5 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 44-H) med fortrykt meddelelse fra Marineforeningen sendt som tryksag fra Kjøbenhavn d. 28.1.1919 til styrmand Himmelstrup, Østasiatisk Kompagni i København - eftersendt til M/S Siam i Suez, Egypten og ank.stemplet d. 17.2.1919. Indbydelse til lysbilledforedrag af Observator Køhl om Kometer og Verdens Undergang. Slidt.

1919 - Danmark1000 - Brev - EB 40

5 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 44-H) med fortrykt meddelelse fra Marineforeningen sendt som tryksag fra Kjøbenhavn d. 28.1.1919 til styrmand Himmelstrup, Østasiatisk Kompagni i København - eftersendt til M/S "Siam" i Suez, Egypten og ank.stemplet d. 17.2.1919. Indbydelse til lysbilledforedrag af Observator Køhl om "Kometer og Verdens Undergang". Slidt.
Lot: 350033

5 øre og 10 øre (par) Bølgelinie på sørgebrev fra Ringsted d. 27.5.1927 til Paris, Frankrig.

1927 - Danmark4100 - Brev - 122, 124

Lot: 349236

8 øre helsagsbrevkort dateret Erholm (slot ved Aarup) annulleret med kombineret nr.stempel 12/Fyen. JB.PC. d. 2.11.1882 til Kjøbenhavn.

1882 - Danmark5560 - Brev - EB 4

8 øre helsagsbrevkort dateret Erholm (slot ved Aarup) annulleret med kombineret nr.stempel "12"/Fyen. JB.PC. d. 2.11.1882 til Kjøbenhavn.
Lot: 348944

5 øre Fr. VIII (2) på hotelkuvert (Jernbanehotellet Helsingør) med fuldt indhold annulleret med svensk skibsstempel Från Danmark og sidestemplet Helsingborg d. 15.12.1908 til Grantofta, Sverige.

1908 - Danmark3000 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII (2) på hotelkuvert (Jernbanehotellet Helsingør) med fuldt indhold annulleret med svensk skibsstempel "Från Danmark" og sidestemplet Helsingborg d. 15.12.1908 til Grantofta, Sverige.
Lot: 350003

15 øre Chr. X med perfin Fog. på firmakuvert fra Fog & Mørup sendt som Forretningspapirer fra København d. 15.8.1924 til Tistrup.

1924 - Danmark1000 - Brev - Perf. F39

15 øre Chr. X med perfin "Fog." på firmakuvert fra Fog & Mørup sendt som Forretningspapirer fra København d. 15.8.1924 til Tistrup.
Lot: 349569

Islandsk 27 kr. på filatelistisk skibsbrev annulleret Fra Island og sidestemplet Tórshavn d. 11.8.1975 til Bagsværd, Danmark.

1975 - Færøerne3800 - Brev

Islandsk 27 kr. på filatelistisk skibsbrev annulleret "Fra Island" og sidestemplet Tórshavn d. 11.8.1975 til Bagsværd, Danmark.
Lot: 350019

5 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 49-I) opfrankeret med 5 øre Chr. X fra Hjørring annulleret med bureaustempel Aalborg - Frederikshavn T.68 d. 22.11.1919 til København.

1919 - Danmark9800 - Brev - EB 40, 68

Lot: 349319

25 pfg. og 60 pfg. Hindenburg på luftpost ekspresbrev fra Berlin d. 31.12.1940 til København, Danmark. Åbnet af tysk censur i Berlin.

1940 - Tyskland1000 - Brev

Lot: 349331

5 kr. helsagskorrespondancekort opfrankeret med 5 kr. Våben fra Eben bei Radstadt d. 26.7.1888 til Romanshorn, Schweiz.

1888 - ØstrigBrev

Lot: 350087

4/25 øre Provisorium på lokal tryksag annulleret med TMS København *OMK.* / Kampen mod Kræften støttes ved brugen af Statstelegrafens Festblanketter d. 24.9.1934 til Christianshavn.

1934 - Danmark1000 - Brev - TMS 38.1

4/25 øre Provisorium på lokal tryksag annulleret med TMS København *OMK.* / "Kampen mod Kræften støttes ved brugen af Statstelegrafens Festblanketter" d. 24.9.1934 til Christianshavn.
Lot: 349949

10 øre Bølgelinie i parstykke på brev annulleret med TMS København OMK.7 / Tegn Beskæftigelseslaan d. 22.9.1941 til Veggerløse.

1941 - Danmark1000 - Brev - TMS 77.1

10 øre Bølgelinie i parstykke på brev annulleret med TMS København OMK.7 / "Tegn Beskæftigelseslaan" d. 22.9.1941 til Veggerløse.
Lot: 350023

5 rub. Soltegning i parstykke på brev fra Libau stemplet Latwija / Leepaja d. 23.9.1921 til København, Danmark.

1921 - Letland1000 - Brev

Lot: 342518

10 øre Bølgelinie og 5 kr. Chr. X Postfærgemærke på fragtbrev fra Esbjerg d. 7.12.1965 til Nordby, Fanø.

1965 - Danmark6700 - Brev - PF 23, PF 36

Lot: 349990

10+5 øre Dybbøl Mølle på brevkort annulleret med særstempel Danmark * Det rullende Postkontor * d. 15.8.1937 til Aarhus. 15.8.1938 var det rullende postkontor opstillet i Lemvig i forbindelse med regattafest.

1937 - Danmark7620 - Brev - 237

Lot: 349995

7/27 øre Provisorium og komplet sæt 7 øre Provisorier på uadresseret brevkort (Dansk Postmuseum. Brevet 1926) annulleret med særstempel Frim. Jub. Udst. 1851 1926 København d. 22.4.1926. Høj mærkepris.

1926 - Danmark1000 - Brev - 158, 160-166

Lot: 349966

5 øre, 7 øre (2) helsagsafklip, 7 øre Bølgelinie, 7 øre Nikolai kirke, 7 øre H.C.Andersen og 10 øre Gebyrmærke på 40 øre frankeret anbefalet brev fra Aarhus d. 27.4.1938 til Odense. Gebyr for indlevering udenfor alm. kontortid.

1938 - Danmark8000 - Brev - 200, 224, 230, Gebyr 3

Lot: 349984

20 øre helsagskuvert (fabr. 35-Z) opfrankeret med 30 øre Chr. X sendt anbefalet fra Aarhus d. 15.5.1923 til København.

1923 - Danmark8000 - Brev - KV 41, 127

Lot: 349940

10 øre Tjenestemærke på foldebrev annulleret med brotype IIIb Højslev d. 23.11.1922 til Sparkær

1922 - Danmark7840 - Brev - Tj 19

Lot: 350094

2 cents Washington på særlig Luftskib ZR3 Los Angeles - tidl. tysk Zeppelin LZ 126 - annulleret med rødt stempel Air mail Service New York d. 15.4.1925 til St. George, Bermuda. Ank.stemplet i St. George d. 22.4.1925.

1925 - USABrev

2 cents Washington på særlig Luftskib ZR3 "Los Angeles" - tidl. tysk Zeppelin LZ 126 - annulleret med rødt stempel Air mail Service New York d. 15.4.1925 til St. George, Bermuda. Ank.stemplet i St. George d. 22.4.1925.
Lot: 350129

8d Tuatara og 10/1½d Provisorium på luftpostbrev fra Wellington d. 27.11.1944 til flådeofficer ombord på det hollandske skib M/S Ruys c/o G.P.O. London, England. Åbnet af new zealandsk censur P.C.90/D.D.A./7.

1944 - New ZealandBrev

8d Tuatara og 10/1½d Provisorium på luftpostbrev fra Wellington d. 27.11.1944 til flådeofficer ombord på det hollandske skib M/S "Ruys" c/o G.P.O. London, England. Åbnet af new zealandsk censur P.C.90/D.D.A./7.
Lot: 350130

10 øre Bølgelinie single på lokalbrev annulleret med TMS med DDL FW200 Condor København K. / Benyt Luftpost d. 3.1.1939.

1939 - Danmark1000 - Brev - TMS 70.1

10 øre Bølgelinie single på lokalbrev annulleret med TMS med DDL FW200 Condor København K. / "Benyt Luftpost" d. 3.1.1939.
Lot: 349230