Færøerne3800 - Brev - 44
150 øre Fjeldblomster i parstykke på brev annulleret med liniestempel "Inspektionsskibet Vædderen" ca. 1980 til Svendborg, Danmark.
Lot: 350443
Lot: 350443
30 øre Nordens Dag udg. i parstykke på menukort fra DFDS Norges-båden M/S "Kronprinsesse Ingrid" benyttet som brevkort og annulleret med norsk stempel i Oslo d. 3.3.1957 til København, Danmark.
Lot: 350561
20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel SULDRUP og sidestemplet Støvring d. 2.2.1946 til Hillerød.
Lot: 350492
5 pfg. Germania og 20 pfg. Luftpost på særligt Flug-Post-Karte annulleret Flugpost am Rhein u. am Main / Frankfurt (Main) d. 13.6.1912 til Berlin.
Lot: 350515
60 øre Fr. IX på brev fra København d. 5.7.1967 til sømand ombord på minelæggeren "Fyen" via Købmagergades Postkontor. Eftersendt og forespurgt flere gange. Urent åbnet i toppen.
Lot: 350610
50 øre Fr. IX og 2 kr. Rigsvåben på anbefalet brev fra Århus C. 1972 (utydelig dato) indleveret efter alm. kontortid og stemplet "Gebyr 50 øre indbefattet" til København.
Lot: 332796
1 øre og 5 øre Bølgelinie, samt 2 øre Bølgelinie i fireblok overtrykt "V.F. Udstilling 23.-25. April 1938", på udstillingskuvert fra Villabyernes Filatelistklubs Udstilling stemplet Hellerup d. 23.4.1938 til København.
Lot: 348656
10 øre og 20 øre Chr. X på 2. vægtkl. rudekuvert fra Kjøbenhavn d. 1.10.1917. Åbnet af tysk censur.
Lot: 349974
Ufrankeret "Interneret Forsendelse" brevkort fra Officiant ved 3. Regiment interneret på Andelsskolen ved Strib stemplet Middelfart d. 2?.9.1943 til Frederikshavn. Lokalt tysk censur med Briefstempel Dienststelle Feldpostnummer 09665A (= Stab Grenadier-Ausbildungs-Bataillon 184).
Lot: 350060
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 83-J) annulleret med brotype IIIb Vorbasse d. 4.3.1927 til Randers.
Lot: 350499
10 øre "SB" helsagsafklip fra Soldater-korrespondancekort anvendt som frankering på brev fra Kjøbenhavn d. 10.1.1916 til Kr. Saaby Skole pr. Hvalsø.
Lot: 350415
8 øre Tofarvet omv. rm. på brev fra Næstved d. 17.5.1896 til Helsingør.
Lot: 349960
Ufrankeret fortrykt krigsfange foldebrev fra tysk krigsfange dateret d. 3.10.1919 til Darmstadt, Tyskland. På bagsiden violet afs.-stempel P/W No. (1248) / (Waiker) / CATTERICK, YORKS. HÜTTE (F3) / ENGLAND
Lot: 350625
5 øre Chr. X i fireblok på filatelistisk SAS første flyvnings brevkort annulleret med særstempel i Sdr. Strømfjord d. 15.11.1954 via Grønlands Postkontor København K. d. 16.11.1954 til Odense.
Lot: 350607
10 øre Chr. X annulleret med kontorstempel Holstebro d. 25.11.1920 anvendt som gebyr mærke på håndskrevet kvittering for indkøb af frimærker ved Holstebro Postkontor.
Lot: 350458
Norddeutscher Postbezirk ½ gr. og 1 gr. på brev annulleret med hestesko-stempel LÜbeck d. 15.1.1871 til København, Danmark. Særtakst 1½ gr. for breve fra Hertugdømmerne til Danmark.
Lot: 350449
15 øre Fr. IX i parstykke på underfrankeret søndagsbrevkort fra København d. 15.3.1952 til Svendborg. Udtakseret i porto med 20 øre Portomærke stemplet Svendborg d. 16.3.1952.
Lot: 350480
10 øre Chr. IX single på sørgekuvert fra Kjøbenhavn d. 17.5.1906 til Lumby pr. Bellinge St. På bagsiden sort lukkeoblat "(krone)/Det kongelige Foureer Contoir" og transit lapidar nureaustempel NordFyenske JB:PK: d. 18.5.1906
Lot: 350587
20 pfg. Borsig og 15 pfg. Luftpost på luftpost brevkort fra Berlin-Charlottenburg d. 11.6.1955 til passager ombord på S/S "Stratheden" i Marseilles, Frankrig.
Lot: 350630
10 kr. helsags rørpost brevkort sendt lokalt i Wien d. 14.5.1891.
Lot: 350088
10 øre Våben helsagsbrevkort fra Faaborg annulleret med lapidar bureaustempel Ringe - Faaborg 7 Tog d. 24.9.1890 til Flensburg, Tyskland.
Lot: 342445