1973 - Danmark9493 - Brev - 555
70 øre Kalkmaleri på brev fra Saltum d. 3.12.1973 til Aalborg.
Lot: 352334
Lot: 352334
5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel BOESLUNDE og sidestemplet Korsør d. 25.4.1912 til Roskilde.
Lot: 352378
10 øre Bølgelinie på julekort fra 1933 annulleret med udslebet stjernestempel RINGEBY til Pedersker St.
Lot: 352268
5 øre Soldater-Brevkort fra soldat på Kronborg annulleret brotype IIIb Helsingør d. 6.3.1915 til garder i København.
Lot: 352341
1833. Portobrev med fuldt indhold dateret i Vallensbæk d. 9.6.1833 til hr. Kammeraad Forvalter Albrecht i Roskilde. Påskrevet "3" med rødkridt.
Lot: 350858
10 øre Bølgelinie med perfin "V" på lokalbrev fra Direktoratet for Vareforsyning stemplet København d. 13.3.1945.
Lot: 352371
5 øre Våben (2) på skibsbrev annulleret med liniestempel "Fra Rønne" og på bagsiden ank.stemplet Kjøbenhavn Str. d. ?.12.1904 til Kjøbenhavn.
Lot: 352186
20 øre Våben på brev annulleret med lapidar Lemvig d. 25.3.1889 via Ribe til Scherrebek i Nordslesvig.
Lot: 352323
8 øre Tofarvet på brev annulleret med stjernestempel GODTHAAB til Rønne. På bagsiden ank.stemplet Rønne d. 29.4.1898.
Lot: 352261
700 reis og 3.500 reis på luftpostbrev fra Sao Paulo d. 5.7.1933 befordret med luftskib Graf Zeppelin via Friedrichshafen og München til Rom, Italien. Violet flyvningsstempel. Kuvert afkortet i venstre side.
Lot: 350567
5 øre Chr. IX på brevkort (Sødringholm) annulleret med stjernestempel KIBÆK og sidestemplet bureau Skanderborg - Skjern d. 14.2.1907 til Tim St.
Lot: 352295
5 pfg. Adler (3) på underfrankeret brevkort fra Amorbach d. 12.7.1924 til Aalborg. Udtakseret i porto med 5 øre og 20 øre Portomærke annulleret med brotype IIi Aalborg *** d. 15.7.1924 2. OMB.
Lot: 350841
10 øre Fr. VIII på illustreret firmakuvert A/S Faaborg Vegetabil-Margarine Fabrik fra Faaborg d. 30.4.1912 til Rudme.
Lot: 352188
20 öre Svenska Flottan på brev fra Arlöv d. 26.7.1945 til Stege, Danmark. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/308/Danmark.
Lot: 352374
Ufrankeret rudekuvert mærket "Portofri" fra Statstelegraf og Statstelefon - T.4045 2/35 - stemplet i København d. 11.11.1935.
Lot: 352342
Spansk 6 pts. og 8 pts. på aflang fortrykt kuvert fra Statens Skoleskib "Danmark" stemplet Palma de Mallorca d. 27.1.1975 til Espergærde, Danmark. Fold.
Lot: 352400
20 øre Grundloven og Julemærke 1949 på brev fra Aalborg d. 17.11.1949 til Nibe.
Lot: 350815
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 112) annulleret med brotype Ic Aakirkeby JB.P.E. d. 5.11.1934 til Ringsted.
Lot: 352279
Postfærge Fragtbrev - formular Bet. 40 (8-62 AS5). Ubrugt med vedhængende kupon
Lot: 352344
40 øre Fr. IX i fireblok og 5 kr. Rigsvåben Postfærgemærke på fragtbrev fra Esbjerg d. 26.7.1974 til Nordby, Fanø.
Lot: 352368
50 øre (2), 90 øre (2) Fr. IX og 2 kr. Rigsvåben Postfærge på fragtbrev fra Esbjerg d. 23.9.1974 til Fanø.
Lot: 352363