1936 - Danmark9900 - Brev - 226
15 øre H. C. Andersen på brev annulleret med særstempel Frederikshavn - Göteborg Kugleposten 1.7.1936 til Helsingborg, Sverige.
Lot: 349980
Lot: 349980
10 aur Chr. X, 20 aur Gullfoss og 50 aur Landskab (par) på 130 aur frankeret anbefalet brev med postopkrævning fra Reykjavik d. 14.9.1933 til Vestmannaøerne. Et mærke med rift og 2 lukkede arkivhuller.
Lot: 348818
8d George VI single på luftpost korsbånd for avisen "New Stateman and Nation" annulleret med London P F.S. ca. 1943-44 til Genéve, Schweiz. Passér stemplet Passed PER.36 ved den britiske censur og sjældent rødt "GEPRÜFT" rammestempel ved den tyske censur i Paris (Landsmann type XP4.3). Fold.
Lot: 350125
35 øre Chr. X med perfin "LB" (Landmandsbanken) single på anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 8.12.1914 via London d. 14.12.1914 til Leeds, England. Svagt stempel: Postal Censorship / Registered Section.
Lot: 349341
1d til 1 sh. på anbefalet Tin Can Mail brev fra Niuafo'ou Tonga 1944 til Auckland, New Zealand. Flere souvenir stempler på for- og bagside..
Lot: 349722
1d Victoria helsagsbrevkort annulleret med duplex stempel i Belfast d. 10.11.1882 til København, Danmark.
Lot: 350084
5 øre og 10 øre Bølgelinie på brev annulleret med udslebet stjernestempel OVER-FELDBORG og sidestemplet Skive d. 3.5.1938 til Skive.
Lot: 349920
Statsbanedriften Følgeseddel for Frimærkepakke med ovalt stempel Hjørring D.S.B. - J.F. d. 8.6.1902 til Sandved. Ank.stemplet med lapidar VI Sandved d. 8.6.1902
Lot: 349704
10 øre (2), 15 øre, 20 øre Luftpost 10+5 øre og 15+5 øre Røde Kors på anbefalet luftpostbrev fra København d. 26.2.1940 til München, Tyskland. Åbnet af tysk censur.
Lot: 349982
Ufrankeret fortrykt krigsfangefoldebrev dateret d. 19.2.1917 fra tysk krigsfange i Working Camp Stanhope, Handforth near Manchester, England til Zittau, Tyskland - eftersendt til Löbau. Åbnet af britisk krigsfangecensur P.W. 364.
Lot: 348615
9 p. Radiojubilæum single på brev fra Dublin d. 11.10.1976 til Harrogate, England.
Lot: 350065
20 øre Karavel på fortrykt Esperanto kuvert annulleret med TMS Nykøbing Fl. *** / "Besøg Nykøbing Fl. Storstrømsbroen Guldborgsund" d. 20.5.1941 til Dansk Røde Kors i København.
Lot: 349614
5 cents single på brev annulleret med stumt stempel og sidestemplet Raymond, Wis. d. 11.7.188? til Ringsted, Danmark. På bagsiden ank.stemplet lapidar Ringsted JB:P:E d. 31.7.18
Lot: 349388
30 cts. (par) og 10 cts. Røde Kors velgørenhedsmærke på brev annulleret med svagt stempel til Dresden, Tyskland. Åbnet af spansk censur.
Lot: 350101
10 øre Våben helsagsbrevkort skrevet ombord på færgen "König Christian" annulleret med tysk stempel i Warnemünde d. 19.8.1894 og sidestemplet "Aus Dänemark" til Bielefeld, Tyskland. Lidt nusset.
Lot: 350013
50 m i parstykke på aflangt luftpost ekspresbrev fra Nicosia d. 22.7.1965 til Purley, England.
Lot: 349735
2 øre Bølgelinie single annulleret med kryds på underfrankeret lokalt brevkort i Bisserup pr. Rude.
Lot: 350049
1866. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.T.m.Att." og blåt antiqua Ebeltoft d. 20.1.1866 via Aarhus til Silkeborg.
Lot: 349953
10 øre Fr. VIII (- hj. tak) på brev annulleret med stjernestempel GJERUM og sidestemplet på bagsiden Frederikshavn 14.3.1908 til Maribo Børnehjem.
Lot: 346916
10 øre Bølgelinie og 50 øre Fr. IX (8-blok) Postfærgemærke på fragtbrev fra Esbjerg d. 20.3.1951 til Nordby, Fanø.
Lot: 349991
15 øre Portomærke i parstykke på Debetseddel formular B.57 9/35 (B7) stemplet Fredericia d. 30.4.1938.
Lot: 349992