100.000.000 mk. infla udg. (30) på bagsiden af ekspresbrev fra Ilmenau d. 7.11.1923 til Hamburg. Korrekt porto 1 mia. mk. landsporto + 2 mia. mk. ekspres = 3.000.000.000.000 mk. (5.-12.11.1923)

1923 - TysklandBrev

Lot: 352303

5 cts., 30 cts. og 1 pta. på blandingsfrankeret luftpostbrev fra Alicante d. 28.10.1937 til Nyol, Schweiz. Åbnet af spansk censur og luftpost etiket annulleret med sorte streger.

1937 - SpanienBrev

Lot: 349372

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 165) opfrankeret med 5 øre Bølgelinie og Julemærke 1948 Fra Næstved d. 9.12.1948 til København.

1948 - Danmark4700 - Brev - EB 107, 246

Lot: 350525

4 øre helsagskorsbånd sendt som lokal tryksag i Kjøbenhavn d. 2.11.1905 til Underdirektør H. Vedel, Ridder af Dannebrog.

1905 - Danmark1000 - Brev - XB 2b

Lot: 352273

4 sk. 1858 udg. (beklippet) på brev med fuldt indhold annulleret med nr.stempel 20 og sidestemplet antiqua Frederikssund d. 27.10.1858 til Kjøbenhavn.

1858 - Danmark3600 - Brev - 7

4 sk. 1858 udg. (beklippet) på brev med fuldt indhold annulleret med nr.stempel "20" og sidestemplet antiqua Frederikssund d. 27.10.1858 til Kjøbenhavn.
Lot: 350853

Studenternes Efterretningstjeneste. Meddelelse Nr. 124 d. 17.7.1944. 6 sider.

1944 - DanmarkDiverse

Lot: 349726

5 öre Oscar II på brevkort annulleret med særstempel Lund Utställningen d. 1.9.1907 til København, Danmark.

1907 - Sverige1000 - Brev

Lot: 352348

10 øre, 15 øre Luftpost og D.F.U. provisorium i parstykke på luftpostbrev fra 10. Filatelistdags Udstilling i Slagelse d. 6.9.1938 via København til Slagelse.

1938 - Danmark4200 - Brev - 216, 217, 245, 199

Lot: 350915

20 gr. Landskab single på anmeldelse annulleret Poznan d. 28.7.1937 og ank.stemplet i Zaniemysl d. 29.7.1937.

1937 - PolenBrev

Lot: 352298

20 øre DSB Jubilæum på brev annulleret med TMS Brug Frihedsfondens Frimærker/Aarhus *** d. 3.9.1947 til København.

1947 - Danmark8000 - Brev - TMS 125.2

20 øre DSB Jubilæum på brev annulleret med TMS "Brug Frihedsfondens Frimærker/Aarhus *** d. 3.9.1947 til København.
Lot: 350784

Ausweis für arbeitende franz. und belg. Kr.-Gef. udstedt i Neubukow d. 6.7.1943.

1943 - TysklandBrev

Lot: 352313

1 mk. Løve single på brev annulleret Soini d. 4.8.1925 og sidestemplet med nr.stempel 650 til Hämeenlinna.

1925 - FinlandBrev

1 mk. Løve single på brev annulleret Soini d. 4.8.1925 og sidestemplet med nr.stempel "650" til Hämeenlinna.
Lot: 352301

1 kr. Rigsvåben single på luftpostbrev annulleret med TMS Festival 17.-31. Maj Danmark/København OMK.17 d. 27.4.1957 til Buenos Aires, Argentina.

1957 - Danmark1000 - Brev - TMS 214

1 kr. Rigsvåben single på luftpostbrev annulleret med TMS "Festival 17.-31. Maj Danmark"/København OMK.17 d. 27.4.1957 til Buenos Aires, Argentina.
Lot: 350797

15 øre Chr. X på brevkort (Roholte, kirke og skole) annulleret med stjernestempel VINDBYHOLT og sidestemplet Faxe d. 19.1.1921 til København.

1921 - Danmark4640 - Brev - SK 1551

Lot: 352376

1844. Tjenestebrev mærket K.T.m.A. med fuldt indhold dateret i Sorø d. 21.8.1844 til Oberstløjtnant Qveist, Ridder af Dannebrog, Kjøbenhavn. På bagsiden: Sorøe Amts Segl.

1844 - Danmark4180 - Brev

1844. Tjenestebrev mærket "K.T.m.A." med fuldt indhold dateret i Sorø d. 21.8.1844 til Oberstløjtnant Qveist, Ridder af Dannebrog, Kjøbenhavn. På bagsiden: Sorøe Amts Segl.
Lot: 350877

200+40 øre Røde Kors på skibsbrev afsendt ombord på M/S Prinsesse Margrethe annulleret København PTM d. 11.2.1983 og sidestemplet Fra Norge til Bromma, Sverige.

1984 - Danmark1000 - Brev - 764

200+40 øre Røde Kors på skibsbrev afsendt ombord på M/S "Prinsesse Margrethe" annulleret København PTM d. 11.2.1983 og sidestemplet "Fra Norge" til Bromma, Sverige.
Lot: 352397

10 øre Bølgelinie på lokal tryksag annulleret med TMS Se Gyldne Bøger i Nationalmuseet/København OMK.9 d. 8.4.1952. Violet tryksagskontrol stempel. Åbnet 3 sider.

1952 - Danmark1000 - Brev - TMS 171.2

10 øre Bølgelinie på lokal tryksag annulleret med TMS "Se Gyldne Bøger i Nationalmuseet"/København OMK.9 d. 8.4.1952. Violet tryksagskontrol stempel. Åbnet 3 sider.
Lot: 350777

25+5 øre Jutlandia i fireblok på overfrankeret brev fra København d. 27.4.1952 til Solrød Strand.

1952 - Danmark1000 - Brev - 333

Lot: 352335

5 øre og 10 øre Bølgelinie på fortrykt kuvert fra Det danske Spejderkorps Depot A/S sendt som tryksag fra Odense d. 9.11.1955 til Ringe. Bagklap mgl.

1955 - Danmark5000 - Brev - 246, 318

Lot: 352356

5 cts. Rytter, 25 cts. og 40 cts. på brev fra Tenerife d. 30.4.1939 til Aue, Tyskland. Lokal spansk censur fra Santa Cruz.

1939 - SpanienBrev

Lot: 349071

4 sk. 1858 udg. på brev med langt indhold dateret i Vallensbæk annulleret med nr.stempel 94 og sidestemplet antiqua Taastrup d. 31.8.1859 til Roskilde.

1859 - Danmark2625 - Brev - 7

4 sk. 1858 udg. på brev med langt indhold dateret i Vallensbæk annulleret med nr.stempel "94" og sidestemplet antiqua Taastrup d. 31.8.1859 til Roskilde.
Lot: 350855