1,45 p. blandingsfrankeret luftpostbrev fra den norske kirke i Buenos Aires d. 27.8.1940 til Sigerfjord, Norge - eftersendt d. 6.11.1941. Passér stemplet Ab ved den tyske censur i Berlin.

1940 - ArgentinaBrev

1,45 p. blandingsfrankeret luftpostbrev fra den norske kirke i Buenos Aires d. 27.8.1940 til Sigerfjord, Norge - eftersendt d. 6.11.1941. Passér stemplet "Ab" ved den tyske censur i Berlin.
Lot: 350550

15 øre Fr. IX på lokalbrev annulleret med TMS Ny Carlsbergfondets Jubilæumsudstilling på Charlottenborg 20. Januar - 17. Februar/København OMK 10 d. 23.1.1952.

1952 - Danmark1000 - Brev - TMS 168.2

15 øre Fr. IX på lokalbrev annulleret med TMS "Ny Carlsbergfondets Jubilæumsudstilling på Charlottenborg 20. Januar - 17. Februar"/København OMK 10 d. 23.1.1952.
Lot: 350806

10 pen. helsagsbrevkort annulleret med 3-sproget stempel i Brahestad d. 23.8.1901 til Tammerfors.

1901 - FinlandBrev

Lot: 350887

1 øre Våben og 4 øre Tofarvet på lokalbrev fra Kjøbenhavns Philatelistklub i Kjøbenhavn d. 13.12.1912. Fuldt indhold.

1912 - Danmark1000 - Brev - 23B, 37

Lot: 350594

10 øre Chr. IX og Julemærke 1905 på brev fra Vejen d. 18.12.1905 til Skørping.

1905 - Danmark6600 - Brev - 47

Lot: 350041

5 cts., 15 cts. (2) og 25 cts. på brev fra Barcelona med utydelig dato til Douala, Cameroun, Afrika. Åbnet af lokal spansk censur. Urent åbnet.

SpanienBrev

Lot: 349371

7 øre + 1 øre provisorisk helsagsbrevkort (fabr. 56-H) med fortrykt meddelelse fra Københavns Motor Klub sendt lokalt i København d. 29.11.1920. Nålehul.

1920 - Danmark1000 - Brev - EB 60

Lot: 350547

5 øre Bølgelinie, 30+10 øre Pigespejderne og 60+5 øre Røde Kors på stort anbefalet brev fra Odense 3 d. 19.6.1963 til Charlottenlund. Kuvert lukket med Sydslesvig Julemærke 1962 (3) som er bundet til kuvert med trodat-stempel Odense 3 Posteksped. med sorteringskode 4203. Lodret fold.

1963 - Danmark5000 - Brev - 246, 379, 390

Lot: 350929

20 øre DSB Jubilæum på brev annulleret med TMS Brug Frihedsfondens Frimærker/København OMK. d. 30.8.1947 til Onsild St.

1947 - Danmark1000 - Brev - TMS 125.4

20 øre DSB Jubilæum på brev annulleret med TMS "Brug Frihedsfondens Frimærker"/København OMK. d. 30.8.1947 til Onsild St.
Lot: 350785

60 øre UPU konference single på 5 Gram luftpostbrev annulleret med TMS SØNDAGsbreve 55 øre i TILLÆGsporto/København OMK.27 d. 6.9.1963 til dansk arbejde ved D.C.C. APO 23, New York = Thulebasen på Grønland.

1963 - Danmark1000 - Brev - TMS 312.17

60 øre UPU konference single på "5 Gram" luftpostbrev annulleret med TMS "SØNDAGsbreve 55 øre i TILLÆGsporto"/København OMK.27 d. 6.9.1963 til dansk arbejde ved D.C.C. APO 23, New York = Thulebasen på Grønland.
Lot: 350808

4 sk. Krone/Scepter artighedsklippet på brev med langt indhold dateret Vallensbæk annulleret med nr.stempel 94 og sidestemplet antiqua Taastrup d. 14.5.1865 til Roskilde.

1865 - Danmark2625 - Brev - 18

4 sk. Krone/Scepter artighedsklippet på brev med langt indhold dateret Vallensbæk annulleret med nr.stempel "94" og sidestemplet antiqua Taastrup d. 14.5.1865 til Roskilde.
Lot: 350854

20/15 øre Provisorium med perfin F.D.B. på fortrykt kuvert fra Fællesforeningen for Danmarks Brugsforeningers Fabrikker annulleret i Aarhus d. 14.10.1940 og sidestemplet med posthornstempel VIBY J. (AARHUS) til København.

1940 - Danmark8260 - Brev - SK 175.2

20/15 øre Provisorium med perfin "F.D.B." på fortrykt kuvert fra Fællesforeningen for Danmarks Brugsforeningers Fabrikker annulleret i Aarhus d. 14.10.1940 og sidestemplet med posthornstempel VIBY J. (AARHUS) til København.
Lot: 350904

30 øre Thorvaldsen single på retur Indkasserings-Indbetalingskort fra Nibe d. 1.4.1939 til Vægger.

1939 - Danmark9240 - Brev - 251

Lot: 350824

1½ mk. Løve på brev fra Tampere annulleret med 2-sproget bureaustempel P. Vagn. 6 d. 7.2.1931 til Aalborg.

1931 - FinlandBrev

Lot: 350920

5 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype IIIb Vamdrup d. 10.7.1915 til Aarhus.

1915 - Danmark6580 - Brev - 68

Lot: 350485

5 öre Løve og 10 öre Natflygg på særlig 1. flyvningskuvert fra Malmö 1 Luftpost d. 30.4.1931 via Berlin og Breslau til Istanbul, Tyrkiet. Flyvningsstempel fra Breslau d. 1.5.1931 Erster Reichspostflug Breslau - Istanbul. (Michel EE31.18.08).

1931 - SverigeBrev

5 öre Løve og 10 öre Natflygg på særlig 1. flyvningskuvert fra Malmö 1 Luftpost d. 30.4.1931 via Berlin og Breslau til Istanbul, Tyrkiet. Flyvningsstempel fra Breslau d. 1.5.1931 "Erster Reichspostflug Breslau - Istanbul". (Michel EE31.18.08).
Lot: 350884

50 øre Assistenshuset på brev fra København d. 27.6.1967 til sømand ombord på minelæggeren Fyen via Købmagergades Postkontor - eftersendt flere gange. Urent åbnet i toppen.

1967 - Danmark1000 - Brev - 445

50 øre Assistenshuset på brev fra København d. 27.6.1967 til sømand ombord på minelæggeren "Fyen" via Købmagergades Postkontor - eftersendt flere gange. Urent åbnet i toppen.
Lot: 350611

15 øre Firmafranko fra DFDS i København d. 26.2.1929 på brev fra Anvers, Belgien til Stockholm, Sverige.

1929 - Danmark1000 - Brev

Lot: 350599

30 øre Isbjørn på aerogram annulleret med SAS 1.-flyvnings særstempel i Sdr. Strømfjord d. 15.11.1954 via Grønlands Postkontor København K. d. 16.11.1954 til Aarhus, Danmark.

1954 - Grønland3910 - Brev - 6

Lot: 350544

5 øre Bølgelinie på lokalt brevkort i København d. 10.4.1925. På bagsiden fortrykt meddelelse fra Dansk Naturhistorisk Forening med annoncering af Professor Adolf Jensen fremlæggelse af sin afhandling On the Fishery of the Greenlanders bygget på resultater fra Tjalfe-Ekspeditionen 1908-09 til Grønland.

1925 - Grønland1000 - Brev

5 øre Bølgelinie på lokalt brevkort i København d. 10.4.1925. På bagsiden fortrykt meddelelse fra Dansk Naturhistorisk Forening med annoncering af Professor Adolf Jensen fremlæggelse af sin afhandling "On the Fishery of the Greenlanders" bygget på resultater fra "Tjalfe"-Ekspeditionen 1908-09 til Grønland.
Lot: 350883

10 øre Fr. VIII på brevkort (Amagertorv, København) annulleret med svensk stempel i Malmö d. 28.12.1907 til Hamburg, Tyskland.

1907 - Danmark1000 - Brev - 55

Lot: 350428