5 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med lapidar Holbæk d. 18.1.1889 til Kjøbenhavn.

1889 - Danmark4300 - Brev - EB 17

Lot: 345201

4 øre Tofarvet omv. rm. i parstykke på brev annulleret med lapidar Bælum d. 6.6. ca. 1900 til Thisted.

Danmark9574 - Brev - 23By

Lot: 343939

10 öre Gustaf (2) på brev fra Uppsala d. 11.10.1916 til New York, USA. Åbnet af britisk censur no. 897 og jf. notat modtaget d. 4.11.1916,

1916 - SverigeBrev

Lot: 345130

4 aur Chr. IX i parstykke på brevkort (Reykjavik ved vintertid) fra Seydisfjord d. 3.11.1906 via Kjøbenhavn d. 13.11.1906 til Hedehusene.

1906 - Island2640 - Brev

Lot: 345078

75 m. på brev fra Tunis d. 16.1.1968 med adresse skrevet på arabisk til Danmark. Behandlet ved Returpostkontoret, som har forespurgt det Tunesiske Generalkonsulat om den præcise adresse og efterfølgende sendt til adresse i København.

1968 - Tunesien1000 - Brev

Lot: 345121

6d Elizabeth helsags aerogram skrevet  ombord på Union Castle Line S/S Reina Del Mar d. 31.3.1965 annulleret med rammestempel Paquebot og sidestemplet CTT Funchal d. 31.3.1965 til England.

1965 - EnglandBrev

6d Elizabeth helsags aerogram skrevet ombord på Union Castle Line S/S "Reina Del Mar" d. 31.3.1965 annulleret med rammestempel "Paquebot" og sidestemplet CTT Funchal d. 31.3.1965 til England.
Lot: 343831

Bevis for indbetaling til Krone Indsamlingen til Dybbøl Skanser. Indsamling i 1922 med henblik på at erhverve arealer ved Dybbøl til etablering af en Nationalpark Dybbøl.

1922 - Danmark6480 - Diverse

Bevis for indbetaling til Krone Indsamlingen til Dybbøl Skanser. Indsamling i 1922 med henblik på at erhverve arealer ved Dybbøl til etablering af en "Nationalpark Dybbøl".
Lot: 345119

50 øre Fr. IX i parstykke på retur Indkasserings-postanvisning mærket Straks annulleret med pr.-stempel Brændstrup pr. Gram d. 23.6.1959 til Tinglev.

1959 - Danmark6510 - Brev - 338

50 øre Fr. IX i parstykke på retur Indkasserings-postanvisning mærket "Straks" annulleret med pr.-stempel Brændstrup pr. Gram d. 23.6.1959 til Tinglev.
Lot: 343814

Brev med Julemærke 1974 (par) og Jul i Skåneland 1974 sendt ufrankeret fra Ribe d. 21.12.1974 til Skovby Østj. pr. Galten. Udtakseret i porto med 60 øre Margrethe (3) benyttet som portomærke og annulleret med trodat stempel i Galten d. 23.12.1974.

1974 - Danmark6760 - Brev - 572

Lot: 345186

5 øre Chr. X på brevkort (Holkegade, Faaborg) dateret Bøjlerehavehus og annulleret med brotype IIIb Katterød d. 3.9.1919 til Svanninge pr. Faaborg.

1919 - Danmark5600 - Brev - 68

Lot: 345118

10 øre Bølgelinie og 15 øre Stavnsbåndet (2) på anbefalet brev annulleret med brotype IIIc Aalsgaarde d. 2.8.1938 til København.

1938 - Danmark3140 - Brev - 235, 244

Lot: 345167

10 pen. helsagsbrevkort fra Åbo annulleret med 2-sproget bureaustempel Postilj.v. Å-T (= Åbo-Toijala) d. 16.7.1902 til Vittisbofjärd pr. Björneborg.

1902 - FinlandBrev

Lot: 345147

10 øre Bølgelinie og 15 øre Karavel, samt Julemærke 1931, på søndagsbrev fra København d. 26.12.1931 til Herning.

1931 - Danmark1000 - Brev - 169, 185

Lot: 345098

10 øre Regentjubilæum på brevkort (Svensk Amerika Linie dampskibe Kungsholm & Gripsholm) annulleret med svensk stempel i Göteborg d. 28.8.1937 og sidestemplet Från Danmark til Hessleholm, Sverige.

1937 - DanmarkBrev - 240

10 øre Regentjubilæum på brevkort (Svensk Amerika Linie dampskibe "Kungsholm" & "Gripsholm") annulleret med svensk stempel i Göteborg d. 28.8.1937 og sidestemplet "Från Danmark" til Hessleholm, Sverige.
Lot: 345172

35 h. Franz Joseph single på anbefalet brev fra Reichenberg d. 7.7.1908 til Lengenfeld, Tyskland.

1908 - ØstrigBrev

Lot: 343366

Sydfyenske Jernbaner Fripas 3. Klasse udstedt i Svendborg d. 15.7.1911 for rejse fra Svendborg til Odense og retur.

1911 - Danmark5700 - Brev

Lot: 345110

8 øre Tofarvet på brev annulleret med lapidar Kjøbenhavn V. K.B. d. 4.8.189x  til Hr. Gaardeier Chr. Aaberg. R. af Db. (= Ridder af Dannebrog), Bæksmarksbro Station, Vemb-Lemvig Banen. Chr. Pedersen Aaberg (1819-1897) var gårdejer og politiker, bl.a. i folketinget for partiet Højre. Aaberg var en af de såkaldte Syv vise Bønder og den første egentlige bonde som blev slået til Ridder af Dannebrog i 1890.

Danmark1000 - Brev - 25

8 øre Tofarvet på brev annulleret med lapidar Kjøbenhavn V. K.B. d. 4.8.189x til Hr. Gaardeier Chr. Aaberg. R. af Db. (= Ridder af Dannebrog), Bæksmarksbro Station, Vemb-Lemvig Banen. Chr. Pedersen Aaberg (1819-1897) var gårdejer og politiker, bl.a. i folketinget for partiet Højre. Aaberg var en af de såkaldte "Syv vise Bønder" og den første egentlige bonde som blev slået til Ridder af Dannebrog i 1890.
Lot: 343987

10 øre helsagskuvert (fabr. S-25) opfrankeret med 5 øre og 10 øre Chr. X sendt anbefalet fra Aarhus d. 27.8.1919 til Hammel. Påskrevet Kassebrev og Rec.-etiket fra Aarhus Baneg.s Postekspedition. Fold.

1919 - Danmark8000 - Brev - KV 32, 68, 69

10 øre helsagskuvert (fabr. S-25) opfrankeret med 5 øre og 10 øre Chr. X sendt anbefalet fra Aarhus d. 27.8.1919 til Hammel. Påskrevet "Kassebrev" og Rec.-etiket fra Aarhus Baneg.s Postekspedition. Fold.
Lot: 345115

Dansk Røde Kors formular - Form III-1-43 - med meddelelse fra Svendborg d. 9.4.1943 til Flushing, USA og på bagsiden svar dateret 16.9.1943 til Svendborg. Flere Røde Kors stempler. Fremsendt i fortrykt rudekuvert fra Dansk Røde Kors med 20 øre posthusfranko fra København OMK d. 20.12.1943 til Svendborg.

1943 - Danmark5700 - Brev

Lot: 345122

Øvre Schlesien. Blandingsfrankering på for- og bagside af brev fra Dziergowitz d. 1.3.1922 til Åbo, Finland.

1922 - TysklandBrev

Lot: 343919

15 øre firmafranko stempel med reklame: Res till Danmark med Kattegatt Expressen Prinsessan Margaretha på lokalbrev i Göteborg d. 4.9.1957

1957 - SverigeBrev

15 øre firmafranko stempel med reklame: Res till Danmark med Kattegatt Expressen "Prinsessan Margaretha" på lokalbrev i Göteborg d. 4.9.1957
Lot: 345132