70 øre Kalkmaleri på brev fra Saltum d. 3.12.1973 til Aalborg.

1973 - Danmark9493 - Brev - 555

Lot: 352334

5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel BOESLUNDE og sidestemplet Korsør d. 25.4.1912 til Roskilde.

1912 - Danmark4242 - Brev - SK 0155

Lot: 352378

10 øre Bølgelinie på julekort fra 1933 annulleret med udslebet stjernestempel RINGEBY til Pedersker St.

1933 - Danmark3700 - Brev - SK 1054

Lot: 352268

5 øre Soldater-Brevkort fra soldat på Kronborg annulleret brotype IIIb Helsingør d. 6.3.1915 til garder i København.

1915 - Danmark3000 - Brev - EB 33

Lot: 352341

1833. Portobrev med fuldt indhold dateret i Vallensbæk d. 9.6.1833 til hr. Kammeraad Forvalter Albrecht i Roskilde. Påskrevet 3 med rødkridt.

1833 - Danmark2625 - Brev

1833. Portobrev med fuldt indhold dateret i Vallensbæk d. 9.6.1833 til hr. Kammeraad Forvalter Albrecht i Roskilde. Påskrevet "3" med rødkridt.
Lot: 350858

10 øre Bølgelinie med perfin V på lokalbrev fra Direktoratet for Vareforsyning stemplet København d. 13.3.1945.

1945 - Danmark1000 - Brev - Perf. V02

10 øre Bølgelinie med perfin "V" på lokalbrev fra Direktoratet for Vareforsyning stemplet København d. 13.3.1945.
Lot: 352371

5 øre Våben (2) på skibsbrev annulleret med liniestempel Fra Rønne og på bagsiden ank.stemplet Kjøbenhavn Str. d. ?.12.1904 til Kjøbenhavn.

1904 - Danmark3700 - Brev - 34B

5 øre Våben (2) på skibsbrev annulleret med liniestempel "Fra Rønne" og på bagsiden ank.stemplet Kjøbenhavn Str. d. ?.12.1904 til Kjøbenhavn.
Lot: 352186

20 øre Våben på brev annulleret med lapidar Lemvig d. 25.3.1889 via Ribe til Scherrebek i Nordslesvig.

1889 - Danmark7620 - Brev - 36

Lot: 352323

8 øre Tofarvet på brev annulleret med stjernestempel GODTHAAB til Rønne. På bagsiden ank.stemplet Rønne d. 29.4.1898.

1898 - Danmark3700 - Brev - SK 0408

Lot: 352261

700 reis og 3.500 reis på luftpostbrev fra Sao Paulo d. 5.7.1933 befordret med luftskib Graf Zeppelin via Friedrichshafen og München til Rom, Italien. Violet flyvningsstempel. Kuvert afkortet i venstre side.

1933 - BrasilienBrev

Lot: 350567

5 øre Chr. IX på brevkort (Sødringholm) annulleret med stjernestempel KIBÆK og sidestemplet bureau Skanderborg - Skjern d. 14.2.1907 til Tim St.

1907 - Danmark6933 - Brev - SK 0691

Lot: 352295

5 pfg. Adler (3) på underfrankeret brevkort fra Amorbach d. 12.7.1924 til Aalborg. Udtakseret i porto med 5 øre og 20 øre Portomærke annulleret med brotype IIi Aalborg *** d. 15.7.1924 2. OMB.

1924 - Danmark9000 - Brev - P11, P 13

Lot: 350841

10 øre Fr. VIII på illustreret firmakuvert A/S Faaborg Vegetabil-Margarine Fabrik fra Faaborg d. 30.4.1912 til Rudme.

1912 - Danmark5600 - Brev - 55

Lot: 352188

20 öre Svenska Flottan på brev fra Arlöv d. 26.7.1945 til Stege, Danmark. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/308/Danmark.

1945 - Sverige4780 - Brev

Lot: 352374

Ufrankeret rudekuvert mærket Portofri fra Statstelegraf og Statstelefon - T.4045 2/35 - stemplet i København d. 11.11.1935.

1936 - Danmark1000 - Brev

Ufrankeret rudekuvert mærket "Portofri" fra Statstelegraf og Statstelefon - T.4045 2/35 - stemplet i København d. 11.11.1935.
Lot: 352342

Spansk 6 pts. og 8 pts. på aflang fortrykt kuvert fra Statens Skoleskib Danmark stemplet Palma de Mallorca d. 27.1.1975 til Espergærde, Danmark. Fold.

1975 - Danmark3060 - Brev

Spansk 6 pts. og 8 pts. på aflang fortrykt kuvert fra Statens Skoleskib "Danmark" stemplet Palma de Mallorca d. 27.1.1975 til Espergærde, Danmark. Fold.
Lot: 352400

20 øre Grundloven og Julemærke 1949 på brev fra Aalborg d. 17.11.1949 til Nibe.

1949 - Danmark9000 - Brev - 315

Lot: 350815

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 112) annulleret med brotype Ic Aakirkeby JB.P.E. d. 5.11.1934 til Ringsted.

1934 - Danmark3720 - Brev - EB 86

Lot: 352279

Postfærge Fragtbrev - formular Bet. 40 (8-62 AS5). Ubrugt med vedhængende kupon

1962 - DanmarkBrev

Lot: 352344

40 øre Fr. IX i fireblok og 5 kr. Rigsvåben Postfærgemærke på fragtbrev fra Esbjerg d. 26.7.1974 til Nordby, Fanø.

1974 - Danmark6700 - Brev - PF 45, PF 50

Lot: 352368

50 øre (2), 90 øre (2) Fr. IX og 2 kr. Rigsvåben Postfærge på fragtbrev fra Esbjerg d. 23.9.1974 til Fanø.

1974 - Danmark6700 - Brev - PF 45, PF 46, PF 49

Lot: 352363