1938 - Danmark9670 - Brev - EB 93
20 øre Kæmpehøj helsagsbrevkort (fabr. 121) annulleret med brotype IIIc Løgstør d. 18.8.1938 til Bombay, Indien.
Lot: 343432
Lot: 343432
8 øre Tofarvet på del af Modtagelsesbevis annulleret Lunderskov d. 27.4.1895 til Byfogedkontoret i Kolding.
Lot: 343114
Ufrankeret feltpostkort med svagt feltpoststempel fra svensk frivillig ved KpK5/1098 (= 1.Autokorjaamo) d. 14.6.1942 til Stockholm, Sverige - eftersendt til Älvsjö. Underkendt som portofri feltpost og påsat 35 öre grøn Lösen etiket.
Lot: 343124
1/6 Sh. Elizabeth single på anbefalet brev fra Enfield d. 25.6.1958 til Lingen, Tyskland.
Lot: 343737
50 øre Chr. X single på anbefalet brev fra København d. 11.1.1946 til soldat ved 18 Bat. 4. Komp. i Søgaardlejren pr. Kliplev. Mærke med rust.
Lot: 342746
25 pfg. og 50 pfg. (3) Luftpost på luftpostbrev fra Altona d. 12.11.1935 til sømand ombord på S/S "Münster" via Buenos Aires til Rosaria, Argentina. Rødt luftpost stempel: "Deutsche Luftpost * Europa - Südamerika e"
Lot: 343442
2d George VI på brevkort fra Bury St.-Edmunds d. 8.10.1944 til Caracas, Venezuela. Britisk censur P.88.
Lot: 343738
40 øre Chr. X i parstykke på 2. vægtkl. brev fra København d. 3.1.1923 til Penang, Malaya. Påskrevet modtaget d. 2.2.1923.
Lot: 343074
5 øre Chr. X på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler - F. Form. Nr. 43 (1/7 1919) - dateret d. 8.10.1919.
Lot: 343082
25+10 øre Nordkapp udg. på brevkort annulleret Nordkapp d. 24.7.1958 til Sverige.
Lot: 343735
4 kr. Infla udg. single på anbefalet brev fra Linz d. x.6.1920 til Basel, Schweiz.
Lot: 343367
1½ Postage & Revenue og 6d Air Mail provisorium på luftpostbrev fra Valletta d. 6.11.1929 via Melbourne til Camberwell, Victoria, Australien.
Lot: 343733
5 øre Våben helsagsbrevkort fra Hadsund annulleret med lapidar bureaustempel Randers - Hadsund JB. d. 20.8.1902 til Aarhus.
Lot: 343423
Spansk Marokko. 25 cts. Landskab i parstykjke fra Beni-Enzar Melilla d. 26.6.1935 til Holbæk, Danmark.
Lot: 343696
5 øre Chr. X i parstykke på firmakuvert fra A/S Højrup Vegetabil-Margarine Fabrik stemplet Højrup d. 17.1.1914 via Ringe til Rudme.
Lot: 342862
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel VRIDSTED og sidestemplet Skive d. 18.2.1911 til Vinderup.
Lot: 343712
25 h. Franz Joseph med perfin "J.G." på fortrykt kuvert fra firma Ed. Karnitz & Co. i Wien d. 13.10.1916 til København, Danmark. Åbnet af østrigsk censur i Wien.
Lot: 343378
8 øre helsags korrespondancekort med fuld rand opfrankeret med 12 øre Tofarvet 20. tryk omv. rm. fra Kjøbenhavn d. 8.6.1896 til Zürich, Schweiz.
Lot: 343440
5 øre Chr. X og Julemærke 1915 på julekort annulleret med stjernestempel ØSTERMARIE og sidestemplet Rønne d. 22.12.1915 til Gistrup ved Aalborg.
Lot: 343713
5 øre Bølgelinie på brevkort (Bangsbo mølle) annulleret med stjernestempel GREVE og sidestemplet Taastrup d. 30.12.1913 til København.
Lot: 343708
20 zl. (3) på anbefalet luftpostbrev fra Gnojno d. 6.6.1947 til Brooklyn, USA. På bagsiden polsk velgørenheds-mærkat.
Lot: 343731