Danmark7300 - Brev - SK 0546
1 øre Bølgelinie (3) på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel HJORTSBALLE til Tyrgod pr. Jelling.
Lot: 350641
Lot: 350641
5 øre Våben helsagsbrevkort fra Faxe Ladeplads annulleret med lapidar bureaustempel Øst:Sjæl:JB:PK: d. 21.7.1894 til Kjøbenhavn.
Lot: 342443
Ufrankeret brev med rammestempel "Postbesørges ufrankeret" fra Ølstykke d. 9.11.1939 til Frederikssund. Udtakseret i enkeltporto med 10 øre Portomærke annulleret med kontorstempel Frederikssund d. 10.11.1939.
Lot: 342865
15 øre Karavel i parstykke på brev fra Kalundborg d. 14.1.1935 til sømand ombord på S/S "Jessie Mærsk" via rederiet A.P.Møller i København - eftersendt til Gdynia, Polen og efterfølgende Dublin, Irland. Kort hj.tak og bagklap mgl.
Lot: 350531
Statsbanedriften Følgeseddel for Frimærkepakke med ovalt stempel Ulfborg D.S.B. - J.F. d. 5.11.1900 til Sandved. Ank.stemplet med lapidar VI Sandved d. 6.11.1900.
Lot: 349706
1 c. (3) og 2 c. Washington på fortrykt kuvert fra Chr. Hansen Laboratory i Little Falls d. 16.9.1913 til Etatsraad Chr. Hansen, Kommandør af Dannebrog i København, Danmark - eftersendt til Mullerup pr. Gudme.
Lot: 350095
15 øre Chr. X på brevkort dateret i Klemensker d. 29.12.1946 og annulleret med udslebet stjernestempel AARSBALLE til Haslev.
Lot: 349434
15 øre Chr. X på brevkort fra København d. 20.8.1946 annulleret med svensk skibsstempel "Från Danmark" til Tumba, Sverige.
Lot: 350006
5 øre Chr. X (kort hj.tak) annulleret med stjernestempel BØDSTRUP og sidestemplet Tranekjær d. 1.1.1916 til soldat i Aarhus. Kort med hj.knæk.
Lot: 350640
Statstelegrafvæsenet 10 øre helsags-rudekuvert Form Nr. 348-9-23 (fabr. 11-Cx) sendt lokalt i København d. 10.9.1924.
Lot: 349938
6/4 øre provisorisk helsags korsbånd opfrankeret med 2 øre Bølgelinie sendt som lokal tryksag i Slagelse d. 20.3.1941.
Lot: 350604
8 øre Bølgelinie single på lokal forretningspapirer i København d. 6.9.1939.
Lot: 350578