1911 - Danmark3720 - Brev - 54
5 øre Fr. VIII på brevkort (Almindingen) annulleret brotype Ia Aakirkeby JB.P.E. d. 25.8.1911 til København.
Lot: 352190
Lot: 352190
15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 78-H) annulleret med stjernestempel VESTERØ HAVN og sidestemplet Frederikshavn d. 5.11.1925 til Viborg.
Lot: 352382
25 cts. Alfonso XIII på brevkort fra Granada annulleret med stumt 2-ringsstempel til Basel, Schweiz.
Lot: 350086
Ufrankeret fortrykt kuvert fra Postgirokontoret mærket "Portofri" - S.6095 2/34 - sendt lokalt i København.
Lot: 352343
10 pen. helsagsbrevkort annulleret med 2-sproget stempel i Kopsamo d. 15.5.1909 til Hämeenlinna.
Lot: 350896
4 kr. Rigsvåben single på adressekort for pakke fra Køge (Ølby Lyng) annulleret Køge d. 9.5.1975 til Christianshåb, Grønland. Stemplet: Indgået beskadiget Grønlands postkontor 9100 Ålborg.
Lot: 350537
10 øre Våben i parstykke på brev annulleret med lapidar bureaustempel Fredericia - Aalborg d. 23.1.1888 til Scherrebek i Nordslesvig.
Lot: 352324
10 øre Våben på brev annulleret med stjernestempel JORDLØSE og Faaborg d. 19.6.1903 til Vester Hæssinge Mark pr. Faaborg.
Lot: 352375
4 øre og 5 øre Bølgelinie udstillingsfrimærker "Holstebro Filatelistklub 1933-1938" på stor tryksag annulleret Holstebro d. 8.10.1938 til Sønderborg. Privat tiltryk og takning af helsagskorsbånd. Folder.
Lot: 352402
7½ pfg. og 25 pfg. Fælles udg. på overfrankeret brev annulleret med 1-ringsstempel Jeising-Hostrup d. 13.2.1920 til Kjøbenhavn, Danmark.
Lot: 350925
30 øre Søren Kierkegaard på brev annulleret med TMS "Læg ikke penge i almindelige breve" / Aalborg 3. d. 23.8.1956 til Halkjær St.
Lot: 350800
4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestempet antiqua Kiøbenhavn d. 25.6.18xx til provst Boisen, Ridder af Dannebrog og Dannebrogsmand, Gentofte. Provst Boie Boisen (1793-1876) oprettede for egne midler et børneasyl.
Lot: 350562
10 øre Bølgelinie med perfin "V" på lokalbrev fra Direktoratet for Vareforsyning stemplet København d. 19.8.1942. Rift.
Lot: 352369
20 øre Grundlov på brev annulleret med TMS "Et Frimærkehæfte bør man altid have hos sig"/Vejle d. 10.10.1949 til København.
Lot: 350781
30/25 øre Provisorium på brev annulleret med brotype Vc Aakirkeby B. d. 1.11.1956 til København.
Lot: 352230
7 øre Bølgelinie på lokalt julekort annulleret med TMS København K. /"Benyt Luftpost" d. 23.12.1937.
Lot: 350788
10 øre og 15 øre Chr. X 60 år på søndagsbrev annulleret brotype IIIb Østermarie d. 3.1.1931 til København.
Lot: 352194
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret Aakirkeby d. 21.12.1907 via Nexø d. 21.12.1907 til Ibsker. Transit stemplet med stjernestempel AARSDALE (Type I).
Lot: 352264
1844. Tjenestebrev med fuldt indhold dateret i Næstved d. 25.3.1844 til Kammerherre og Amtmand de Neergaard, Ridder af Dannebrog, på Lindersvold pr. Faxe. Påskrevet "6" sk. med rødkridt.
Lot: 350875
12 øre helsagsbrevkort (fabr. 82-H) annulleret med stjernestempel BINDSLEV og sidestemplet Sindal d. 13.11.1926 til Fredericia.
Lot: 352383
8 øre Tofarvet på brev annulleret med lapidar Otterup d. 23.9.1899 til København.
Lot: 352392