45 pfg. Ciffer helsagsbrevkort fra Bad Gandersheim d. 23.2.1948 til København, Danmark.

1948 - Tyskland1000 - Brev - Mi: P955

Lot: 352349

20 øre Fr. IX på brevkort fra A/S Dampskibsselskabet paa Bornholm af 1866 annulleret brotype IIb Rønne Skibsbrev d. 12.5.1953 til Rønne. På bagsiden beskæftigelse af reservation af køje på færgen Kongedybet.

1953 - Danmark3700 - Brev - 320

20 øre Fr. IX på brevkort fra A/S Dampskibsselskabet paa Bornholm af 1866 annulleret brotype IIb Rønne Skibsbrev d. 12.5.1953 til Rønne. På bagsiden beskæftigelse af reservation af køje på færgen "Kongedybet".
Lot: 352225

7/20 øre Provisorium på tryksag annulleret med TMS København *K.* / Almindelige Brevforsendelser maa ikke indeholde Penge d. 26.5.1927 med tidsangivelse Rest 1 til Nibe.

1927 - Danmark1000 - Brev - TMS 12.3

7/20 øre Provisorium på tryksag annulleret med TMS København *K.* / "Almindelige Brevforsendelser maa ikke indeholde Penge" d. 26.5.1927 med tidsangivelse "Rest 1" til Nibe.
Lot: 350791

50 øre Assistenshuset på brevkort (Luftfoto af Juelsø lejren 1967) annulleret med spejder særstempel Ry * F.D.F. Juelsølejren * d. 12.7.1967 til Gudhjem, Bornholm.

1967 - Danmark8660 - Brev - 445

Lot: 352243

8 øre Bølgelinie på firmakuvert og mærkat fra Maskinfabrikken Rannie A/S sendt som lokal forretningspapirer i København d. 26.2.1943. Bagklap mgl.

1943 - Danmark1000 - Brev - 256

Lot: 352354

5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel BOULSTRUP og sidestemplet bureau Aarhus - * Hou * T.11 d. 16.6.1906 til soldat i Odense.

1906 - Danmark8354 - Brev - SK 0166

Lot: 352379

Kvittering fra firma St. Thomas d. 29.4.1870.

1870 - Dansk VestindienBrev

Lot: 352396

50 øre Bølgelinie, 2 kr. (2), 5 kr. og 25 kr. Rigsvåben på 34,50 kr. frankeret adressekort for pakke med postopkrævning fra Gråsten d. 25.10.1974 til Christianshåb, Grønland.

1974 - Grønland3951 - Brev - 571, 294, 295, 402

Lot: 352327

1819. Tjenestebrev med fuldt indhold dateret Frederiksværk d. 28.9.1819 til det kongelige Brandvæsen i Kjøbenhavn. På bagsiden laksegl: Frederiksværks Justits Politi og Notaria Segl.

1819 - Danmark3300 - Brev

Lot: 350857

10 øre Bølgelinie og 10+5 øre Røde Kors i sammentrykt fireblok på lokalbrev med Chr. X 70 års mærkat annulleret d. 26.9.1940 (= Chr. X's 70 års fødselsdag) .

1940 - Danmark1000 - Brev - 252, 266

Lot: 352336

30 øre Fr. IX på brev annulleret med TMS Dansk Textil Messe Herning 11.-20. Juni/Herning *** d. 18.5.1954 til København.

1954 - Danmark7400 - Brev - TMS 190.1

30 øre Fr. IX på brev annulleret med TMS "Dansk Textil Messe Herning 11.-20. Juni"/Herning *** d. 18.5.1954 til København.
Lot: 350805

30 c. Mexico Olympiade 1968 udg. på brev fra Parit Buntar Perak d. 18.10.1968 til Quedlingburg, DDR.

1968 - MalaysiaBrev

Lot: 352345

10 øre Bølgelinie og 15 øre Fr. IX på brev annulleret København d. 24.7.1948 og sidestemplet Fra Aalborg til Hellerup.

1948 - Danmark9000 - Brev - 248, 306

10 øre Bølgelinie og 15 øre Fr. IX på brev annulleret København d. 24.7.1948 og sidestemplet "Fra Aalborg" til Hellerup.
Lot: 352399

Ufrankeret brev fra Korsør d. 30.3.1938 til Hellerup. Udtakseret i porto med 15 øre Portomærke i parstykke annulleret Hellerup 1. OMB. d. 30.3.1938. På bagsiden afs.-stempel: (krone) Fyrinspektionsskibet Argus.

1938 - Danmark4220 - Brev - P 36

Lot: 352257

25 øre Chr. X single på adressebrev for pakke annulleret med brotype IIa Aakirkeby d. 29.5.1918 til København.

1918 - Danmark3720 - Brev - 72

Lot: 352213

15 øre Karavel på brev fra Tjaldur Apotheket annulleret med klipfiskstempel i Thorshavn d. 26.10.1938 til København.

1938 - Færøerne3800 - Brev - 203

Lot: 350913

60 øre SAS jubilæum single på brev annulleret med TMS SØNDAGSs breve 55 øre i TILLÆGs porto/København OMK 27 d. 21.7.1963 til poste restante i Rom, Italien.

1963 - Danmark1000 - Brev - TMS 312.17

60 øre SAS jubilæum single på brev annulleret med TMS "SØNDAGSs breve 55 øre i TILLÆGs porto"/København OMK 27 d. 21.7.1963 til poste restante i Rom, Italien.
Lot: 352350

15 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel TOFTE og sidestemplet med klipfiskstempel Thorshavn d. 17.12.1937 til København.

1937 - Færøerne3800 - Brev - SK 1379

Lot: 350907

5 øre Bølgelinie i parstykke (ene med kort hj.tak) på nytårskort annulleret med bureaustempel Sønderborg - Nordborg T.9 d. 30.12.1932 og sidestemplet med posthornstempel HUNDSLEV (KETTING ALS) til Aarhus. Kortet defekt og påsat nyt nedre hjørne. Posthornstempel benyttet ca. 1 uge senere end registreret af Skilling.

1932 - Danmark6440 - Brev - SK 60.1

Lot: 352393

10 øre og 20 øre Chr. X på brev fra dansk frivillig i britisk tjeneste annulleret med tysk stempel Flensburg 3 Reichpost d. 17.6.1946 til København. Klippet i højre side. På bagsiden militæradresse i Canterbury, Kent.

1946 - Danmark1000 - Brev - 274, 276

Lot: 352357

5 øre Chr. X og White label whisky mærkat på firmakuvert fra Chr. E. Rothe & Co. sendt lokalt i København d. 20.3.1914.

1914 - Danmark1000 - Brev - 68

Lot: 352355