1991 - Danmark1000 - Brev - 986
3,50 kr. Lokomotiv single på brev annulleret med brotype VIIIk Københavns Postterminal d. 22.4.1991 til Køge. Stempel benyttet til filateliafstempling.
Lot: 350583
Lot: 350583
5 øre Fr. VIII på brevkort fra konstabel på Kastrup Fort annulleret med forsøgs-maskinstempel Kjøbenhavn KKB d. 16.5.1912 til Frederikshavn.
Lot: 350491
4 sk. Tofarvet på brev annulleret med lapidar Randers d. 27.12.(1873-74) til Middelsom Sønderlyng Herreders kontor i Viborg.
Lot: 350036
George VI anbefalet helsagskuvert opfrankeret med 4 as. George VI i parstykke sendt som luftpost fra indisk feldpostkontor F.P.O. 167 (= Ramu, India) d. 19.11.1944 til Bristol, England. Unit censur G168.
Lot: 349593
20 øre Chr. X på brev med langt indhold fra soldat ved 2. Pioner Battaljon annulleret Den danske Brigade / 3 / * i Tyskland * d. 8.11.1947 til Bølling pr. Skjern. Sendt fra den danske forlægning i Aurich.
Lot: 350595
5 øre Chr. X single på lokalbrev med skævt placeret maskinstempel i Kjøbenhavn d. 7.8.1916 annulleret med blæk "X" og "S". Lodret fold.
Lot: 350530
4 øre Bølgelinie single på lokal tryksag i København d. 1.9.1933.
Lot: 350576
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort (Middelgrundfortet) dateret "Mg" (= Middelgrund) og stemplet d. 3.8.1913.
Lot: 342434
25 øre Karavel i parstykke på anbefalet brev annulleret med udslebet stjernestempel MASNEDSUND og sidestemplet Vordingborg d. 31.7.1943 til København. Påsat internt register-nr. ved modtagelse.
Lot: 350446
Ufrankeret fortrykt krigsfangebrev fra tysk fange i Handforth PoW camp, Cheshire, England til Zittau, Tyskland. Rødt britisk krigsfange-censurstempel.
Lot: 350627
"Morgenbladet", 1. Aargang no. 88 d. 24.2.1945. Illegalt blad på 4 sider i ca. A4 format.
Lot: 349344
Østrigsk 5 kr. helsagsbrevkort fra Salzburg annulleret med blækkryds og sidestemplet med bayersk bureaustempel K.B.Bahnpost d. 9.8.1890 til Nordhausen, Tyskland.
Lot: 350621
40 cts. Isabel i parstykke på luftpostbrev fra en spansk enklave i Nordafrika med stempel "Correo Aereo Melilla" fra Melilla d. 13.6.1938 til Cadiz. Passér stemplet ved den lokale censur i Melilla. På bagsiden 0,05 pts. Contra el Paro Velgørenhedsmærke fra Melilla.
Lot: 350518
5 øre Våben i parstykke på brevkort annulleret med lapidar Viborg JB.P.E. d. 10.6.(ca.1904) til München, Bayern, Tyskland.
Lot: 350424
3,50 kr. og 5 kr. (par) Rigsvåben på adressekort for luftpostpakke fra Nærum d. 20.2.1974 til Christianshåb, Grønland.
Lot: 350538
20 øre Fr. IX på brevkort (Danske forlægning i Itzehoe) annulleret med brotype IId Det danske Kommando / I - I / * i Tyskland * d. 2.4.1954 til København.
Lot: 350489
80 øre Fr. IX single på anbefalet brev fra Vamdrup d. 19.6.1959 til København.
Lot: 350483
10 c. helsagskuvert annulleret med 8-kantet stempel Posta Local La Reforma d. 14.6.1901 påskrevet "via Puerto Barrios" til Hamburg, Tyskland. På bagsiden flere transit stempler - bl.a. interessant rammestempel ADMs DE CORREOS DE SAN MARCO".
Lot: 350619
7 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 47-C) opfrankeret med 3 øre Bølgelinie fra Kjøbenhavn d. 1.6.1919 til Bremen, Tyskland.
Lot: 350072
5 øre Chr. X lokalt helsagsbrevkort (fabr. 49-I) stemplet Hellerup d. 7.10.1919 fra zoolog og komponist Rudolph Berg til folketingsmand Sigvald Olsen i København.
Lot: 350510
2 c., 4 c., 5 c. og 10 c. på blandingsfrankeret anbefalet brev fra Mexico City f. 16.10.1910 til Triberg, Tyskland.
Lot: 350618