single på brev fra sømand ombord på M/S Prinsesse Margrethe" fra Oslo d. 8.10.1963 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 343408
30 øre Fr. IX helsagskorrespondancekort fra Itzehoe annulleret Det danske Kommando / II - II / * i Tyskland * d. 23.4.1956 til Humlebæk. Folder.
Lot: 342384
10 øre Bølgelinie og 60 øre Chr. X på anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 2.12.1921 til Greiz, Tyskland.
Lot: 343076
20 kr. Infla udg. single på anbefalet brev fra Linz d. 18.10.1921 til Basel, Schweiz.
Lot: 343368
15 øre Chr. X på fortrykt adviskort fra De danske Statsbaner annulleret brotype IIIb Skive JB.P.E. d. 7.10.1921. På bagsiden ovalt stempel Skive Godseksp. * D.S.B. * d. 7.10.1921.
Lot: 343086
90 g. Egnsdragt og 2 S. Luftpost på luftpostbrev med prægestempel "Der Bundespräsident" stemplet Wien d. 23.11.1951 til den danske gesandt i Bern, Schweiz.
Lot: 343452
1 pfg. (2), 5 pfg., 15 pfg. og 20 pfg. Hitler "Ostland" provisorium på anbefalet lokalbrev i Dünaburg d. 28.1.1943
Lot: 343446
Postliste over brev- og pakkepost afsendt fra Dundas d. 1.12.1970 med Pacific Airlines til Station Nord.
Lot: 342900
2 mk. Løve udg. på feltpostkort annulleret Kenttäposti Konttori d. 11.9.1944 til Ludvika, Sverige. Skrevet på svensk af soldat ved KpK 2/7331 (= III Krh.J/JR 61).
Lot: 343129
5 l. (5) på brev fra Saloniki d. 28.2.1917 til Paris, Frankrig. Åbnet af fransk militærcensur i Orienten. Rifter.
Lot: 343141
5 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med lapidar bureaustempel Skive - Glyngøre JB. d. 15.8.1898 til Aarhus.
Lot: 343421
12½ c. Wilhelmina på brev med svagt stempel d. 24.11.1916 til Rio de Janeiro, Brasilien. Åbnet af britisk censur og tilbageholdt til krigens slutning. Frigivet med rødt rammestempel "Released by the British Military Authorities" og ank.stemplet i Rio de Janeiro d. 2.9.1919. Del af censurbanderole mangler.
Lot: 343133
5 øre Fr. VIII på brevkort (Møens Klint ved Dronningestolen) annulleret med bureaustempel Masnedsund - Kallehave T.5 d. 18.8.1910 til København.
Lot: 340967
5 c. og 10 c. (2) på illustreret kuvert fra Chateau Thierry d. 3.12.1915 til London, England. Åbnet af fransk censur og ank.stemplet i London d. 7.12.1915.
Lot: 343138
8 øre Tofarvet med kort hj.tak på brev annulleret med nr.stempel "26" og sidestemplet lapidar Hjørring d. 1.12.187x til Skive.
Lot: 343110
15 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel VRINGSTED og sidestemplet Skive d. 31.12.1934 til Viborg.
Lot: 342419
5 øre Bølgelinie i 3-stribe på brevkort annulleret med brotype IIIb Vejle d. 16.10.1922 til Skovby på Als.
Lot: 340805