3,50 kr. Lokomotiv single på brev annulleret med brotype VIIIk Københavns Postterminal d. 22.4.1991 til Køge. Stempel benyttet til filateliafstempling.

1991 - Danmark1000 - Brev - 986

Lot: 350583

5 øre Fr. VIII på brevkort fra konstabel på Kastrup Fort annulleret med forsøgs-maskinstempel Kjøbenhavn KKB d. 16.5.1912 til Frederikshavn.

1912 - Danmark1000 - Brev - 54

Lot: 350491

4 sk. Tofarvet på brev annulleret med lapidar Randers d. 27.12.(1873-74) til Middelsom Sønderlyng Herreders kontor i Viborg.

Danmark8900 - Brev - 18

Lot: 350036

George VI anbefalet helsagskuvert opfrankeret med 4 as. George VI i parstykke sendt som luftpost fra indisk feldpostkontor F.P.O. 167 (= Ramu, India) d. 19.11.1944 til Bristol, England. Unit censur G168.

1944 - IndienBrev

Lot: 349593

20 øre Chr. X på brev med langt indhold fra soldat ved 2. Pioner Battaljon annulleret Den danske Brigade / 3 / * i Tyskland * d. 8.11.1947 til Bølling pr. Skjern. Sendt fra den danske forlægning i Aurich.

1947 - Danmark6900 - Brev - 276

Lot: 350595

5 øre Chr. X single på lokalbrev med skævt placeret maskinstempel i Kjøbenhavn d. 7.8.1916 annulleret med blæk X og S. Lodret fold.

1916 - Danmark1000 - Brev - 68

5 øre Chr. X single på lokalbrev med skævt placeret maskinstempel i Kjøbenhavn d. 7.8.1916 annulleret med blæk "X" og "S". Lodret fold.
Lot: 350530

4 øre Bølgelinie single på lokal tryksag i København d. 1.9.1933.

1933 - Danmark1000 - Brev - 80

Lot: 350576

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort (Middelgrundfortet) dateret Mg (= Middelgrund) og stemplet d. 3.8.1913.

1913 - Danmark1913 - Brev - 79

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort (Middelgrundfortet) dateret "Mg" (= Middelgrund) og stemplet d. 3.8.1913.
Lot: 342434

25 øre Karavel i parstykke på anbefalet brev annulleret med udslebet stjernestempel MASNEDSUND og sidestemplet Vordingborg d. 31.7.1943 til København. Påsat internt register-nr. ved modtagelse.

1943 - Danmark4760 - Brev - SK 0873

Lot: 350446

Ufrankeret fortrykt krigsfangebrev fra tysk fange i Handforth PoW camp, Cheshire, England til Zittau, Tyskland. Rødt britisk krigsfange-censurstempel.

EnglandBrev

Lot: 350627

Morgenbladet, 1. Aargang no. 88 d. 24.2.1945. Illegalt blad på 4 sider i ca. A4 format.

1945 - DanmarkDiverse

"Morgenbladet", 1. Aargang no. 88 d. 24.2.1945. Illegalt blad på 4 sider i ca. A4 format.
Lot: 349344

Østrigsk 5 kr. helsagsbrevkort fra Salzburg annulleret med blækkryds og sidestemplet med bayersk bureaustempel K.B.Bahnpost d. 9.8.1890 til Nordhausen, Tyskland.

1890 - ØstrigBrev

Lot: 350621

40 cts. Isabel i parstykke på luftpostbrev fra en spansk enklave i Nordafrika med stempel Correo Aereo Melilla fra Melilla d. 13.6.1938 til Cadiz. Passér stemplet ved den lokale censur i Melilla. På bagsiden 0,05 pts. Contra el Paro Velgørenhedsmærke fra Melilla.

1938 - SpanienBrev

40 cts. Isabel i parstykke på luftpostbrev fra en spansk enklave i Nordafrika med stempel "Correo Aereo Melilla" fra Melilla d. 13.6.1938 til Cadiz. Passér stemplet ved den lokale censur i Melilla. På bagsiden 0,05 pts. Contra el Paro Velgørenhedsmærke fra Melilla.
Lot: 350518

5 øre Våben i parstykke på brevkort annulleret med lapidar Viborg JB.P.E. d. 10.6.(ca.1904) til München, Bayern, Tyskland.

Danmark8800 - Brev - 34B

Lot: 350424

3,50 kr. og 5 kr. (par) Rigsvåben på adressekort for luftpostpakke fra Nærum d. 20.2.1974 til Christianshåb, Grønland.

1974 - Grønland3951 - Brev - 529, 295

Lot: 350538

20 øre Fr. IX på brevkort (Danske forlægning i Itzehoe) annulleret med brotype IId Det danske Kommando / I - I / * i Tyskland * d. 2.4.1954 til København.

1954 - DanmarkBrev - 320

Lot: 350489

80 øre Fr. IX single på anbefalet brev fra Vamdrup d. 19.6.1959 til København.

1959 - Danmark6580 - Brev - 341

Lot: 350483

10 c. helsagskuvert annulleret med 8-kantet stempel Posta Local La Reforma d. 14.6.1901 påskrevet via Puerto Barrios til Hamburg, Tyskland. På bagsiden flere transit stempler - bl.a. interessant rammestempel ADMs DE CORREOS DE SAN MARCO.

1901 - GuatemalaBrev

10 c. helsagskuvert annulleret med 8-kantet stempel Posta Local La Reforma d. 14.6.1901 påskrevet "via Puerto Barrios" til Hamburg, Tyskland. På bagsiden flere transit stempler - bl.a. interessant rammestempel ADMs DE CORREOS DE SAN MARCO".
Lot: 350619

7 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 47-C) opfrankeret med 3 øre Bølgelinie fra Kjøbenhavn d. 1.6.1919 til Bremen, Tyskland.

1919 - Danmark1000 - Brev - EB 42, 79

Lot: 350072

5 øre Chr. X lokalt helsagsbrevkort (fabr. 49-I) stemplet Hellerup d. 7.10.1919 fra zoolog og komponist Rudolph Berg til folketingsmand Sigvald Olsen i København.

1919 - Danmark2900 - Brev - EB 40

Lot: 350510

2 c., 4 c., 5 c. og 10 c. på blandingsfrankeret anbefalet brev fra Mexico City f. 16.10.1910 til Triberg, Tyskland.

1910 - MexicoBrev

Lot: 350618